Po raz drugi spotykamy się w Domu Konwersów, w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu, na pokazie nagrodzonych filmów dokumentalnych podczas tegorocznej edycji Szczecin European Film Festival.

7 listopada (w sobotę) o godz. 17:00 zobaczymy esencję tego, co najciekawsze w europejskim dokumencie w ostatnim roku. A że istotą SEFF jest przekraczanie granic formalnych, gatunkowych, mentalnych, obyczajowych i geograficznych - więc z pewnością będzie ciekawie. Kto nie miał okazji uczestniczyć w festiwalowych, niedawno zakończonych prezentacjach w Szczecinie, będzie mógł zrobić to przestrzeni pocysterskich zabytków Kołbacza.

Szczecin European Film Festival to szczególne europejskie wydarzenie filmowe, forum transgranicznych spotkań i kooperacji z partnerami działającymi w sferze filmu, kultury i edukacji bezpośrednio na granicy polsko-niemieckiej. SEFF prezentuje najnowsze tendencje rozwoju artystycznej obróbki obrazu i dźwięku. Centrum przedsięwzięcia jest Szczecin, a poszczególne wydarzenia odbywają się również w innych miejscowościach w regionie. Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie OFFicyna. Partnerem pofestiwalowej prezentacji w Kołbaczu jest stowarzyszenie Spichlerz Sztuki. Szczegółowy program pokazu filmów dostępny jest na www.spichlerz-sztuki.pl

---

Dom Konwersów, czyli braci świeckich,  pochodzi z XIII-XIV wieku,  stanowi zachodnie skrzydło dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu. Oryginalny, znacznie większy wczesnogotycki budynek, który od zachodu zamykał klasztorny wirydarz, zachował się jedynie w północnej części do wysokości okien I piętra. Dobrze widoczne są pozostałości po dawnym krużganku w elewacji wschodniej. Warto zobaczyć salę dawnego refektarza znajdującą się w przyziemiu (właśnie tu odbędzie się pokaz filmów) oraz zachowany komin butelkowy z XVIII w. Kto szuka, ten odnajdzie płaczącą ścianę, z którą wiąże się legenda o nieszczęśliwej miłości Jarowita, przygarniętego przez kołbackich konwersów młodzieńca z Dąbia do pięknej Marty, córki młynarza.

Miejsce: Dom Konwersów, ul. Anny Jagiellonki, 74-106 Kołbacz
Data: 07.11.2015
Godzina 17:00
Wstęp wolny


SZCEGÓŁOWY PROGRAM POKAZU:
1. "Śladami Chąśników", reż. Szymon Pawlik, Polska 2015, 5'.

Opis filmu:
Wikingowie nie byli jedynymi pogromcami średniowiecznych mórz. Byli nimi też chąśnicy: słowiańscy piraci i wojownicy, którzy zorganizowani w wielkie chąsy (grupy) nękali duńskie miasta. W średniowieczu kontrolowali znaczną część Morza Bałtyckiego. Film "Śladami Chąśników" przywołuje historię słowiańskich kontaktów z morzem i pokazuje trudy średniowiecznej żeglugi na Zalewie Szczecińskim.

Nagrody SEFF '15:
Nagroda Stowarzyszenia OFFicyna dla zwycięzcy konkursu TELEFON ART SEFF '15, w postaci prezentacji zwycięskiego filmu na pokazach pofestiwalowych w Polsce i Niemczech oraz nagroda rzeczowa. Nagroda przyznana dla filmu "Śladami Chąśników", reż. Szymon Pawlik.


2. "Leslie's Journey", reż. Marcos Nine, Hiszpania 2014, 76'.

Opis filmu:
W czerwcu 1943 roku niemiecki szwadron JU-88 zestrzelił samolot pasażerski niedaleko Cedeiry (Galicja, Hiszpania). Nikt nie przeżył. Wśród pasażerów była wybitna osobistość, Leslie Howard. Był Żydem, propagandystą antynazistowskim, hollywoodzkim dandysem. Historia często pisana jest zapomnianymi urywkami rzeczywistości. Oto opowieść o tym, jak mogła wyglądać ostatnia podróż Lesliego Howarda.

Nagrody SEFF '15:
1. Nagroda za najlepszy film badający granice filmu dokumentalnego w Konkursie Europejskim SEFF '15, w wysokości 15.000 PLN, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla filmu "Leslie’s Journey", reż. Marcos Nine.

Uzasadnienie Jury:
Hollywood jest wehikułem marzeń, który dla aktora może być również miejscem drugiej szansy. Leslie Howard nigdy nie miał okazji zagrać pierwszoplanowej roli w filmie, jednak tutaj, poprzez fragmenty filmów i wspomnień, aktor sięga granic rzeczywistości i staje się bohaterem. Chimery i Iluzje stają się Prawdą.


3. "This Is Joe", reż. Francis Diaz Fontan, Hiszpania 2014, 4'.

Opis filmu:
W latach 70., w Nowym Jorku, Joe Shuster pracuje jako kurier. Ale nie zawsze tak było ... Kiedy był młodszy, Joe i jego przyjaciel stworzyli bohatera komiksowego, los jednak nie był dla Joego tak łaskawy jak dla jego bohatera ... sławnego superbohatera Supermana. Teraz Joe jest kurierem i ma przesyłkę do dostarczenia ... „This is Joe”, zabiera nas w podróż do amerykańskiej przeszłości i budzi tęsknotę za amerykańskim marzeniem, płynnie łącząc przy tym różne stylistyki filmowe.   
4. "Short film about life", reż. Laila Pakalnina, Łotwa 2014, 2'.


Opis filmu:
Jeśli, według słów poety: „cały świat to scena”, to te sceny, nakręcone nieruchomą kamerą na zwyczajnym boisku piłkarskim, są tego stwierdzenia czystą esencją. W ciągu zaledwie dwóch minut tej filmowej miniatury rozwija się historia pełna napięcia, nadziei, rozczarowania, przyjaźni, kolegialności sportu – mikrokosmos futbolu w smacznej pigułce.
   
5. "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska, Polska 2014, 22'.   

Opis filmu:
Bohaterkę filmu, panią Krystynę, poznajemy w jej malutkim mieszkaniu, pełnym książek, notatników, zapisanych kartek. Często odwiedza ją sekretarz, który pomaga w spisywaniu wierszy, powstających codziennie od wielu lat. Teraz pani Krystyna jest w gorączce przygotowań do kolejnej prezentacji swojej poezji. Oprócz wierszy ważne są również szczegóły organizacyjne tego przedsięwzięcia, ponieważ poetka jest niewidoma. Zdana na pomoc innych w kontaktach ze światem zewnętrznym, jest jednocześnie pełna wigoru i oddana swojej pasji.

Nagrody SEFF '15:
1. Nagroda Findling Landesverbandes Filmkommunikation e.V. Mecklenburg-Vorpommern to tournee najlepszego polskiego filmu z Konkursu Europejskiego lub Polskiego SEFF '15. Tournee o wartości 7.000 Euro będzie odbywało się w klubach filmowych i kinach studyjnych Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Będzie brał w nim udział również reżyser lub reżyserka wybranego filmu. Nagroda przyznana dla filmu "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska.

Uzasadnienie Jury:
Najpierw film wydaje się opowiadać o kruchości i wyzwaniach podeszłego wieku. Potem przepełnia nas energia, z jaką starsza pani nagrywa swoje wiersze do drewnianego mikrofonu. Kamera pozostaje bardzo blisko niej, świata jej wierszy, jej otoczenia. Niewiele jest dopowiedziane, raczej tylko zasugerowane – my widzowie musimy sami dopowiedzieć resztę. Empatyczny i subtelny portret pozostawia Krystynę z godnością - i w pewnej tajemnicy.

2. Nagroda Publiczności w Konkursie Europejskim i Polskim SEFF '15, w wysokości 1.000 Euro, ufundowana przez Telewizję Polską dla filmu "Niewidzialne", reż. Zofia Pręgowska.Źródło: Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki

info
Informacje - krótko

Rekrutacja - rok szkolny 2019/2020
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim

PITAX.PL łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony