To był pod wieloma względami niezwykle udany i interesujący sezon dla prowadzonego przez Janusza Janiszewskiego Teatru Uhuru. Nowi aktorzy, nowe premiery, nowe projekty artystyczne, wyjazdy zagraniczne i ponownie liczne sukcesy. Teatr Uhuru właśnie podsumował swoją działalność w mijającym w piątek 29 czerwca 2012 sezonie 2011/2012.


Teatralne sukcesy
Już na początku roku szkolnego do Teatru Uhuru przyszła nowa grupa dziewcząt, która zasiliła zespół solidną dawką nowej energii. Grupa ta w dziesięcioosobowym składzie stworzyła mocny i bardzo współczesny autorski spektakl "Wariatki", który z powodzeniem był prezentowany nie tylko w Gryfinie, ale także na niemieckich festiwalach teatralnych w Schwedt i Berlinie. Inny zespół czterech aktorek z Uhuru dokończył zaczęty w ubiegłym sezonie spektakl "Nic", który już zdążył przynieść teatrowi liczne nagrody na kolejno prezentowanych przeglądach: Powiatowym Przeglądzie Teatralnym w Gryfinie, Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Świdwinie oraz III miejsce na VI Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym SOFFT 2012 w Szczecinie. Obecni wszyscy aktorzy Uhuru przygotowują nowe spektakl - a jest ich kilka, ze względu na zbliżający się jesienią jubileusz 15-lecia Teatru Uhuru. Wtedy pokazane będą wznowienia starszych najbardziej znanych spektakli teatru oraz nowsze produkcje.Zamiast FIFArtu - Teatr przez cały rok

Ogromnym sukcesem organizacyjnym i artystycznym okazał się nowy projekt wymyślony przez Janusza Janiszewskiego i realizowany przez Gryfiński Dom Kultury i aktorów Teatru Uhuru. Zamiast zamkniętego Festiwalu Intymnych Form Artystycznych FIFArt powstał projekt "Teatr przez cały rok" czyli Scena Prezentacji Teatralnych na Scenie po Lwami. Trwający od kwietnia projekt prezentujący najciekawsze zjawiska teatralne z naszego regionu zachodniopomorskiego zyskał sobie wielu zwolenników, wierną widownię i stał się "zalążkiem" stałej sceny repertuarowej w Gryfinie. Scena pod Lwami stała się na trzy ostatnie miesiące Miejskim Teatrem, w którym można było zobaczyć zarówno spektakle naszych gryfińskich grup teatralnych oraz świetne przedstawienia innych teatrów z województwa gościnnie występujących na gryfińskiej scenie.

Festiwal Teatrów Gryfińskich
Innym pomysłem, który już na pewno zagości na stałe w kalendarzu naszych imprez jest I Festiwal Teatrów Gryfińskich. W czerwcu na Scenie pod Lwami i w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury, prezentowały się istniejące w naszym mieście grupy teatralne. Festiwal powstał spontanicznie, kiedy tworzony był czerwcowy repertuar Sceny pod Lwami. Okazało się, że Gryfino to wcale nie takie małe "zagłębie teatralne". Grup teatralnych (nie licząc tych przedszkolnych czy szkolnych) formalnie działających w Gryfinie mamy aż 12! Są to: Teatr Uhuru, Teatr 6 i Pół, Teatr Jednego Aktora, Teatr To My, Teatr Tańca Ego Vu, Teatr GUTW, Teatr Na Chwilę, Teatr Tespisek, Teatrzyk Dziecięcy Skrzat, Teatr Bum Cyk Cyk, Teatr Łapacze Snów i Teatr Gliptykos. Zaangażowanych jest w nich ponad 100 aktorów. Działają w nich mieszkańcy Gryfina reprezentujący wszystkie pokolenia i niemal wszystkie środowiska: dzieci, uczniowie, młodzież gimnazjalna i licealna, studenci, dorośli, samorządowcy, nauczyciele, radni i emeryci. To swoisty fenomen na mapie kulturalnej naszego kraju.

Graliśmy nie tylko u siebie
Teatr Uhuru prezentuje swoje dokonania nie tylko w Gryfinie, ale promuje nasze miasto poza jego granicami. Dzieje się tak od lat, bowiem grupa wyjeżdża na festiwale teatralne do innych miast Polski oraz poza granice kraju. W minionym sezonie Teatr prezentował Gryfino na Festiwalu Amateurtheatertage organizowanym przez Brandenburgische Amateurtheaterverband w Berlinie/Schöneiche. Jak co roku w ramach stałej współpracy transgranicznej z teatrem Uckermärkische Bühnen w Schwedt Teatr Uhuru wziął udział w kolejnej XIX już edycji Festiwalu Teatrów Amatorskich Brandenburgii Schuhlthetaerfest w Schwedt. W dniach 7-15 lipca Teatr Uhuru weźmie udział w polsko-niemiecko-francuskich warsztatach teatralnych w Lyon we Francji w ramach współpracy Teatru i Gryfińskiego Domu Kultury z Plateforme de la jeune création franco-allemande w Lyon (Francja) oraz niemieckim ośrodkiem Stiftung Genshagen. 

Nowy teatr na Scenie pod Lwami
Od kilku miesięcy pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego działa najmłodsza gryfińska grupa teatralna, w skład której wchodzą studenci Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Grupa w mijającym sezonie zdążyła już wystąpić dwa razy, w debiutowym programie poetycko-rozrywkowym z okazji Dnia Kobiet oraz z programem kabaretowym "Być albo nie być na Uniwersytecie" pokazanym na zakończenie roku akademickiego.

Tekst: Janusz Janiszewski

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony