Rozstrzygnięcie 11. edycji konkursu „Nagroda starosty gryfińskiego za promocję powiatu” już za miesiąc. Laureatów poznamy tradycyjnie podczas uroczystej sesji Rady Powiatu z okazji Święta Niepodległości . O statuetkę bociana i nagrodę pieniężną ubiegać się będzie 12 kandydatów, których  kapituła konkursu wyłoniła spośród 24 osób, organizacji i podmiotów, które w ciągu ostatniego roku swoją działalnością lub osiągnięciami najlepiej promowały powiat lub też przyczyniały się do jego rozwoju. Nominacje przyznano w czterech kategoriach: kultura, sport, inicjatywa społeczna oraz pracodawca roku.

 
W  dziedzinie KULTURY nominacje otrzymali:

 • Kapela Ludowa Wełtynianka - jedna z najdłużej działających kapel ludowych w regionie. Laureat wielu nagród i wyróżnień zdobytych podczas przeglądów zespołów ludowych czy konkursów instrumentalistów. W 2015 r. muzycy otrzymali wyróżnienie od Instytutu Muzyki i Tańca podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej. W czerwcu 2016 r. kapela świętowała 40-lecie swojej działalności. 
 • Paweł Wróbel - instruktor wokalny, nauczyciel Zespołu Szkół w Widuchowej, pomysłodawca i organizator Festiwalu Piosenki Angielskiej EYE oraz Konkursu Piosenki Dziecięcej Zuzia, założyciel Szkolnego Klubu Rowerowego i propagator turystyki rowerowej. 
 • Zakładowa Orkiestra Dęta przy Zespole Elektrowni Dolna Odra - tworzą ją obecni oraz emerytowani pracownicy elektrowni oraz mieszkańcy miasta. O wysokim poziomie muzycznym świadczą licznie zgromadzone wyróżnienia, puchary i czołowe lokaty na festiwalach krajowych i przeglądach wojewódzkich m.in. II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych i Big Bandów (Łobez 2016). W 2016 r. na koncercie z okazji 30-lecia istnienia, orkiestra otrzymała srebrną odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a jej założyciel Jan Ragan został wyróżniony brązowym medalem „Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozostali kandydaci do nagrody w tej kategorii to:

 • Teatr Bomba Bomba - grupa teatralna składająca się z osób niepełnosprawnych intelektualnie, aktywnie i regularnie funkcjonująca pod kierunkiem pedagożki Violiny Janiszewskiej. Zespół prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny prezentowanych na scenie spektakli, intensywnie współpracuje z grupami teatralnymi z Niemiec. Bomba Bomba przez rok była w posiadaniu "Złotego Gołębia" - przechodniej statuetki ONZ, która w tym roku przekazana została zespołowi Na Górze.
 • Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu - organizator moryńskiej edycji rajdu pn. Odjazdowy Bibliotekarz w ramach ogólnopolskiej kampanii na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa.

Nominowanymi do nagrody w kategorii SPORT zostali:

 • UKS Kamikaze Gryfino - prężnie działający klub karate, reprezentujący powiat na zawodach krajowych i zagranicznych. W 2016 r. podczas Mistrzostw Świata w Bydgoszczy zawodnicy klubu wywalczyli w rywalizacji indywidualnej 3 złote medale, 2 srebrne i jeden brązowy, w rywalizacji drużynowej - 2 medale złote i jeden brązowy, a kilku zawodników uplasowało się na wysokich pozycjach poza podium. 
 • MKS Hermes Gryfino, sekcja gimnastyki artystycznej - działa już ponad 20 lat. Najzdolniejsze zawodniczki reprezentują powiat gryfiński zdobywając medale na Mistrzostwach Polski Juniorek, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek, Mistrzostwach Województwa i w wielu innych imprezach gimnastycznych w kraju i zagranicą. Dziewczęta wielokrotnie przygotowywały pokazy gimnastyczne, którymi uświetniały imprezy sportowe i kulturalne.
 • Teresa Ostrowska - mieszkanka Morynia, która po przejściu na emeryturę postanowiła wsiąść na rower, by aktywnie spędzać wolny czas. Na początku przygody z rowerem jeździła tylko rekreacyjnie, ale wraz z rosnącą liczbą przejechanych kilometrów rosło zainteresowanie amatorską rywalizacją. Pani Teresa bierze udział w maratonach rowerowych, a w 2016 r. pokonała dystans 1008 km podczas ultramaratonu Bałtyk-Bieszczady Tour. W Maratonie Bike Challenge Poznań 2016 r. na dystansie 120 km zdobyła kwalifikację do przyszłorocznego finału Mistrzostw Świata we Francji.

Pozostali kandydaci do nagrody w tej kategorii to:

 • Daniel Pietras - mieszkaniec Gryfina, zawodnik Klubu Sportowego Inwalidów "Start" w Szczecinie, trenuje lekkoatletykę - pchnięcie kulą i rzut oszczepem oraz boccie - sportową dyscyplinę paraolimpijską wywodzącą się od włoskiej gry w bule. W 2016 r. zdobył srebrny medal w pchnięciu kulą i brązowy medal w rzucie oszczepem podczas Mistrzostw Polski w Słupsku.
 • Michał Gadowski - mieszkaniec Żelechowa (gm. Widuchowa), zawodnik Klubu Sportowego Inwalidów "Start" w Szczecinie, reprezentuje barwy narodowe Polski startując w Igrzyskach Paraolimpijskich (6. miejsce w wyścigu finałowym na 1000 m par mieszanych w Rio de Janeiro 2016) oraz zdobywając tytuł Mistrza Świata i Europy 2016 na ergometrze wioślarskim.
 • Rafał Chabasiński - mieszkaniec Szczawna (gm. Gryfino), triathlonista amator. W 2016 r. zdobył 13. miejsce w Mistrzostwach Europy Enea Challenge Poznań na pełnym dystansie Iron Mana (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42 km biegu) oraz 3. miejsce w Kozienickim Festiwalu Triathlonu w kat. 40-44 lat.
 • Daria Orzechowska - zawodniczka UKS kamikaze Gryfino, zdobywczyni dwóch złotych medali w kumite indywidualnym oraz brązowego medalu w kumite drużynowym podczas Mistrzostw Świata Karate Shotokan (Bydgoszcz 2016).

Za najlepszą INICJATYWĘ SPOŁECZNĄ nominowano:

 • Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Gryfinie - organizacja wspierajaca osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodziny. Od wielu lat prowadzi dwie placówki pobytu dziennego, w których podopieczni otrzymują codzienną możliwość uczestnictwa w życiu społecznym pod opieką wykwalifikowanej kadry. Stowarzyszenie organizuje również niepełnosprawnym wycieczki, festyny, wystawy, koncerty oraz zajęcia na basenie i hipoterapię. Zarząd i członkowie stowarzyszenia swoje funkcje i działania wykonują społecznie.
 • Genowefę i Jana Nowakowskich - małżeństwo z Lubiechowa Górnego mobilizujące i aktywizujące społeczność lokalną do działania. Pani Genowefa jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich, pod jej przewodnictwem mieszkańcy wsi przygotowują i prezentują swoje potrawy i rękodzieło podczas dożynek, festynów i innych wydarzeń lokalnych. Pan Jan dba o nagłośnienie i oprawę muzyczną imprez na terenie sołectwa, prowadzi także dwa dziecięce zespoły muzyczne "Malinki" i "Uśmiech".
 • Klub Motorowy Chojna - organizator dużego cyklicznego wydarzenia – „Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie”, która gromadzi najwięcej z całej Polski zawodników startujących w motocrossie. Klub, jako organizator imprezy o tak wysokiej randze, posiada licencję uprawniającą do udziału we współzawodnictwie w sporcie motocyklowym, a obiekt na którym odbywają się zawody – aktualną homologację Komisji Tras i Torów PZM. Klub jest znany i rozpoznawalny w kraju. Dobre kontakty z czołowymi klubami i zawodnikami z Polski zaowocowały obecnością na chojeńskim torze Tomasza Golloba, Marka Dąbrowskiego z Orlen Team oraz Bartosza Zmarzlika.

Pozostali kandydaci do nagrody w tej kategorii to:

 • Stowarzyszenie Nadodrzańskie Klimaty - działająca od roku organizacja z Widuchowej podejmująca szereg inicjatyw poprzez udział w wydarzeniach kulturalnych i akcjach charytatywnych, inicjowanie działań zmierzających do ochrony zabytków i środowiska naturalnego, wspieranie artystów ludowych i rękodzielników oraz popularyzację zdrowej żywności i potraw regionalnych.
 • Klub Gryfińskich Mam - inicjatywa gryfińskich mam mających pomysły na wydarzenia, spotkania lub inne formy aktywności dla kobiet. Mimo, że klub działa dopiero od marca 2016 r. udało się już zorganizować kilka ciekawych przedsięwzięć m.in.: spotkanie Tai Chi, piknik rodzinny na zakończenie wakacji, metamorfozy w salonie fryzjerskim, spotkanie na temat dietetyki i aktywności fizycznej oraz spotkanie z pisarką Sylwią Trojanowską.
 • Rada Sołecka Mirowo - grupa osób, która na co dzień inspiruje mieszkańców do podejmowania aktywności na rzecz społeczności lokalnej m.in. poprzez organizację cyklicznego festynu "Aksamitny Festiwal" (sadzenie kwiatów we wsi, dbanie o własne ogródki i posesje), którego celem jest utworzenie w Mirowie "wioski kwiatowej" jako innowacyjnego produktu turystycznego.
 • Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej - stowarzyszenie, którego głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat historii i archeologii regionu. Jest organizatorem wystaw, koncertów, prowadzi i udostępnia zwiedzającym ekspozycję historyczną z ciekawymi eksponatami z okresu przedwojennego, aż po przedmioty codziennego użytku z okresu od lat czterdziestych do lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
 • Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku - organizacja aktywizująca osoby starsze i niepełnosprawne poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju formach życia społecznego, aktywny wypoczynek, zdrowy styl życia i wspieranie twórczości artystycznej. Jednym z najważniejszych wydarzeń w 2016 r. jest realizacja projektu "Senior kulturalnie zadowolony - GUTW dla społeczności" w ramach którego raz w miesiącu odbywają się "Obiady Czwartkowe we Wtorek" - spotkania z pasjonatami oraz ludźmi kultury i nauki. 
 • Sołectwo Gądno - wspiera i inspiruje do aktywności lokalną społeczność gminy Moryń, jest organizatorem wielu inicjatyw i projektów m.in.: akcji społecznych "Bezpiecznie po zmroku w gminie Moryń" oraz "Bezpieczna woda", akcji pomocy charytatywnej dla Piotra Wróbla chorującego na nowotwór oczu oraz rajdu rowerowego "Rowerem na Szlaku Pana Samochodzika").

Do nagrody w kategorii PRACODAWCA ROKU nominowani zostali:

 • Jaeger Polska sp. z o.o. w Gryfinie - produkuje komponenty i podsystemy z gumy, tworzywa sztucznego i metalu. Od początku swojej działalności firma wspiera placówki oświatowe i szkoleniowe, kluby sportowe, akcje charytatywne i promocyjne. Współpracuje z ZSP nr 2 w Gryfinie, kształcąc młodocianych pracowników oraz wspierając placówkę przy różnych inicjatywach. Firma zatrudnia obecnie 96 pracowników, w tym 8 uczniów, którzy po odbyciu 3-letniej praktyki zawodowej zostaną pracownikami firmy. Budowa w 2016 r. nowej hali produkcyjnej to inwestycja mająca znaczny wpływ na poprawę sytuacji gospodarczej regionu, a co za tym idzie tworzenie nowych miejsc pracy. 
 • Pomot sp. z o.o. w Chojnie - firma produkująca m.in. wozy i kontenery asenizacyjne, rozsiewacze nawozów wapna, piasku i soli,  śmieciarki kontenerowe oraz świadczy usługi: spawalnicze, ślusarskie i obróbki skrawaniem. Jest jednym z większych pracodawców w regionie, obecnie zatrudnia 121 pracowników. Swoje produkty sprzedaje w całej Polsce i poza granicami naszego kraju. Uczestniczy w targach i pokazach w Polsce i w Europie. Firma jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.  Prowadzi także działalność charytatywną, wspiera finansowo UKS Victoria w Chojnie. 
 • ZPHU Milektron Halina Wołosz w Osinowie Dolnym - firma specjalizująca się w wykonywaniu domów z drewna, mebli ogrodowych i małej architektury. Tworzy miejsca pracy dla mieszkańców regionu. Ponadto bezinteresownie angażuje się w rozwój lokalnej społeczności poprzez wspieranie działań gminy, stowarzyszeń i instytucji, upiększanie krajobrazu, podnoszenie estetyki otoczenia i dbałość o infrastrukturę turystyczną.
info
Informacje - krótko

Rekrutacja - rok szkolny 2019/2020
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim

PITAX.PL łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony