W dniach 19-20.10.2012 r. Góralice stały się wojewódzką stolicą orienteeringu turystycznego. Odbyły się tu VII  Jesienne Marsze na Orientację pn. „KON-TIKInO 2012”- impreza o randze wojewódzkiej, które przyciągnęły ponad 200 osób z  różnych stron naszego województwa a także z Warszawy i Wrocławia.  Wystartowało ok. 170 uczestników  W tym roku wręczono zwycięskim zespołom puchary: Starosty Powiatu Gryfińskiego, Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój, Prezesa Oddziału Zachodniopomorskiego PTTK w Szczecinie, Prezesa Trzcińskiego Bractwa Przygody Turystycznej PTTK „KON-TIKI” a także  Rady Sołeckiej w Góralicach oraz  Sołtysa Sołectwa Góralice – Pana  Roberta Kowalskiego.

Największym „magnesem” była sama impreza na orientację, która jest coraz bardziej popularnym i atrakcyjnym sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury oraz dobrą zabawą terenową. Przeznaczona jest dla wszystkich chętnych: dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych. Polega na odczytywaniu mapy, na której zaznaczone są tzw. punkty kontrolne (biało-czerwone lampiony w formacie A4), które trzeba było odnaleźć w terenie głównie na drzewach, ale nie tylko. Dla lepszej zabaw, budowniczowie tras w terenie umieścili również dla zmylenia – tzw. punkty towarzyszące i mylne. Były też tzw. LOP-ki, czyli Linie Obowiązkowego Przejścia, gdzie na pewnym odcinku trasy szuka się wszystkich punktów, które są  u mieszczone do 5 m od osi drogi, po obu jej stronach. Do punktów dołączone były również kredki, którymi trzeba było wpisać kod punktu kontrolnego na kartę startową, z którą każdy zespół pokonywał swoją trasę.  Wygrywał ten zespół, który najlepiej odczytał mapę, nie dał się zmylić fałszywym oznaczeniom w terenie oraz jego członkowie umieli dobrze współpracować ze sobą.   

W piątek 19.10.2012r. autokarem dworca PKP w Chojnie i samochodami z  innych miejsc dotarła pierwsza prawie setka turystów, z  których większość nocowała w warunkach turystycznych w świetlicy w Góralicach oraz wzięła udział w etapach nocnych. Organizatorzy w tym roku przygotowali nową, dużą frajdę dla amatorów nocnych zmagań- po raz pierwszy zorganizowali trasę TN, czyli trasę nocną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i nieraz całkiem małe doświadczenie w InO, która była oparta o fotomapę na terenie Góralic. Każdy z 42 śmiałków (na trasie TN na terenie wsi startowało 12 zespołów 2-5 osobowych) dzielnie dawał sobie radę.

Najlepszym zespołem na trasie TN był zespół reprezentujący Gimnazjum z Cedyni, który przeszedł swoją trasę bezbłędnie (0 punktów karnych) w składzie: Maciej Blachnierek, Dominik Winiarczyk, Hubert Pieloszczyk, Bartosz Nawrot (op. Sylwester Blachnierek).  II miejsce (-20 pkt) zespół „Szperaczy ” z ZS w Widuchowej w składzie: Maja Tuszyńska, Klaudia Pomykała, Michał Wierzbicki, Dominik Wac (op. Dominik Smulski). III miejsce (-30 pkt) uzyskał zespół z Gimnazjum z Góralic – „Orły T-Z” w  składzie: Paweł Chloupek, Kacper Kępa i Robert Kwieciński (op. Arkadiusz Buczkiewicz). Nagrodą były dyplomy, odpowiednie do miejsca medale i puchar dla zwycięskiej drużyny. Trasę opartą o fotomapę można było jeszcze przejść również  następnego dnia. Większość opiekunów oraz chętnych gości skorzystała z tej możliwości poza klasyfikacją, oczekując na powrót uczestników zawodów z tras dziennych. Widać było, że wszyscy dobrze się bawili, korzystając jednocześnie ze spaceru po słonecznych w tym dniu Góralicach.

Następnego dnia dotarli do bazy pozostali uczestnicy VII JMnO „KON-TIKInO 2012”. Przywiezieni zostali autokarem organizatorów z PKP z Chojny oraz z Gminy Trzcińsko-Zdrój.  Po formalnej rejestracji w sekretariacie imprezy, odbyło się dla chętnych grup tradycyjne kontikowskie szkolenie przygotowujące początkujących do udziału w imprezie na orientację  tzw. „ INO-CHCIEJ”. Natomiast po odprawach technicznych na poszczególnych czterech trasach (TP, TM, TJ i TS) turyści  ok. godz. 8.30 (kat.: TJ i TS) oraz  ok. 11.00 (kat.: TP, TM) zostali przewiezieni 2 autokarami do lasu pod Cieplikowem i Rowem na miejsce startu.

W tym roku na trasie dla początkujących (TP) wyruszyło 81 osób w 29 dwu- trzyosobowych zespołach, które miały do pokonania jeden etap na płn.- zachód od Cieplikowa. Najlepsze na trasie TP okazały się dziewczęta z SP Nr 2 z Chojny, zespół w składzie: Ewa Jabłońska, Katarzyna Skibińska oraz Julia Skrzypkowiak (op. Marzena Chatłas) z tylko 70 punktami karnymi, zyskując puchar. II miejsce zajęło Gimnazjum z Góralic (tylko -80 pkt.) – „Jaskółki”- zespół w składzie: Norbert Sumara i Marta Ruczkowska ( op. Maria Kordas). III miejsce uzyskała Szkoła Podstawowa ze Stołecznej  - zespól „Gryfinki” w składzie: Julia Bożek, Marta Pieróg i Sabina Kwiecień. Wszyscy laureaci z trasy TP otrzymali w odpowiedniej (do miejsca) barwy medale, dyplomy i nagrody w postaci latarek „czołówek” lub kompasów.

Zwycięzcami trasy TM – młodzików, gdzie startowały 4 dwuosobowe zespoły, zostały przedstawicielki SP nr 2 z Chojny – zespół „Inoludki”: Dominika Wieder i Maja Młynarczyk (op. M. Chatłas). One też zabrały ze sobą złote medale, dyplomy i puchar. II miejsce zajął zespół „ HuPBaN” z Gimnazjum z Cedyni pod opieką Sylwestra Blachnierka: Hubert Pieloszczyk i Bartosz Nawrot. Wyprzedzili oni swoich kolegów również z cedyńskiego teamu gimnazjalistów (op. S. blachnierek): Macieja Blachnierka  i Damiana Winiarczyka, którzy zajęli III miejsce.

W tym roku trasa TJ była podzielona na dwie klasyfikacje, gdyż pojawiła się na imprezie grupa młodzieży z uniwersyteckiego programu „The Grade” z Uniwersytetu Szczecińskiego a wraz z nimi ich promotor profesor Alberto Lozano Platonoff. Na trasach: TJ, TJ-GRADE i TS -  ich uczestnicy mieli do pokonania jeden etap dzienny, gdyż w dniu poprzednim przeszli po trzy etapy nocne. W kat. TJ startowało 22 uczestników w 12 zespołach, w tym  17 osób z WIG brało udział poza klasyfikacją. Zwycięzcami trasy TJ zostali reprezentanci PSR Petarda Team Szczecin: Barbara Gronwald i Jan Gronwald  (2608, 73 punkty pucharowe). Zdobywcami II miejsca byli: „Rajdowcy” (op. Agnieszka Jabłońska) z ZSP z Chojny: Kornelia Makowska i Mikołaj Dumicz (2472,92 pp), a III miejsce zdobył Grzegorz Duber z Widuchowej (2130,95 pp). 3 zespoły na trasie TJ „The Grade”, które  startowały po raz pierwszy w imprezie na orientację uzyskały,  jak widać po uzyskanych punktach pucharowych bardzo dobre wyniki.  Najlepsi byli: Dariusz Kotelecki i Jacek Rosiek (2736, 51 pp), którzy wyprzedzili swoich  kolegów z programu Uniwersytetu Szczecińskiego. Na miejscu II uplasowali się: Alberto Lozano i Filip Chmielewski (2405,57 pp.), a na III miejscu: Arkadiusz Zwonar i Adam Kusznir (2359,79 pp.)

Na najbardziej zaawansowanej trasie TS startują same asy i wszystko może się zdarzyć. W tym roku  góralicką imprezę zaszczycili swoją obecnością aktualni Mistrzowie Polski w Drużynowych Marszach na Orientację: Bartłomiej Mazan i Hubert Świerczyński ze Szczecina, więc rywalizacja zyskała też nowy impuls. I miejsce zdobył jednak duet warszawsko-wrocławski, czyli zespół KInO Stowarzysze / Strzelin: Joanna Puternicka i Jacek Wieszaczewski (2988,89 pp). Na drugim miejscu uplasował się trzciński zespół małżeński: Anna i Marcin Lenard (2122,22 pp)  przed zespołem „Fani Śląska” ze Szczecina, czyli Bartłomiejem Mazanem i Hubertem Świerczyńskim, którzy z powodu uzyskania NKL (nieklasyfikowany etap) na trzecim etapie spadli nieoczekiwanie w ogólnej klasyfikacji zawodów na III miejsce (1988,01 pp – po dwóch etapach). Stąd faworyci nie wyjechali z tradycyjnie najważniejszym na tej imprezie ze względu na jej nazwę  - Pucharem Prezesa TBPT - PTTK „KON-TIKI”.  

Po powrocie na bazę każdy mógł dodatkowo kupić ciepłe posiłki przygotowane przez panie z ekipy zorganizowanej do obsługi imprezy przez góralickiego Sołtysa. Dla chętnych organizatorzy przygotowali atrakcyjny program towarzyszący,  w czasie którego zawodnicy mogli się posilić, rozegrać mecz siatkówki, spróbować swoich sił w tradycyjnym już „Kontikowskim Kole Fortuny” czy rozwiązać testy w jednej z 4 dziedzin (krajoznawstwo, topografia i wiedza turystyczna, ruch drogowy, pierwsza pomoc). Wszystkie dodatkowe atrakcje miały swoich fanów. Test z topografii wygrał Maciej Blachnierek z Cedyni (Gimnazjum Cedynia – op. S. Blachnierek) a najlepszą wiedzą krajoznawczą o Powiecie Gryfińskim wykazała się w Teście Krajoznawczym -  Sabina Kwiecień z Góralic (SP Stołeczna- op. G. Grab). Przepisy ruchu drogowego były najbardziej znane Marcinowi Lenardowi ze Trzcińska-Zdroju, który wygrał test z tego zakresu, a złoty medal, dyplom i nagroda książkowa pojechały też z Joanną Puternicką  z Warszawy, która najlepiej poradziła sobie z testem z I pomocy przedmedycznej.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wspomagali lub brali udział za kolejną bardzo udaną edycję imprezy.

źródło: Regionalne Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich "GOGOLANDER"                                           


                                          

info
Informacje - krótko

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim
Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony