W sobotę 11 października 2014 r. zakończyły się 20. Gryfińskie Rajdy Rowerowe organizowane przez Stowarzyszenie „Republika Międzyodrza”. O godzinie 10.00 najbardziej wytrwali rowerzyści ruszyli na ostatni, ósmy etap rajdów w 2014 roku. Trasa tym razem była bardzo krótka, ale niezmiernie ciekawa, chociaż deszczowa pogoda nie sprzyjała zwiedzaniu. Celem rajdu były obiekty dawnego Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej w Nowym Czarnowie.


Na wjeździe do dawnego sanatorium na rowerzystów czekał Ryszard Wawrzynkiewicz – długoletni pracownik sanatorium. Najpierw obejrzeliśmy ostatnią tablicę informacyjną sanatorium, które wówczas nosiło nazwę Dziecięcego Oddziału Rehabilitacji oraz plan sanatorium.


Pan Ryszard opowiedział historię obiektów tego terenu, która sięga okresu II wojny światowej kiedy powstał tu niemiecki szpital psychiatryczny. Podczas „akcji Brandt” w 1943 - 1945 roku na masową skalę uśmiercano tu pensjonariuszy szpitala, by uzyskać wolne miejsca dla szpitali ewakuowanych z bombardowanych miast. W kwietniu 1958 roku powołane zostało do życia Państwowe Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej, którym kierowała dr Halina Ulatowska. Podzielone na oddziały specjalistyczne sanatorium dzięki pracującym tu wybitnym lekarzom (m. in. dr Wiesław T. Franczak, prof. Alfons Wojewski) zdobyło sobie już w latach sześćdziesiątych wielką renomę w kraju i poza jego granicami. Przez sanatoryjne sale przewinęło się około 30 tysięcy małych pacjentów, z czego statystycznie rzecz ujmując ponad 70% została uleczona ze swych dolegliwości. Rowerzyści poznali także historię dyrektorów i pracowników sanatorium, obejrzeli ruiny pozostawionych bez opieki w 2005 roku obiektów. Przekazane gminie teren i obiekty byłego sanatorium, wg słów Burmistrza, w przyszłym roku mają być stopniowo zagospodarowywane.Po powrocie z rajdu rozpoczęto uroczystość zakończenia 20. cyklu Gryfińskich Rajdów Rowerowych. Po poczęstunku, podzieleniu okolicznościowego tortu oraz przemówieniach Starosty Gryfińskiego – Wojciecha Konarskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino – Henryka Piłata przystąpiono do losowania nagród. Warunkiem uczestnictwa w losowaniu było ukończenie co najmniej 5 z 8 rajdów w 2014 roku. A wśród rajdów był rajd dwudniowy na Wzgórza Krzymowskie i do Doliny Miłości, rajd nocny z pochodniami i piknikiem, rajd do Puszczy Bukowej i ogrodu dendrologicznego z przewodnictwem pracownic Nadleśnictwa Gryfino, rajd z przeprawą statkiem w Widuchowej na poldery nadodrzańskie, rajd 760 – lecia Gryfina. Warunek spełniło 51 rowerzystów z ponad stu uczestniczących w rajdach.


Nagrody i upominki ufundowali: Gmina Gryfino, Powiat Gryfiński oraz gryfińskie firmy: PUK Sp. z o.o., GTBS Sp. z o.o., Oddział BGŻ, PSS „Społem”, J.R. Stawiccy Biżuteria s.c., SM Regalia, MBM – 2 Systemy Informatyczne S.J., D. Paszkowiak Auto – Mobil, Nadleśnictwo Gryfino oraz Urząd Marszałkowski. Zabezpieczenie techniczne zakończenia zapewnił Gryfiński Dom Kultury. Główne nagrody rowery wylosowali Stanisław Kozłowski i Jerzy Mąderek. Wszyscy pozostali uczestnicy również zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi oraz gadżetami reklamowymi.

Andrzej Urbański - główny organizator i komandor rajdów – na zakończenie zaprosił wszystkich chętnych na przyszłoroczne rajdy z okazji 20 – lecia Gryfińskich Rajdów Rowerowych.

Źródło: Andrzej Urbański

info
Informacje - krótko

Rekrutacja - rok szkolny 2019/2020
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim

PITAX.PL łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony