Dnia 13 czerwca w Domu Pomocy Społecznej w Moryniu odbył się coroczny festiwal, tym razem był to Festiwal Piosenki Religijnej. Jak zawsze uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne, ale nade wszystko mogli poczuć klimat radości płynącej z przeżywania wiary, gdyż tegoroczne spotkanie w Roku Wiary odbyło się na wzór Światowych Dni Młodych, które będą miały miejsce w Brazylii w Rio de Janeiro, stąd tytuł – „Rio w Moryniu”.

Ogródek moryński zamienił się w miejsce radosnego uwielbienia Pana Boga przez śpiewy i tańce w scenerii najróżniejszych kolorów świata. Pracownicy domu znacznie wyróżnili się zaskakując bardzo ciekawymi pomysłami zaakcentowania kolorów brazylijskiego logo tegorocznego spotkania (niebieski, żółty, zielony). Aby stworzyć klimat światowych spotkań, każdy spośród 17 występujących zespołów był uroczyście wprowadzony na scenę i zapowiedziany jako polska grupa pielgrzymów na kolejnych ŚDM – w Sydney, Rzymie, Manili, Toronto Buenos Aires, Madrycie itd.

Na wystawie zostały zaprezentowane fotografie przygotowane dzięki życzliwości Krajowego Biura Organizacji ŚDM w Warszawie.

Celem festiwalu, była jak zawsze wspólna zabawa, ale też rozpowszechnienie idei ŚDM i zachęta do śledzenia wydarzeń, które będą miały miejsce w Rio w tym roku już 23-28 lipca. Organizatorzy chcieli zachęcić uczestników do udziału w ŚDM odbywających się w tym samym czasie w polskich miastach -  najbliżej w Świebodzinie.

Mieszkańcy domu byli w tym roku z siostrami na spotkaniu w Lednicy i właśnie lednickie śpiewy i tańce zaprezentowali na scenie Rio  porywając wszystkich do zabawy. Dla zachęty - w upominku dla zespołów obok pięknych plakatów ŚDM w Brazylii znalazła się też m.in. najnowsza płyta „Siewców Lednicy” .

Ogródek tętniący radosnymi śpiewami, w samo południe nagle ucichł i zabiły kościelne dzwony. Przy dźwięku dzwonów piękny kolorowy orszak reprezentujący młodzież całego świata, wprowadził do ogrodu Papieża. Kulminacyjnym momentem ŚDM jest zawsze Jego modlitwa i błogosławieństwo, więc przybył i do nas do Morynia, odmówił modlitwę „Anioł Pański” i udzielił kapłańskiego błogosławieństwa. Zaskoczenie wszystkich było bardzo wielkie, ale komentarz zdarzeń i religijnego znaczenia tegorocznego festiwalu istotnie wpłynął na autentyczne przeżycie tych wyjątkowych chwil.


Na pamiątkę spotkania wszyscy uczestnicy zrobili zdjęcia z Gościem, od którego otrzymali medalion RIOMORYŃ z symbolem lednickiej ryby – mówiącej o przynależności chrześcijańskiej. Upominki przygotowali uczestnicy terapii zajęciowej. Gość odjechał, a pozostali wykonawcy festiwalu z jeszcze większą energią wyśpiewali na scenie radosne „Chwalmy Pana!”

W przeglądzie wzięło udział ponad 200 osób: zaproszeni goście- przedstawiciele władz i instytucji miasta, gminy i powiatu, dyrektorzy placówek, dobroczyńcy domu i oczywiście zespoły: podobnie jak w poprzednich latach: Domy Pomocy Społecznej: Dębno, Dolice, Nowe Czarnowo, Trzcińsko – Zdrój, Warsztaty Terapii Zajęciowej: Dębno, Goszków, Gryfino; Placówki Opiekuńczo –Wychowawcze: Trzcińsko–Zdrój i Chojna; Środowiskowy Dom Samopomocy Chojna; Zespół z Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu; oraz po raz pierwszy: ZSP nr 3 z Dębna, Oddział Przedszkolny w Moryniu i Zespół z Parafii w Nawodnej, a także zaprzyjaźnione domy: Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci  „Fiszor”  - Gaj, który przyjechał aż z okolic Warszawy oraz Dom Pomocy Społecznej – Borne Sulinowo.
Organizatorzy wyrażają ogromną wdzięczność ofiarodawcom, gościom,  a przede wszystkim uczestnikom. Organizatorzy mają nadzieję, że większość uczestników zainteresuje się wydarzeniem Światowych Dni Młodzieży i Lednicą i zapraszają do Świebodzina, gdzie podobnie jak w Rio u stóp figury Chrystusa łączyć się będą z młodzieżą całego świata 27-28 lipca, a za rok do Morynia na kolejny festiwal.

Źródło: DPS Moryń 

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony