10. edycja "Cieni zapomnianych kultur" w pocysterskim Kołbaczu już za nami. Projekt realizowany przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, a wspierany finansowo przez Powiat Gryfiński, w tym roku koncentrował się na temacie budownictwa naturalnego, samowystarczalności i szeroko rozumianej ekologii. W spichlerzu gościem wydarzenia był Paweł Sroczyński, założyciel Cohabitat, niezwykłej organizacji, która testuje możliwości budowy naturalnych, samowystarczalnych siedlisk ludzkich (habitatów), organizowanych na wzór ekosystemu.

 

Paweł Sroczyński przekonywał, że możliwe i warte jest przejście z roli konsumenta na pozycje wytwórcy (choćby w mikroskali), a współdziałanie, współdzielenie i grupowe działania to siła. Wystawa wielkoformatowych fotografii dokumentująca działania Cohabitat, która była wprowadzeniem do wystawy, pokazywała że mądre koegzystowanie z naturą możliwe jest bez rezygnacji z technologii. To dzieje się właśnie w Cohabitat i tego mogliśmy dotknąć w ostatnią sobotę w spichlerzu w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu. Wystawa przygotowana wspólnie przez Cohabitat i Spichlerz Sztuki, była pierwszą tak szeroką prezentacją tej tematyki, opracowaną w takiej formie. Historycznym tłem dla idei samowystarczalności może być działalność kołbackich cystersów, którzy w średniowieczu stworzyli doskonale zorganizowane opactwo, w pełni niezależne gospodarczo i wywierające silny wpływ na całe Pomorze.

W drugiej części wieczoru byliśmy świadkami mocnego wydarzenia muzycznego, za sprawą laureatów konkursu Nowa Tradycja 2015 Polskiego Radia, zespołu Banda Nella Nebbia. Pod wodzą charyzmatycznego lidera, pochodzącego z Litwy basisty i kompozytora, Justinasa Važnevičiusa, muzycy stworzyli prawdziwą ścianę dźwięków. Przenikały się tu motywy etno, jazzowe i rockowe, inspirowane tradycyjną muzyką Europy Wschodniej, podane w oryginalnym stylu i z wielką ekspresją.


10. edycja była dla stowarzyszenia Spichlerz Sztuki szczególnym momentem, by podziękować za wsparcie współpracownikom, partnerom, sponsorom i przyjaciołom pocysterskiego Kołbacza.

---
Projekt "Cienie zapomnianych kultur" realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Gryfińskiego, Województwa Zachodniopomorskiego oraz lokalnych partnerów - firm Elte, Odra Land, Asko-Tech, sieci sklepów NETTO, MN Sport, Karotka, Spółki Wodnej Kołbacz, UST Zbigniew Skrzypa, Gryfińskiego Domu Kultury, Państwa Krawczyków oraz Matejczuków z Żelewa.

Źródło: Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki 

info
Informacje - krótko

Rekrutacja - rok szkolny 2019/2020
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim

PITAX.PL łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony