W sobotni wieczór 16 maja 2015 r. ponad 50 osób wyruszyło na nocne zwiedzanie zabytków. Europejska Noc Muzeów rozpoczęła się w Muzeum Regionalnym w Cedyni, gdzie ze zbiorami i historią placówki, licznie zgromadzonych widzów zapoznawali: dr Paweł Migdalski, Paweł Pawłowski i Magdalena Jakołcewicz. Jedną z kilku atrakcji wieczoru była możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień piwnic do przechowywania wina, datowanych na przełom XVIII/XIX wieku. Zamierzeniem organizatorów było też przedstawienie koncepcji zagospodarowania piwnic na cele kulturalne i wystawiennicze. Pomysł ten od lat jest podnoszony przez Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus.Podążając szlakiem cedyńskich zabytków, uczestnicy spaceru historycznego odwiedzili również kirkut (żydowski cmentarz), wieżę widokową oraz poznali wiele ciekawostek dotyczących kościoła i rynku w Cedyni. Tajemnice cedyńskiego ratusza przybliżył Andrzej Kordylasiński, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej.

Dzięki prezentacji starych fotografii ze zbiorów archiwalnych Muzeum Regionalnego w Cedyni, przygotowanej przez Magdalenę Jakołcewicz, Cedyńska Noc Muzeów była również okazją do podziwiania zmian w gminie, które nastąpiły od 1900 r. do czasów współczesnych.Kulminacją wieczoru był pokaz filmu „Ukryte gniazdo dynastii" i spotkanie autorskie z reżyserem filmu Zdzisławem Cozacem. Widzowie z zainteresowaniem oglądali prezentowane „śledztwo historyczne" omawiające kwestię pochodzenia dynastii Piastów oraz lokalizacji ich rodowego grodu. W czasie dyskusji z autorem zadawano wiele pytań o kolejne plany realizacyjne, padały również propozycje ukazania bitwy pod Cedynią, co spotkało się z zainteresowaniem gościa.Ostatnim akcentem Cedyńskiej Nocy Muzeów była iluminacja pomnika pod urzędem miejskim oraz wieży widokowej. Dzięki pomocy firmy oświetleniowej Natrium oraz osobistemu zaangażowaniu pana Tomasza Darochy, gra światła w nocnym anturażu wyeksponowała zarówno architektoniczne, jak i przyrodnicze walory obu miejsc, prezentując mieszkańcom przedsmak tego, jak obiekty będą oświetlone w niedalekiej przyszłości.Przed rozpoczęciem Nocy Muzeów, przez całą sobotę w Cedyni rozgrywana była także gra miejska „Tajemnice Cedyni", przygotowana przy współpracy Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Terra Incognita, Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni i Muzeum Regionalnego.

Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu składa serdeczne podziękowania Panu Witoldowi Prucnalowi, Andrzejowi Mazurowi za pomoc techniczną oraz panu Tomaszowi Darocha z Firmy Natrium za podświetlenie obiektów historycznych w Cedyni.
info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony