Dożynki, zwane Świętem Plonów, to święto ludowe połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończone żniwa. Jest ono zwieńczeniem całorocznej pracy rolników, którzy dziękują Panu Bogu za zebrane plony i pomyślne zakończenie żniw. Gospodarzem tegorocznych polsko-niemieckich dożynek w gminie Cedynia było sołectwo Golice. Patronat honorowy nad cedyńskim Świętem Plonów objął starosta gryfiński Wojciech Konarski.  Partnerem niemieckim było miasto Bad Freienwalde.

Golice witały dożynkowych gości barwnymi dekoracjami domów i ulic. W niedzielne popołudnie 10 września delegacje sołectw gminy Cedynia pojawiły się wraz ze zdobnymi wieńcami dożynkowymi przed kościołem pw. Św. Jakuba Apostoła, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Dziękczynna koncelebrowana przez księdza dziekana Michała Kostrzewę oraz księdza seniora Aleksandra Jaszczura – honorowego obywatela gminy Cedynia.

Po mszy świętej  poprowadzony przez starostów dożynek korowód dożynkowy przeszedł w asyście Kapeli Mieszkowickiej na plac przy świetlicy wiejskiej w Golicach. Kroczyli w nim zaproszeni goście: starosta gryfiński Wojciech Konarski wraz z małżonką, radny powiatowy Tomasz Siergiej, wójt gminy Stare  Czarnowo Marzena Grzywińska, sołtysi cedyńskich sołectw, przedstawiciele Rady Miejskiej w Cedyni, mieszkańcy gminy i okolicznych miejscowości oraz gospodarze tegorocznego święta: burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Cedyni Krzysztof Nowak i dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu Andrzej Łazowski.

Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz  otwierając uroczystość, serdecznie przywitała licznie przybyłych gości i mieszkańców oraz dziękowała rolnikom za ich ciężką pracę i zebrane plony.  Dożynkowi Starostowie - Ewelina Woźnicka i Krzysztof Świderski przekazali chleb i sól na ręce Burmistrz Cedyni, która w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej dzieliła się chlebem z uczestnikami dożynek, życząc, by dożynkowy bochen chleba stał się symbolem dostatku, szczęścia i pomyślności wszystkich mieszkańców gminy Cedynia.

Wewnątrz świetlicy wiejskiej sołectwa prezentowały stoły przygotowane na konkurs „Najładniejszy stół z kulinariami”, którego motywem przewodnim w tym roku był ziemniak. Do konkursu stanęły sołectwa: Czachów, Golice, Lubiechów Dolny, Lubiechów Górny, Osinów Dolny, Stary Kostrzynek i Żelichów.  Wszyscy zgromadzeni na dożynkach goście mieli możliwość degustacji wyśmienitych dań konkursowych, m.in. ziemniaczanej babki, krokietów, sernika na bazie ziemniaków, placków ziemniaczanych, kanapek z pastą ziemniaczaną, przeróżnych sałatek, klusek, placków i kotletów.  Komisja konkursowa oceniła przygotowane dania i wyłoniła zwycięzców, którym zostali: Żelichów – I miejsce, Osinów Dolny – II miejsce i Stary Kostrzynek – III miejsce.

Najważniejszym elementem dożynkowym były jak zwykle wieńce – zgodnie z tradycją uwite z kłosów zbóż. Musiały być w nim także kwiaty, jagody, dorodne jabłka i kiście jarzębiny. Przybierano je jeszcze kolorowymi wstążkami.  W konkursie na najpiękniejszy wieniec  dożynkowy na podium stanęły:

I miejsce: sołectwo Bielinek, 
II miejsce: sołectwo Stary Kostrzynek, 
III miejsce: sołectwo Orzechów.

Wyróżnienie otrzymało sołectwo Lubiechów Górny.

Wieńce dożynkowe przygotowały także: sołectwo Czachów, sołectwo Osinów Dolny, sołectwo Lubiechów Dolny, sołectwo Golice i Żelichów.

Przedstawiciele cedyńskich sołectw oraz stowarzyszeń wzięli udział w emocjonujących potyczkach sołeckich. Zwycięzcą została drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej w Cedyni, drugie miejsce zajęło sołectwo Orzechów, a trzecie – sołectwo Czachów.

Organizatorzy dożynek zapewnili gościom wiele atrakcji.

Na scenie plenerowej prezentowały się miejscowi artyści: „Kalimera” z Bielinka, dzieci i młodzież ze świetlicy osiedlowej w Cedyni pod kierownictwem Janusza Rusaka, zespoły: „Trio Akordeonowe”, „Nastroje” z  Morynia, „Rewir” z Chojny.

Ciekawą  propozycją były przejażdżki „Bonanzą” - specjalnym powozem z ciągnikiem zorganizowanym przez pana Stanisława Pocieja.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Goliczan Portret Własny”, przygotowana przez COKiS, na której prezentowane były archiwalne zdjęcia pozyskane od mieszkańców Golic oraz ich portrety współczesne.

Swoje stoisko miało również cedyńskie Muzeum Regionalne, które prezentowało eksponaty etnograficzne związane z pracą w dawnym gospodarstwie. Każdy odwiedzający stoisko mógł otrzymać symboliczną cedyńską bitą monetę.

Rolnicze świętowanie w Golicach zakończyła zabawa taneczna.

Program wydarzenia przygotowywany był w ścisłej współpracy sołectwa Golice z Cedyńskim Ośrodkiem Kultury i Sportu.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc rzeczową i finansową: Powiatowi Gryfińskiemu, spółce Ekorol z Łaziszcz, piekarni MAXX z Chojny, OSP w Cedyni i Osinowie Dolnym, Ewie i Justynie Listowskim, Stanisławowi Martyce, Albinie i Adamowi Babickim oraz Stanisławowi Pociejowi.

info
Informacje - krótko

Rekrutacja - rok szkolny 2019/2020
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim

PITAX.PL łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony