W sobotę, 11 czerwca 2016 kapela ludowa Wełtynianka obchodziła 40-lecie istnienia. Z tej okazji w Wełtyniu odbył się specjalny jubileuszowy koncert. Zagrała Wełtynianka oraz zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne.

Wełtynianka jest jedną z najdłużej działających kapel ludowych w regionie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień zdobytych podczas przeglądów zespołów ludowych czy konkursów instrumentalistów. W Wełtyniance obok doświadczonych śpiewaków i muzyków występują także bardzo młodzi, uzdolnieni muzycy ludowi. Wełtynianka do lat działa pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury, instruktorem kapeli jest Katarzyna Papiernik.

Z okazji jubileuszu kapeli do Wełtynia przybyło bardzo wielu gości m.in. władze gminy Gryfino i Powiatu Gryfińskiego, radni, zaprzyjaźnieni muzycy, dawni członkowie kapeli, sympatycy i pasjonaci muzyki ludowej.

O historii zespołu opowiadała Barbara Czyżowicz. Profesor Bogdan Matławski przypomniał sylwetki wszystkich instruktorów prowadzących zespół na przestrzeni 40 lat, a także o wpływie jaki na lokalne kapele ludowe wywarł Edward Mojsak - legenda folkloru na Pomorzu Zachodnim.Podczas jubileuszu obecne było liczne grono dawnych muzyków kapeli, którym podziękowano za tworzenie historii zespołu. Kapeli składano życzenia kolejnych dziesięcioleci działalności, gratulowano sukcesów i obdarowywano prezentami.


Macierzanka

Z jubileuszowej sceny bez przerwy rozbrzmiewała muzyka. Dla jubilatów i gości spotkania zagrały kapele Drzewiczanie, Kalimera, Wesoła Ferajna, Barwinok, Dąbrowiacy, Borzymianka i Macierzanka. Zagrała także i Wełtynianka.
Można było także obejrzeć wystawę o Wełtyniance, przejrzeć kroniki kapeli a także zapoznać się z historią folkloru w regionie.

 

 

Źródło: www.gdk.com.pl

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony