Mnóstwo atrakcji czekało na  uczestników Wielkiego Pikniku Legionowego, który miał miejsce 17 maja w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia była Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Związek Strzelecki „Strzelec". Idea imprezy nawiązywała do przypadającej w tym roku 100 rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej, którą zamierzano uczcić organizując piknik.

 

Do udziału w imprezie Akademia Obrony Narodowej, zaprosiła szkoły współpracujące z uczelnią, w tym  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie. W szkole od 2008 roku funkcjonują klasy mundurowe,  czemu w dużej mierze sprzyja  współpraca z 5. Pułkiem Inżynieryjnym w Szczecinie Podjuchach oraz Akademią Obrony Narodowej.

Główną atrakcją pikniku, była próba bicia rekordu w śpiewaniu pieśni legionowej, będącej jednocześnie Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego. W odśpiewaniu pieśni legionów wzięło udział 927 osób, co potwierdził kontroler Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. Wszystko to odbyło się przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Do śpiewania oraz zapoznania się z historią legionową zachęcali organizatorzy, w tym rektor AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku  Krzysztof Jaraczewski oraz komendant główny ZS „Strzelec" Marcin Waszczuk. Kolejną atrakcją było uruchomienie aplikacji  „Sprawdź, czy twój przodek służył w Legionach", czyli internetowego wykazu legionistów 1914-1918. Dzięki programowi każdy z uczestników mógł sprawdzić, czy w jego krwi płynie legionowa tradycja przodków. Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości była defilada strzelców, uczniów klas mundurowych i członków grup rekonstrukcji historycznej.  Wzięło w niej udział kilkuset uczniów z całej Polski. Podczas pikniku  uczniowie mogli obejrzeć więc wystawę współczesnego uzbrojenia Wojsk Lądowych, wziąć udział w konkursie wiedzy historycznej, obejrzeć spektakl teatralny, jak również odwiedzić stoiska MON, dowództw, jednostek i szkół wojskowych, a także kół naukowych i organizacji studenckich Akademii Obrony Narodowej. Oczywiście całość nie mogła się odbyć bez smacznej, wojskowej grochówki. Uczniowie szkół współpracujących z AON zapoznali się również z bogatą ofertą edukacyjną uczelni, a także spotkali się z żołnierzami innych armii w niej studiujących. Interesujące było spotkanie z oficerami z Białorusi, którzy poprzez prezentacje opowiadali o historii, kulturze i tradycji swojej ojczyzny, odpowiadając na pytania słuchaczy.

Poza realizacją programu pikniku  uczniowie ZSP Nr 1 w Chojnie zwiedzali Warszawę, m.in. Pałac Prezydencki, Starówkę z Zamkiem Królewskim oraz Sejm i Senat RP. Do szkoły wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, umiejętności i wspomnienia.info
Informacje - krótko

U nas warto się uczyć
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony