10 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 25 rocznica odzyskania wolności, 20 rocznica utworzenia Stowarzyszenia Twinning Trzcińsko-Zdrój - pod takimi hasłami Stowarzyszenie Twinning przyjmowało gości z Holandii w dniach 26-29 września br.

Twinning jest Stowarzyszeniem działającym od 1994 r. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa twin, czyli bliźniak. Na początku organizacja skupiała mieszkańców gminy Trzcińsko-Zdrój, obecnie jej członkami są także mieszkańcy Chojny, Gryfina a nawet Szczecina. Celem Stowarzyszenia jest współpraca z Holandią. Nie chodzi tutaj o współpracę na poziomie ekonomicznym, lecz o bezpośrednie kontakty mieszkańców Polski z mieszkańcami holenderskiego miasteczka Graft-De Rijp, które jest bliźniaczym miastem Trzcińska-Zdroju. Od 20 lat spotykają się dwa razy w roku – raz w Trzcińsku-Zdroju, raz w Graft-De Rijp, aby poznawać nawzajem kultury i zwyczaje, wymieniać doświadczenia oraz zawiązywać bliskie kontakty z mieszkańcami Holandii. Główną zasadą działania jest bowiem przebywanie w rodzinach podczas wzajemnych wizyt.

Od kilku lat podczas weekendowych spotkań jeden dzień przeznaczamy na wycieczkę po okolicy, natomiast drugi dzień spędzany jest na miejscu w Trzcińsku- Zdroju, gdzie znajduje się siedziba Stowarzyszenia.

W tym roku stowarzyszenie obchodzi 20-tą rocznicę kontaktów z mieszkańcami holenderskiego miasteczka Graft-De Rijp. Jest to jednocześnie 10-ta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i 25-ta rocznica wolnych wyborów, które odbyły się w 1989 r. Polska w tym czasie bardzo się zmieniła, Polacy się zmienili. Organizatorzy pokazali gościom miejsca na terenie powiatu i gminy Trzcińsko-Zdrój, które wypiękniały lub powstały w tym czasie, przedstawili im zmiany, jakie dokonały się w naszym kraju.

Spośród wielu miejsc, jakie znajdują się na terenie powiatu, wycieczka odwiedziła Park Dendrologiczny w Glinnej, który swoim ponadczasowym urokiem zachwyca polskich i zagranicznych turystów od wielu lat, oraz Bulwary Nadodrzańskie w Gryfinie, które niektórzy z gości pamiętają, gdyż byli obecni w tym miejscu w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 roku, kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej.Bulwar w Gryfinie, natomiast, zachwycił swoim nowoczesnym wyglądem, który doskonale ilustruje zmiany, jakie zaszły w naszym kraju w ciągu ostatnich lat.

Wrażenia gości z wyjazdu były tylko pozytywne. Holendrzy podkreślali, że nasz region jest przepięknym miejscem, wartym częstych wizyt turystów, a polscy uczestnicy wycieczki obiecywali sobie, że będą  częściej wracać do miejsc, które w sobotę, 27 września, odkryli na nowo.
W wyjeździe wzięła udział Ria Oosterop-van Leussen, Burmistrz miasta Graft-DeRijp, wraz z sześcioma członkami Rady Miasta, którzy przyjechali z wizytą do Burmistrza Trzcińska Zdroju i również chcieli zobaczyć miejsca tak zachwalane.

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony