Dziś, 6 kwietnia o godz.19.30. w Gryfinie na deskach gryfińskiego teatru wystawiona zostanie sztuka pt. „Spisek przy trzepaku. Historia jednej ulotki”. Monodram w wykonaniu Justyny Paluszyńskiej będzie  prezentowany w ramach cyklu imprez pt. Sceny Prezentacji na Scenie pod lwami.

Teatr Jednego Aktora z Gryfińskiego Domu Kultury uczestniczył już w kilku ogólnopolskich imprezach teatralnych. Bilety (5 zł ) do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej w Pałacyku pod lwami od godz. 10 do godz. 17. Warto dodać, że zarówno dla aktorki jak i dla reżyserki (Marii Piznal) spektakl „Spisek…”  jest debiutem scenicznym w zakresie realizacji monodramu.

 

Teatr Jednego Aktora z GDK był nominowany do ubiegłorocznej „Nagrody Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu” w kategorii „kultura”.

 

O spektaklu i twórcach

Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie reportażu Grzegorza Sroczyńskiego (o tym samym tytule) zamieszczonym w Gazecie Wyborczej. Sześć nastolatek 40 lat temu postawiło na nogi całą Służbę Bezpieczeństwa w Płocku. 16 marca 1968 r. w centrum miasta pojawiły się ulotki wzywające         do solidarności z warszawskimi studentami pobitymi tydzień wcześniej przez milicję. Wszystkie były podpisane przez Klub Sprawiedliwych. Płocka SB rozpoczęła jedno z największych śledztw w swojej historii. Sprawie nadano kryptonim „Wichrzyciel”. 25 kwietnia zatrzymano Klub Sprawiedliwych. Sześć dziewczyn. Najstarsza miała 18 lat, najmłodsza – 15. Po 40 latach młoda dziennikarka postanawia odszukać Klub Sprawiedliwych. Największe wyróżnienie spotkało twórczynie spektaklu ze strony jednej  z bohaterek płockich wydarzeń z 1968 r., która po obejrzeniu zarejestrowanego na płycie spektaklu nie szczędziła słów uznania aktorce i reżyserce.

 

Monodram „Spisek…” Teatru Jednego Aktora z Gryfińskiego Domu Kultury zakwalifikowano do finału kilku ogólnopolskich festiwali. Udział we wszystkich zakończył się sukcesem:

•           dwie nagrody – za scenariusz i aktorska – w finale  Turnieju Teatrów Jednego Aktora 55.OKR „Sam na scenie” w Słupsku (4-6.06.2010);

•           nagroda za scenariusz monodramu w XVII „Słodkobłękitach” – Zgierskich Spotkaniach Małych Teatrów (23-25.09.2011);

•           Brązowa Igła w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych „Igła” w Ostrołęce (29.09-01.10.2011);

•           III nagroda w VII Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie (22-24.10.2011); w tym konkursie na scenie rywalizowali ze sobą – bez podziału na kategorie – amatorzy i zawodowi aktorzy;

•           II nagroda w V Tyskim Festiwalu Monodramu MoTyF (22-23.02.2012) oraz nominacja do XXXIX Tyskich Spotkań Teatralnych, które odbędą się 13-18 kwietnia br. (to prestiżowa impreza, w konkursie biorą udział również teatry polonijne).

 

 

Justyna Paluszyńska – absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego; kierunek – filozofia z elementami kulturoznawstwa, obecnie studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; kierunek – wiedza o teatrze.

 

Maria Piznal – instruktorka Gryfińskiego Domu Kultury, nauczycielka Zespołu Szkół w Gryfinie, dziennikarka Kuriera Szczecińskiego.

 

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony