Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

10. edycja "Cieni zapomnianych kultur" w pocysterskim Kołbaczu już za nami. Projekt realizowany przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, a wspierany finansowo przez Powiat Gryfiński, w tym roku koncentrował się na temacie budownictwa naturalnego, samowystarczalności i szeroko rozumianej ekologii. W spichlerzu gościem wydarzenia był Paweł Sroczyński, założyciel Cohabitat, niezwykłej organizacji, która testuje możliwości budowy naturalnych, samowystarczalnych siedlisk ludzkich (habitatów), organizowanych na wzór ekosystemu.

 

Paweł Sroczyński przekonywał, że możliwe i warte jest przejście z roli konsumenta na pozycje wytwórcy (choćby w mikroskali), a współdziałanie, współdzielenie i grupowe działania to siła. Wystawa wielkoformatowych fotografii dokumentująca działania Cohabitat, która była wprowadzeniem do wystawy, pokazywała że mądre koegzystowanie z naturą możliwe jest bez rezygnacji z technologii. To dzieje się właśnie w Cohabitat i tego mogliśmy dotknąć w ostatnią sobotę w spichlerzu w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu. Wystawa przygotowana wspólnie przez Cohabitat i Spichlerz Sztuki, była pierwszą tak szeroką prezentacją tej tematyki, opracowaną w takiej formie. Historycznym tłem dla idei samowystarczalności może być działalność kołbackich cystersów, którzy w średniowieczu stworzyli doskonale zorganizowane opactwo, w pełni niezależne gospodarczo i wywierające silny wpływ na całe Pomorze.

W drugiej części wieczoru byliśmy świadkami mocnego wydarzenia muzycznego, za sprawą laureatów konkursu Nowa Tradycja 2015 Polskiego Radia, zespołu Banda Nella Nebbia. Pod wodzą charyzmatycznego lidera, pochodzącego z Litwy basisty i kompozytora, Justinasa Važnevičiusa, muzycy stworzyli prawdziwą ścianę dźwięków. Przenikały się tu motywy etno, jazzowe i rockowe, inspirowane tradycyjną muzyką Europy Wschodniej, podane w oryginalnym stylu i z wielką ekspresją.


10. edycja była dla stowarzyszenia Spichlerz Sztuki szczególnym momentem, by podziękować za wsparcie współpracownikom, partnerom, sponsorom i przyjaciołom pocysterskiego Kołbacza.

---
Projekt "Cienie zapomnianych kultur" realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Gryfińskiego, Województwa Zachodniopomorskiego oraz lokalnych partnerów - firm Elte, Odra Land, Asko-Tech, sieci sklepów NETTO, MN Sport, Karotka, Spółki Wodnej Kołbacz, UST Zbigniew Skrzypa, Gryfińskiego Domu Kultury, Państwa Krawczyków oraz Matejczuków z Żelewa.

Źródło: Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki 

Informacje - krótko

Ryby odrzańskie – zasmakuj w powiecie gryfińskim
Nie masz szybkiego internetu? Zgłoś zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne
Poprawa dostępności budynku Starostwa Powiatowego w Gryfinie przy ul. 11 Listopada 16D
Droga w Naroście zostanie przebudowana
Promocja powiatu poprzez turystykę rowerową
Rozbudowa Szpitala Powiatowego - dotacja państwowa
Rozbudowa Szpitala Powiatowego
Termomodernizacja budynku nr 2 - Dom Pomocy Społecznej w Moryniu
Przebudowa ulicy Krasińskiego w Gryfinie
Przebudowa ulicy Jaśminowej w Żórawkach
Dzienny Klub Wsparcia Społeczno-Zawodowego
Przebudowa ulicy 1 Maja w Gryfinie
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Projekt Zdalna szkoła
U nas warto się uczyć
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek
e-budownictwo

Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony