W sobotę 27 października br. odbył się XXXVII Rajd Parasolowy. Wzięli w nim udział młodzi turyści z opiekunami z następujących szkół: Szkoła Podstawowa Nr 1 (op. Grażyna Ejsmont), Szkoła Podstawowa Nr 2 (op. Patrycja Markowska), Szkoła Podstawowa Nr 4 (op. Anita Kowalczyk), Szkoła Podstawowa w Żabnicy (op. Ewa Stefańska), Zespół Szkół w Gardnie (op. Wioletta Wijas), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 (op. Tomasz Szachnowski) i Gryfiński Dom Kultury (op. Kamilla Gadomska). 

Rajd odbył się w Kołbaczu i Glinnej w gminie Stare Czarnowo. Kołbacz to miejscowość, do której w XII wieku Warcisław II sprowadził z Danii zakon cystersów. Ksiądz Andrzej Sowa oprowadził nas i opowiedział historię średniowiecznego kościoła i pozostałych zabudowań poklasztornych: Domu Opata, Domu Konwersów, zabytkowej gotyckiej stodoły.

Z Kołbacza grupa udała się do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej, który słynie z wielu egzotycznych roślin. Jego historia rozpoczyna się w 1823 roku, powstała tu wtedy szkółka leśna, a w połowie XIX wieku leśniczy ze Śmierdnicy, Carl Ludwik Gene, założył ogród dendrologiczny, wyznaczył drogi, mostki, oznakował drzewa pomnikowe i punkty widokowe.

W Glinnej turyści zwiedzali ogród dendrologiczny w przepięknych jesiennych barwach, a następnie można było upiec kiełbaski przy ognisku przygotowanym przez Nadleśnictwo Gryfino.

Po ognisku uczestnicy wzięli udział w konkursie krajoznawczym dotyczącym odwiedzanych podczas rajdu miejsc. W kategorii klas I-III najlepszy okazał się Jakub Szachnowski ze Szkoły Podstawowej Nr 3, w kategorii klas IV-VI najwięcej punktów zdobyli: Paulina Gabrusionek ze Szkoły Podstawowej w Żabnicy, Aleksandra Żebiałowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz Paweł Gadomski i Paweł Kordowski z Gryfińskiego Domu Kultury; w kategorii gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych wygrała Karolina Staszak z Zespołu Szkół w Gardnie.

Tradycyjnie na rajdzie organizowany jest konkurs na najatrakcyjniejszy parasol, przygotowywany własnoręcznie przez uczestników w grupach do 3 osób. W tym roku pokazano 16 przepięknych jesiennych parasoli. Jury zadecydowało o przyznaniu w kategorii klas I-III  pierwszego miejsca ex aequo dwóm siostrom ze Szkoły Podstawowej w Żabnicy: Ninie i Lenie Kłopotek, 2 miejsce przypadło Jakubowi Szachnowskiemu ze Szkoły Podstawowej Nr 3.

Najwięcej parasoli wykonały dzieci z klas IV-VI. Spośród nich I miejsce zajęli Aleksandra Żebiałowicz i Michał Neckowski ze Szkoły Podstawowej Nr 4, II miejsce ex aequo dla Martyny Szpyt, Szymona Zawadzkiego i Pawła Gadomskiego z Gryfińskiego Domu Kultury oraz Dominika Ratajczaka ze Szkoły Podstawowej w Żabnicy, III miejsce zajęli: Natalia Malewicz i Adam Zając ze Szkoły Podstawowej w Żabnicy, Wiktoria Gród i Wiktoria Goreniak ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Kacper Betlej ze Szkoły Podstawowej w Żabnicy.

W kategorii gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych I  miejsce zajął parasol wykonany przez Igę Raczkiewicz i Igę Siwek z Zespołu Szkół w Gardnie.

Wyróżnienia za wykonane parasole otrzymali: Artur Marmajewski, Karolina Wojdyła, Klaudia Purtak, Wiktoria Nowak i Jakub Studenny ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Hania Walsh z Gryfińskiego Domu Kultury, Karolina Bugaj i Agata Frelich ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Klaudia Koper, Emilia Ligonowska i Marika Sopota z Zespołu Szkół w Gardnie.

Impreza organizowana przez Gryfiński Dom Kultury odbyła się dzięki wsparciu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra, Starostwa Powiatowego w Gryfinie, Urzędu Miasta i Gminy Gryfino i Nadleśnictwa Gryfino.

 źródło: Gryfiński Dom Kultury

info
Informacje - krótko

Przebudowa ulicy Krasińskiego w Gryfinie
Przebudowa ulicy Jaśminowej w Żórawkach
Dzienny Klub Wsparcia Społeczno-Zawodowego
Przebudowa ulicy 1 Maja w Gryfinie
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Projekt Zdalna szkoła
Matura 2020
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
U nas warto się uczyć
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek
osrodek koord rehab opiek

raport
Raport

Pobierz raport w formacie PDF

Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony