Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza 6 października o godz. 19.00 na piątą edycję
imprezy „Cienie zapomnianych kultur”, która tradycyjnie odbędzie się w przestrzeni obiektów pocysterskich w Kołbaczu. W tym roku w Galerii Cysterskiej (dawny spichlerz w nawie głównej) spotkamy się z Szymonem Modrzejewskim, założycielem grupy kamieniarzy MAGURYCZ, która z pasją ocala obszary sacrum i wieloetniczności południowo-wschodniej Polski. W części muzycznej usłyszymy etniczny, gitarowy projekt Michała Zygmunta „Muzyki”.  

Stowarzyszenie MAGURYCZ siłą kilkuset wolontariuszy w ciągu 26 lat wyremontowało ponad 1800 obiektów kamiennej sztuki sepulkralnej i małej sakralnej architektury przydrożnej (głównie na terenach dawnej Łemkowszczyzny i Bojkowszczyzny). Współistnienie i współodczuwanie to słowa, które są kluczem do pojmowania intencji i przekonań stowarzyszenia. W 2011 roku Szymon Modrzejewski otrzymał prestiżową nagrodę unijną Grand Prix "Europa Nostra" za wybitne osiągnięcia związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Prezentacji działań MAGURYCZA towarzyszyć będzie wystawa.

 W drugiej części wieczoru ok. godz. 20.00, w części sakralnej kościoła pocysterskiego usłyszymy koncert Michała Zygmunta - muzyka, kompozytora, producenta, jednej z najciekawszych osobowości polskiej sceny gitarowej. „Muzyki” to odsłona projektu inspirowanego polską muzyką źródeł. W jednocześnie ”wsiowych i światowych” „Muzykach” bezkompromisowo i odważnie ukazał piękno rodzimej muzyki ludowej. Od tej płyty rozpoczął współpracę ze szwajcarskim producentem Rollim Mosimannem (znanym ze współpracy m.in. z Faith No More, Bjork, Smashing Pumpkins, Swans).

Muzyka Michała Zygmunta w większości zbudowana na etnicznych, transowych rytmach nie pozostawia słuchacza obojętnym. „Muzyki” to dźwięki wydobyte z tła archiwalnych fotografii, gdzie ludowe tańce przeplatają się z lamentem i śpiewem minionej bezpowrotnie epoki.

W trakcie imprezy będzie można nabyć cegiełki wspierające dalszą rewitalizację kościoła pocysterskiego (w tym rekonstrukcję unikalnej rozety) oraz wydawnictwa płytowe.
Impreza co roku może odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Gryfinie, Gminy Stare Czarnowo, oraz lokalnych sponsorów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza.

Więcej na:
www.spichlerz-sztuki.plGrupa kamieniarzy Magurycz podczas prac


Magurycz podczas prac


Michał Zygmunt---

Projekt „Cienie zapomnianych kultur” realizowany od 2008 roku przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki jest miejscem spotkań z tematami i wartościami, zacieranymi przez czas, spychanymi często na cywilizacyjny i kulturowy margines. Przestrzeń pocysterskich obiektów w Kołbaczu z XII/XIII wieku, w tym odkrytego dla kultury spichlerza, jest za każdym razem zaproszeniem do ponadczasowej podróży i spotkania z muzyką, obrazem, a przede wszystkim z ludźmi, którzy z pasją ocalają zapomniane dziedzictwo.
 

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony