W sobotę 6 października odbyła się już 5. edycja imprezy „Cienie zapomnianych kultur”. Jesienna aura i przestrzeń pocysterskiego kościoła w Kołbaczu wraz ze spichlerzem za każdym razem tworzą niezwykłą scenerię tego wieczoru. Co roku spotykamy się z muzyką, obrazem, a przede wszystkim z ludźmi, którzy z pasją ocalają zapomniane dziedzictwo i ważne obszary krajobrazu kulturowego Polski. 

Spotkanie z Szymonem Modrzejewskim założycielem Grupy Kamieniarzy MAGURYCZ pokazało siłę bezinteresownej i szlachetnej pracy ludzi, którzy w Beskidzie Niskim, Bieszczadach i na Podolu remontują zapomniane, osierocone cmentarze. Wynika to z ich niezgody na wymazanie ze zbiorowej pamięci ludzi, którzy żyli tam obok siebie przez wieki – Łemków, Bojków, Żydów, ale także Polaków czy Niemców. Jednocześnie, co ważne dla nas, mieszkańców regionu, twórca MAGURYCZA podkreślił nieporównywalnie większą wg niego skalę dewastacji cywilnych cmentarzy niemieckich w Polsce północno-zachodniej, które jak określił – nie rzucają nawet cienia...

Jak co roku, już w części sakralnej kościoła usłyszeliśmy koncert - tym razem wystąpił oryginalny gitarzysta, Michał Zygmunt wraz z zespołem. Brzmienia gitar przetwarzane elektronicznie, kontrabasu i instrumentów perkusyjnych stworzyły trasową i oniryczną przestrzeń, przywoływały polskie ludowe melodie w intrygujących aranżacjach.

„Cienie zapomnianych kultur” odbywają się już po raz piąty dzięki finansowemu wsparciu stałych patronów i sponsorów: Starostwa Powiatowego w Gryfinie, Gminy Stare Czarnowo oraz lokalnych sponsorów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza.

Wystawę można oglądać w Galerii Cysterskiej jeszcze do połowy listopada.
 

Źródło: Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki 

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony