Od 20 do 22 listopada 2015 r. odbyła się już 7 edycja Festiwalu Małych Form Ruchowych Jesienna Scena Tańca. Na obserwatorów i miłośników tańca, jak co roku czekała bogata oferta spektakli prezentujących ciekawych artystów, wysoki poziom artystyczny i ukazujących aktualne trendy w tańcu.

Publiczność, która licznie przybyła do Gryfińskiego Domu Kultury w piątkowy wieczór (20 listopada), po wejściu do sali widowiskowej zaskoczył snujący się zapach bulionu z nutą cebuli. Tym kulinarnym akcentem, który był głównym motywem przedstawienia "Cebulowa z parówkami" w wykonaniu grupy Projekt PańFu rozpoczęto 7. edycję Jesiennej Sceny Tańca. Kolejną artystką na scenie GDK była znana już publiczność JST Agnieszka Bogusławska, szczecinianka od kilku lat pracująca w Warszawie. Artystka zaprezentowała swoją choreografię pt. "Obietnica". Z wielką niecierpliwością publiczność wyczekiwała występów rodzimy artystów, Teatru Tańca Ego Vu oraz jego byłych wychowanków. W pięknej, żywiołowej etiudzie tanecznej "Ku czerwieni" zaprezentowała się Ewelina Tołyż, wieloletnia tancerka Ego Vu, dziś studentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego o specjalizacji choreografia i techniki tańca w Akademii Muzycznej w Łodzi. W Gryfinie wystąpiła w duecie z Franciszkiem Wojciechowskim. Podczas pierwszego wieczory JST zaprezentowała się także najmłodsze pokolenie Ego Vu. Trzy utalentowane tancerki z młodszej grupy teatru: Klaudia Purtak, Karolina Wojdyła i Anna Mastalska zaprezentowały autorską choreografię "Nie z tego świata". Piątkową inaugurację JST zakończyła prezentacja chorografii "Buka" w wykonaniu grupy repertuarowej Teatru Tańca Ego Vu. Publiczność miała okazję zobaczyć nieco zmieniony, odświeżony spektakl, który miał swoją premierę podczas tegorocznego koncertu premier zespołu.


Projekt PańFu. Fot. Mariusz Strzelczyk


Agnieszka Bogusławska.
Fot. Mariusz Strzelczyk


Ewelina Tołyż i Franciszek Wojciechowski.
Fot. Mariusz Strzelczyk

Sobotni wieczór przyniósł dwie prezentacje formacji Maciej Kuźmiński Company. Dyptyk "Różnica i powtórzenie" wprowadził publiczność w przestrzeń pełną symbolicznych ruchów oraz filozoficzno - tanecznych rozważań o tożsamości. Gryfinianie w skupieniu oglądali choreografię, która przez dość skomplikowany zapis choreograficzny wymagała do artystów wyjątkowej kondycji i koncentracji. Tego dnia krótki performance zaprezentowała także młodsza grupa Teatru Tańca Ego Vu. Sobotni wieczór zakończyła cicha dyskoteka, czyli Silent Disco, które w Gryfinie ma już swoich stałych bywalców


Maciej Kuźmiński Company.
Fot. Mariusz Strzelczyk

Trzeci dzień Jesiennej Sceny Tańca rozpoczęła prezentacja choreografii "The Selfies" w wykonaniu Pracowni Tańca Współczesnego Pryzmat z Olsztyna. Spektakl nawiązywał do plag wszechobecnej w dzisiejszych czasach manipulacji, kreacji, zatarcia granicy prywatności i intymności. W solowej choreografii "La la la la la" pokazała się Magdalena Widłak z Rzeszowa. Spektakl zainspirowany był tematem macierzyństwa, a wiernym materiałem dla prezentacji ruchowej był motyw muzyczny z głośnego filmu Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary". Gwiazdą niedzielnego wieczoru był związany z poznańskim Polskim Teatrem Tańca, Paweł Malicki. Artysta zaprezentował na deskach GDK choreografię "Hello. And Goodbye", bardzo osobisty spektakl traktujący o pustce, dystansie między stworzeniem a boskością, człowiekiem a innymi ludźmi.


Pracownia Tańca Współczesnego Pryzmat z Olsztyna.


Paweł Malicki

Od lat ważną częścią Jesiennej Sceny Tańca są warsztaty taneczne. W tym roku entuzjaści tej dziedziny sztuki mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach tańca współczesnego prowadzonych przez Katarzynę Grabińską oraz warsztatach dancehall, które poprowadziła Paulina Woźniak. Warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Na zajęcia do Gryfina przybyli także adepci tańca z innych miast naszego województwa.

Częścią gryfińskiego festiwalu były także wystawy fotograficzne. Można było podziwiać prace gryfinianina Mariusza Strzelczyka, fotografa od wielu lat blisko związanego z Teatrem Tańca Ego Vu oraz szczecinianki Anny Majewskiej, która szczególnie upodobała sobie fotografię tańca.

Tegoroczna, już 7. edycja Jesiennej Sceny Tańca była przedsięwzięciem niezwykle udanym, co wielokrotnie podkreślali widzowie w kuluarach po zakończeniu prezentacji. Zapał gryfińskich pasjonatów tańca, a szczególnie pomysłodawczyni imprezy, Elizy Hołubowskiej rokrocznie procentuje w piękną imprezę, która zyskuje coraz liczniejsze grono widzów. W tym roku mimo trudności finansowych z jakimi borykał się projekt, udało się wszystko doprowadzić do szczęśliwego, owocnego finału. Akcja zbiórki pieniędzy na platformie PolakPotrafi.pl przeszła oczekiwania organizatorów. Organizatorzy - Gryfiński Dom Kultury, Teatr Tańca Ego Vu, Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Hybadu, składają podziękowania dla osób prywatnych i firm, które finansowo wsparły festiwal. Dziękujemy wolontariuszom a także niezawodnej ekipie technicznej, którą artyści JST chwalili za otwartość, sprawność i profesjonalizm.

Źródło: www.gdk.com.pl

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony