Uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chojnie od kilku lat promują w środowisku lokalnym i ogólnopolskim drzewa z powiatu gryfińskiego, które są piękne, stare, często zapomniane, które często cechują się ciekawą historią. W bieżącym roku szkolnym, już po raz czwarty (po platanie Olbrzymie z Chojny, mamutowcu z Brwic i Krzywym Lesie z Nowego Czarnowa), w finale ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku 2017” znalazł się „kandydat” wychowanków OSW w Chojnie. Jest nim szpaler kasztanów jadalnych z Krajnika Górnego.

Poprzez przystąpienie do konkursu młodzi ekolodzy z chojeńskiego ośrodka chcą ocalić od zniszczenia i zapomnienia piękne kasztany jadalne, które są niepowtarzalnym  elementem krajobrazu naszego regionu.

Niegdyś kasztany te tworzyły  piękną aleję. Obecnie to już tylko 7 drzew, które jeszcze są, które jeszcze żyją i czekają, żeby usłyszał o nich świat.

Kasztany rosły niegdyś w pięknym parku, który zajmował powierzchnię 5 ha, a jego największy rozkwit przypadł na drugą połowę XIX wieku. Od początku istnienia parku, jego właściciele o francuskim  rodowodzie chcieli stworzyć w Krajniku Górnym „Małą Francję”. Cały obszar zaczęto obsadzać rożnymi gatunkami drzew i krzewów sprowadzanych prosto z Francji. Najbardziej spektakularnym elementem „Małej Francji” była „Droga Kasztanowa”.

W krajobrazie Francji takie drogi czy szpalery są pospolite, ale na terenie dzisiejszej Polski jest to jedyne znane tego typu stanowisko. Kasztany do dziś obficie owocują, a ich nasiona wyróżniają się słodyczą i smakiem charakterystycznym dla form hodowlanych.

Od 1 czerwca rusza głosowanie internautów. Każdy będzie mógł oddać swój głos na jedno z 16 finałowych drzew, wśród których jest szpaler kasztanów jadalnych z Krajnika Górnego. Plebiscyt potrwa do 30 czerwca.

Wychowankowie z OSW w Chojnie zachęcają wszystkich do głosowania na kasztany jadalne z Krajnika Górnego walce o tytuł „Drzewo Roku 2017”.

Więcej informacji o zbliżającym się głosowaniu i o drzewach finalistach tegorocznego konkursu można znaleźć na stronie http://swietodrzewa.pl/?p=8545

info
Informacje - krótko

Rekrutacja - rok szkolny 2019/2020
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim

PITAX.PL łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony