Eliminacje powiatowe XL Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego „BOCIANIE GNIAZDO” Gogolice z 21 kwietnia 2012 r. wyłoniły drużyny, które reprezentować będą nasz powiat. Są to: 6 z podstawówek - SP Mieszkowice, UKKT "Traperzy" Chojna, SKKT SP Stołeczna, SP nr 2 Chojna, SP Gogolice, SP nr 1 Gryfino oraz 3 z gimnazjów – Zespół Szkół Moryń, COKiS Cedynia i gimnazjum Cedynia, a także 2 ze szkół ponadgimnazjalnych – ZSP Gryfino i Chojna.

 

 

W różny sposób można uczcić kolejną rocznicę forsowania Odry z 1945 r., które przyczyniło się do tego, że dziś możemy uczyć się,  pracować i wypoczywać, korzystając  
z pokoju w Europie. Wielu z tych, którym rzeka Odra stanęła na drodze do Berlina, zapłaciło cenę życia. Winni jesteśmy im wdzięczność i pamięć. Organizatorzy i uczestnicy eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego pn. „Bocianie Gniazdo”, który odbył się 21 kwietnia 2012 r. na terenie Szkoły Podstawowej w Gogolicach (gm. Trzcińsko-Zdrój) i gogolickiego lasu, byli wielokrotnie myślami nad graniczną Odrą, przygotowując ten turniej. Również uczestnicy zawodów mieli nawiązanie do tego tematu podczas przedturniejowej nauki i później w pytaniach testowych. Pogoda dopisała i wszyscy, którzy przybyli do gościnnych Gogolic mogli cieszyć się ciepłym dniem i pięknym wiosennym słońcem. Dotarli tu przedstawiciele wielu miejscowości powiatu gryfińskiego. W turnieju testy pisało 72 uczestników w 24 zespołach. Ponadto przybyło dwadzieścioro kilkoro opiekunów. Łącznie z zaproszonymi gośćmi i organizatorami na imprezie pojawiło się ok. 120 osób. 

Celem turnieju było promowanie poznawania przez szkolną młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości  i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania i rozwijanie sprawności fizycznej. Istotnym celem eliminacji powiatowych do OMTT-K  było też wyłonienie reprezentacji powiatu gryfińskiego we wszystkich kategoriach wiekowych na eliminacje wojewódzkie tego turnieju, które odbędą się w dniach 11-13 maja br. w Wapnicy (na wyspie Wolin), a finał centralny OMTT-K w Świeradowie-Zdroju (woj. dolnośląskie).  Zawody rozegrane były  w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Impreza była  organizowana wspólnymi siłami kilku organizacji pozarządowych i  instytucji samorządowych oraz dofinansowywana przez Starostwo Powiatowe w Gryfinie i gminę Trzcińsko-Zdrój. Organizatorami byli:  Regionalne Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Gogolander” wraz Trzcińskim Bractwem Przygody Turystycznej PTTK „KON-TIKI” (przy Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku-Zdroju) przy wsparciu również innych organizatorów i partnerów zewn.:  Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK i Oddziału Zachodniopomorskiego PTTK w Szczecinie a także Gryfińskiego Domu Kultury, Szkoły Podstawowej w Gogolicach (baza tegorocznych eliminacji powiatowych) oraz sołectwa w Gogolicach i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcińsku-Zdroju. Uczestnicy eliminacji powiatowych rozwiązywali kilka testów: krajoznawczy (wiadomości o powiecie gryfińskim, województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim oraz o atrakcjach turystycznych województwa zachodniopomorskiego); wiedzy turystyczno-topograficznej,  ruchu drogowego a także udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i rozpoznawania liści.

Każdy 3-osobowy zespół wziął również udział w turystycznej imprezie na orientację, która była dostosowana stopniem trudności do wieku startujących. Trasa dla najmłodszych była zabezpieczona przez dorosłych wolontariuszy, którzy dbali o prawidłowy i bezpieczny przebieg gry terenowej. Wszyscy uczestnicy marszu na orientację ostatecznie dobrze poradzili sobie z zadaniami terenowymi i bez większych przygód dotarli do bazy imprezy. Dla części uczestników trasy dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych sporo kłopotów ze zlokalizowaniem poprawnych punktów kontrolnych  sprawiło zlusterkowanie trasy. Niektórym zajęło to nieco więcej czasu niż przewidzieli organizatorzy, więc miało to również wpływ na trochę późniejsze oficjalne zakończenie gogolickiego turnieju.

W kategorii szkół podstawowych wystartowało 15 trzyosobowych zespołów. Mistrzem powiatu gryfińskiego w turystyce i krajoznawstwie w 2012 r. w tej kategorii została drużyna ze Szkoły Podstawowej z Mieszkowic (548,48 pkt.) w składzie: Magdalena Rybarczyk, Agata Liżewska i Klaudia Korzeniowska (op. Marcela Sługocka). II miejsce zajęli UKKT „Traperzy” z Chojny (521,43 pkt.): Barbara Nadkańska, Katarzyna Szymkowiak i Justyna Leszczyńska (op. Marzena Chatłas), wyprzedzając o niecały punkt zespół z Koła Turystyczno-Krajoznawczego powstałego przy Szkole Podstawowej w Stołecznej (op. Grażyna Grab): Sabina Kwiecień, Marta Pieróg i Michał Tyrpa (520,67 pkt.). Na eliminacje wojewódzkie do OMTTK w Wapnicy dodatkowo pojadą reprezentacje: Szkoły Podstawowej nr 2 w Chojnie (zespół: K. Skibińska, D. Wieder, M. Młynarczyk pod opieką D. Antoniewicz), Szkoły Podstawowej w Gogolicach (zespół: K. Łyczko, O. Łyczko i M. Ruczkowska pod opieką Moniki Sidorczuk) oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfinie (zespół: A. Frelich, W. Goreniak, W. Gród pod opieką Grażyny Ejsmond).

W kategorii gimnazjów wzięło udział 6 zespołów: z Cedyni, Morynia i Góralic. Najlepszym zespołem gimnazjalnym w turystyce i krajoznawstwie w powiecie ( I miejsce – 494,24 pkt.) okazał się zespół z Gimnazjum z Morynia w składzie: Przemysław Cichowlas, Mikołaj Dumicz i Brajan Gasiński (op. Julita Miecznikowska). Drugie miejsce zajęli przedstawiciele Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu (pod opieką Sylwestra Blachnierka): Maciej Blachnierek, Bartosz Nawrot, Hubert Pieloszczyk (466,80 pkt.) przed zespołem swoich kolegów również z Cedyni: Wojciecha Blachnierka, Bartosza Burchardta i Aleksandry Kaczmarek (426,25 pkt.).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych prawo awansu do eliminacji wojewódzkich XL OMTTK wywalczyli przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Gryfina (392,92 pkt.): Ewelina Chrzanowska, Anna Sobczak, Anna Wojtasiak (op. Tomasz Szachnowski i Ewa Przystupa). II miejsce: LO w Chojnie, zespół (op. Agnieszka Jabłońska) w składzie: Damian Kasuła, Kinga Kuchciak i Anna Wojtasiak (392,92 pkt.), III miejsce Zespół Szkół Ponadgim. z Gryfina (op. Tomasz Szachnowski i p. Ewa Przystupa): Andrzej Rybak, Agata Zabłocka i Szymon Kaczmarek (279,99 pkt.).

Po powrocie do bazy dla wszystkich  paliło się ognisko turystyczne, przy którym upieczono wiele kiełbasek. Chętni również mogli skorzystać z oferty okazjonalnego sklepiku szkolnego, przygotowanego na tę okazję. W ten sposób Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Gogolicach zarabiała środki finansowe na potrzeby swojej szkoły. „Kontikowskie Koło Fortuny” również jak zwykle miało swoich amatorów. Chętni również mogli spróbować swoich umiejętności w minigolfie na pobliskim budowanym polu (będzie tu osiemnaście 12-metrowych profesjonalnych, betonowych torów z różnymi przeszkodami). 

Na oficjalnym zakończeniu gminę Trzcińsko-Zdrój reprezentował Antoni Śliwiński – przewodniczący Rady Miejskiej, który wręczył Puchar Burmistrza gminy Trzcińko-Zdrój w kategorii gimnazjów. Dodatkowo zostały wręczone jeszcze: puchar Starosty Powiatu Gryfińskiego dla zdobywcy I miejsca w kat. szkół ponadgimnazjalnych oraz puchar Prezesa RSIO „Gogolander”. Ponadto laureatom pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii zostały wręczone dyplomy, medale i nagrody przydatne w  imprezach na orientację. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie gogolickich eliminacji powiatowych do XL OMTTK oraz gratulują zwycięzcom poszczególnych kategorii i życzą powodzenia w Wapnicy wszystkim, którzy uzyskali awans do eliminacji wojewódzkich ww. turnieju.

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony