Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

„SĄSIADÓW TRZEBA ZNAĆ” - powiedział Karl Lau honorowy burmistrz Rosow, przyjaciel Polaków, podczas spotkania gryfinian z Detlefem von Blumenthal w Gryfińskim Domu Kultury podczas festiwalu: „Kto się nie boi Virginii Woolf”, w roku 2014. Dwa lata temu, z inicjatywy mieszkańca Gryfina, Marka Brzezińskiego, powstał film braci Pawła i Michała Kulików, na temat powojennych losów Polaków i Niemców na pograniczu, a w tym trzech mieszkanek Gryfina, z których każda wiodła za sobą zupełnie inną, specyficzną dla pogranicza, historię.

Każda z nich znalazła się w Gryfinie z innego powodu:

  • Zofia Dobrychłop – mieszkała w Tantow w okresie międzywojennym, w czasie ofensywy sowieckiej w 1945 zawróciła z kolumny uciekinierów niemieckich i zamieszkała w Gryfinie;
  • Daniela Stefanowska - w niemieckim Greifenhagen żyła jako Polka. Uciekła z miasta przed nadciągającym frontem. Wróciła do Gryfina po wojnie nie dlatego, że to miasto było niemieckie czy polskie, lecz dlatego, że było piękne i jak wspomina, żyli w nim dobrzy ludzie.
  • Maria Dobromilska – pierwsza nauczycielka w Gryfinie, przyjechała w 1945 z rodzicami i bratem z dawniej polskiego, dziś ukraińskiego Sambora (przedwojenne województwo lwowskie), gdy wysiadła z wagonu kolejowego zapamiętała żołnierzy, którzy zaopiekowali się przesiedleńcami.

Panie te zamieszkały w Gryfinie (to wspólny mianownik trzech historii) niosąc na swych głowach, podobnie jak greckie kobiety – kolumny Kariatydy, wspólnie z innymi pionierami, mozolne początki polskiego osadnictwa.

Powstanie filmu miało dodatkowy efekt – ponieważ kręcono go po dwóch stronach granicy – zainteresowali się nim Niemcy, którzy w sposób naturalny wzięli w nim udział. Byli ciekawi wspomnień Polaków z pierwszego okresu po wojnie. W ten sposób, zupełnie spontanicznie, narodziła się potrzeba spotkań i kontaktów pomiędzy mieszkańcami przygranicznego Mescherin, Staffelde i Rosow oraz Gryfina. Efektem tej potrzeby są organizowane od dwóch lat spotkania z cyklu „Gryfińskie Kariatydy”.

Pierwsze z nich, w niemieckim Rosow w roku 2013, poświęcone było Pani Zofii Dobrychłop, drugie, w 2014, w Książnicy Pomorskiej – Danieli Stefanowskiej (z okien Książnicy Pomorskiej widać szczeciński Tobruk, to miejsce zobaczyła Pani Daniela po zatrzymaniu się pociągu, którym ją przywieziono), obecne, trzecie z kolei spotkanie odbędzie się w Gryfinie, na wyremontowanym ze środków UE gryfińskim nabrzeżu oraz w niemieckim Mescherin.

Imprezy odbędą się więc po dwóch stronach granicy – w gryfińskiej „Rybakówce” (ul. Nadodrzańska 1 - budynek na gryfińskim nabrzeżu, na północ od mostu na Regalicy, dojazd ul. Kościuszki i 1 Maja) oraz w kościele ewangelickim w Mescherin (Obere Dorfstrasse 38).



W dniu 12 grudnia 2015r., w „Rybakówce” o godzinie 16:00 rozpocznie się wernisaż wystawy poświęconej Marii Dobromilskiej. Pani Maria, będąc nauczycielką, wychowała kilka pokoleń gryfinian, w jej ogrodzie do dziś rośnie brzoza, którą dzieci z sąsiedztwa nazwały „Panią Marią”. Na wernisażu wystawy zobaczymy sprzęty szkolne z lat pionierskich, całkiem prawdopodobne, że zagości również sama Pani Maria, przyjdą również jej uczniowie. Wernisażowi będzie towarzyszył performance, odtwarzający klimat nauki w szkole z lat 40-tych.

 

Wystawa potrwa w „Rybakówce” do godz. 20.00, po czym część ekspozycji zostanie przeniesiona do sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej w Gryfinie (ul. Kościelna 24). Wystawę otworzy dyrektor Biblioteki Publicznej w Gryfinie Sylwia Mencel wraz z członkiem Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej Krzysztofem Wielińskim.

 

W dniu 13 grudnia 2015, o godz. 16.00, w kościele ewangelickim w Mescherin, rozpocznie się  polsko-niemieckie spotkanie opłatkowe. Gospodarzami wieczoru będą Marta Szuster i Marek Brzeziński. Głównymi bohaterami będą Detlev von Blumenthal i Jerzy Romaniuk. Zaprezentowany zostanie zwiastun filmu dokumentalnego „Art Location” autorstwa braci Kulik. Muzycznie imprezę uświetnią występy Klary Gmiter, Tadka Wasilewskiego, Krzysztofa Stempińskiego i zespołu Flötenkreis Sankt Stephan. Gośćmi spotkania będą Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, Mieczysław Sawaryn oraz Dyrektor Urzędu Gminnego w Gartz, Frank Goetzman. Gości, po części oficjalnej, oczekuje słodki poczęstunek.

 

Całość dwudniowej imprezy organizuje gryfińskie Stowarzyszenie „Pokolenia – Pokoleniom” (PL), Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi  Gryfińskiej (PL), Biblioteka Publiczna w Gryfinie; przy wsparciu Projektu „Perspektywa” (D), Powiatu Gryfińskiego i Gminy Gryfino.

 

Program spotkania 13 grudnia 2015 r.

  1. Wstęp: Tadek Wasilewski (PL) - na Fletni Pana 3min
  2. Zapowiedź i przywitanie gości; Marta Szuster (PL) i Marek Brzeziński (PL) 10min
  3. Klara Gmiter (PL) - piosenka francuska 3-5min
  4. Detlev von Blumenthal (D) – spotkanie z gośćmi, prowadzi Marta Szuster (PL) -  archiwalny film 40min
  5. Klara Gmiter (PL) - piosenka niemiecka 3-5min
  6. Jerzy Romaniuk (PL) – spotkanie z gośćmi prowadzi Marek Brzeziński (PL) 40min
  7. Klara Gmiter (PL) - piosenka polska 3-5min
  8. „Art Location” zwiastun filmu Michał Kulik (PL) 6min
  9. Flötenkreis Sankt Stephan i opowieść o pionierach niemieckich; Volker Schmidt-Roy (D) -  8min
  10. Marta Szuster (PL) i Marek Brzeziński (PL) - wstęp do opłatka 6min
  11. Cicha Noc kolęda zaśpiewana wspólnie (pol-niem) 3min
  12. Przemówienia okolicznościowe Frank Gotzmann (D) i Mieczysław Sawaryn (PL) 8min
  13. Fotografia wspólna 2min
  14. Opłatek, kolędy na organach gra Krzysztof Stempiński (PL) 10min
  15. Marta Szuster (PL) zaproszenie do sali konferencyjnej na poczęstunek i rozmowy
  16. Poczęstunek – Centrum Konferencyjne – Mescherin (200m od Kościoła )

 

Podczas spotkania zapewnione będzie tłumaczenie konsekutywne.

 

Źródło: www.biblioteka.gryfino.pl

 

Informacje - krótko

Ryby odrzańskie – zasmakuj w powiecie gryfińskim
Nie masz szybkiego internetu? Zgłoś zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne
Poprawa dostępności budynku Starostwa Powiatowego w Gryfinie przy ul. 11 Listopada 16D
Droga w Naroście zostanie przebudowana
Promocja powiatu poprzez turystykę rowerową
Rozbudowa Szpitala Powiatowego - dotacja państwowa
Rozbudowa Szpitala Powiatowego
Termomodernizacja budynku nr 2 - Dom Pomocy Społecznej w Moryniu
Przebudowa ulicy Krasińskiego w Gryfinie
Przebudowa ulicy Jaśminowej w Żórawkach
Dzienny Klub Wsparcia Społeczno-Zawodowego
Przebudowa ulicy 1 Maja w Gryfinie
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Projekt Zdalna szkoła
U nas warto się uczyć
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek
e-budownictwo

Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony