Gołąb – symbol pokoju jest już w Gryfinie. 6 lipca br. w Schwedt podczas Schultheaterfest w Uckermärkische Bühnen miało miejsce wyjątkowe, a nawet i światowe wydarzenie. Grupa teatralna „Bomba Bomba" działająca przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gryfinie otrzymała statuetkę Złotego Gołębia.


Wydarzenie wyjątkowej wagi

Od 1948 roku gołąb jest symbolem Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W 2008 r., w 60. rocznicę jej ogłoszenia, niemiecki artysta Richard Hillinger wyrzeźbił statuetkę gołębia w naturalnej wielkości. Wraz z nią powstało 30 odlewów – pozłacanych statuetek, które symbolizowały 30 praw człowieka wymienionych w Deklaracji. Dziś „Złote Gołębie" krążą po całym świecie; przekazywane są przez głowy państw, znane osobistości, instytucje i samorządy. Gościły już m.in. u papieża Benedykta XVI, Dalajlamy XIV, kanclerz Angeli Merker, Vacława Havla czy Lecha Wałęsy. Jedna ze statuetek, która do tej pory krążyła w Niemczech została przekazana właśnie gryfińskiemu Teatrowi „Bomba Bomba". Teraz gołąb jest w Gryfinie.

Przyjaźń bez granic
Wszystko zaczęło się w grudniu 2014 r. od poznania grupy teatralnej Bärenherz prowadzonej przez Karolę Ebert, ze Schwedt. Współpracę z tym teatrem nawiązała prowadząca grupę polską – Violina Janiszewska. Padła propozycja stworzenia wspólnego przedstawienia i przy okazji premiery przekazania statuetki. Grupy ciężko pracowały, spotykały się regularnie – raz w Schwedt, raz w Gryfinie i udało się.

Kolejny sukces!
Powstał spektakl polsko-niemiecki pt. „Można się lubić". Premierę mogliśmy zobaczyć właśnie 6 lipca w Schwedt, na której nie zabrakło także znakomitych gości – m.in. przedstawicieli władz samorządowych Gryfina i wielu sympatyków Teatru „Bomba Bomba". Ten kolejny sukces gryfińskiej grupy, to przede wszystkim efekt pracy samych twórców, a więc aktorów, ale także reżysera i pedagoga – Violiny Janiszewskiej, terapeutki Karoli Ebert, koordynatorki projektu Aleksandry Szymanowicz oraz pracowników z ramienia OPS. Swojego wsparcia od niemal początku istnienia udziela grupie także zastępca burmistrza Paweł Nikitiński.

Teatr tworzą obecnie:
Prowadząca – Violina Janiszewska oraz aktorzy: Grzegorz Bryn, Sebastian Lewandowski, Roman Słonina, Aleksandra Stelmaszyk, Piotr Stelmaszyk, Katarzyna Tarczyńska, Ewa Tarczyńska.
Obsługa muzyki i koordynacja projektu: Aleksandra Szymanowicz, obsługa świateł: Jonasz Janiszewski. Projekcje multimedialne: Monika Kuriata.


                                                                                                                       Violina Janiszewska 

Relacja z uroczystości wręczenia gołębia w niemieckiej telewizji rbb.
Relację można zobaczyć na stronie:

http://www.rbb-online.de/brandenburgaktuell/archiv/20150706_1930/goldene-friedenstaube.html

dost.
foto: Tadek Wasilewski
info
Informacje - krótko

U nas warto się uczyć
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony