Już 4 października o godz. 19.00, w przestrzeni pocysterskich zabytków Kołbacza, odbędzie się 7. edycja projektu "Cienie zapomnianych kultur", organizowanego przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki. Celem tego wydarzenia jest prezentacja tematów i wartości zacieranych przez czas, spychanych na cywilizacyjny i kulturowy margines oraz konfrontacja ich ze współczesnością. Co roku zapraszani są pasjonaci, społecznicy, etnografowie, muzycy - osobowości, które poprzez swoje działania ocalają istotny fragment zanikających tradycji.

Tym razem w XVI wiecznym spichlerzu (zamienionym na Galerię Cysterską) ruszymy w poszukiwaniu dawnych relacji łączących ludzi i rośliny, biologicznych podstaw kultury, naszej ulotnej pamięci, z której znikają rośliny z ich rolą m.in. rytualną, magiczną, zdrowotną czy muzyczną. O tym wszystkim podczas wystawy fotograficznej "Zielnik podróżny" opowie Marek Styczyński, od lat zajmujący się etnobotaniką, twórca m.in. projektu muzycznego Karpaty Magiczne (ex Atman), oraz przewodników alternatywnych i książek, specjalista w zakresie ochrony środowiska. Wystawa prezentuje fotografie ponad 40 gatunków roślin ze wskazaniem na stworzony wokół nich kontekst kulturowy. Na zakończenie wystawy odbędzie się prezentacja instrumentów tradycyjnych wykonanych z roślin. Wystawa „Zielnik podróżny" i spotkanie z autorem prezentuje etnobotanikę jako doskonały klucz do odkrywania naszej tożsamości i korzeni kulturowych.

„Cienie zapomnianych kultur" to polisensoryczny projekt, który łączy obraz, słowo, dźwięk i zapach dawnego spichlerza. Muzycznym dopełnieniem wieczoru będzie koncert zespołu Trzy Dni Później (godz. 20.30). Od lat jego niezmienną część tworzą: Joanna i Marta Piwowar oraz Marta Groffik-Perchel - trzy żeńskie głosy, które cechuje niespotykane współbrzmienie.
W Kołbaczu zespół pojawi się z materiałem z płyty „Pokój jej cieniom", z którym wystąpił na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", zdobywając Grand Prix festiwalu.

Tematem przewodnim płyty są doświadczenia kobiet, żyjących w różnych epokach. - Chcemy pokazać, że mimo zmieniających się okoliczności, kobiety patrzą na świat przez pryzmat podobnych emocji - mówiła w radiowej Dwójce wokalistka zespołu Marta Groffik-Perchel. Oprócz utworów zasłyszanych u własnych babć na albumie znalazły się też autorskie kompozycje z tekstami zainspirowanymi postaciami kobiet z Dolnego Śląska: głogowskiej Żydówki Ester Golan oraz Anny Luizy Karsch, nazywanej pruską Safoną.
Intrygującą aurę muzyczną płyty tworzą żeńskie wokale, elektronika i brzmienie altówki.

Tradycyjnie, podczas imprezy będzie można nabyć cegiełki wspierające dalszą renowację kościoła pocysterskiego w Kołbaczu, który w lipcu br. uznany został za pomnik historii.
Impreza odbywa się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Gryfinie, Gminy Stare Czarnowo oraz lokalnych sponsorów.

4 października, kościół pocysterski w Kołbaczu
- godz. 19.00 - wystawa „Zielnik podróżny", prezentacja instrumentów tradycyjnych (Karpaty Magiczne)
- godz. 20.30 - koncert zespołu „Trzy Dni Później"

Szczegóły projektu:
www.spichlerz-sztuki.pl


info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony