Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza 28 marca (w przyszłą środę) do Galerii Cysterskiej w Kołbaczu, gdzie odbędzie się wystawa „Stations of the Cross. Droga krzyżowa w obrazach Doroty Kazakovs”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 20.

-Tematy religijne przez wieki niosły funkcję narracyjną, czyli w symboliczny sposób przekładały przestrzeń tekstu na media malarstwa, rysunku, rzeźby etc. Współcześnie, kiedy tematy religijne zostały przeniesione prawie wyłącznie w sferę sacrum, dla artysty oznacza to drogę zamkniętą lub co najmniej ryzykowną – mówi Dorota Kazakovs.

- Dla kogo tworzyć? Gdzie pokazywać takie prace? Jednak zdecydowałam się i przystąpiłam do realizacji swojego pomysłu, balansując pomiędzy malarstwem a religią. Moja droga krzyżowa nie miała ingerować w dogmaty, ale zachować kanoniczny styl bizantyńskiej ikonografii – wyjaśnia artystka. Inspiracją cyklu była twórczość jej pierwszego nauczyciela malarstwa Ventziego Piriankova, poznańskiego artysty bułgarskiego pochodzenia, jako kontynuacja jego nauki techniki i filozofii sztuki.

Wernisaż będzie miał miejsce w nawie głównej kościoła pocysterskiego w Kołbaczu, która w XVI wieku zamieniona została na spichlerz. W tej ponadczasowej przestrzeni Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki realizuje od 2008 r. działania kulturalne.
 

Dorota Kazakovs (rocznik 1984) ukończyła Instytut Sztuk Pięknych w Zielonej Górze w 2009 roku, gdzie obroniła pracę dyplomową pod kierunkiem prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Jako inspirację dla swojej pracy Dorota Kazakovs wymienia takich twórców jak Jerzy Nowosielski, Mark Chagall oraz Barnett Newman. Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia br. 

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony