< Polsko-turecko-węgierskie spotkanie partnerskie - Starostwo Powiatowe w Gryfinie
Drukuj
Powiat Gryfiński, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie ze strony polskiej, miasto Köszeg, Jurisich Miklos Gimnazium w Köszeg, Stowarzyszenie Miast Partnerskich z Köszeg ze strony węgierskiej oraz region Konya, szkoła średnia i organizacja pozarządowa z Konya ze strony tureckiej, w ramach programu Erasmus+ realizują dwuletni projekt pt. „Health education for life".
Celem projektu jest promowanie edukacji zdrowotnej oraz stworzenie narzędzi do skutecznego realizowania wychowania zdrowotnego w szkołach ponadgimnazjalnych w krajach partnerskich.

W dniach 5–8 marca 2015 r. miało miejsce spotkanie partnerów projektu w Turcji. Pierwszego dnia odbyła się konferencja partnerów projektu, podczas której szczegółowo omówiono działania przeprowadzone dotychczas i plany na realizację kolejnych. Uzgodniono przebieg szkolenia z obsługi platformy internetowej, które zostanie przeprowadzone w dniach 2–9 maja 2015 r. w Konya w Turcji. Wezmą w nim udział grupy dziesięcioosobowe z Polski, Węgier i Turcji. Przedyskutowano formę oraz sposób przesyłania konspektów, planów lekcji, które następnie zostaną zamieszczone na platformie internetowej. Zwrócono uwagę na systematyczne tworzenie zaplanowanych wcześniej newsletterów w każdym z krajów partnerskich.

Niezwykle miłym akcentem rozpoczynającym spotkanie było zmieszanie w jednej butelce wody tureckiej z wodą polską i węgierską na symbol przyjaźni, a następnie wzniesienie nią toastu za dobrą i efektywną współpracę. Konferencję prowadził autor i koordynator projektu ze strony polskiej – Janusz Salamończyk.Tego samego dnia odbyła się również konferencja prasowa z udziałem dyrektora ds. edukacji miasta Konya Mukadder Gürsoy, Starosty Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego, Janusza Salamończyka, zastępcy burmistrza miasta Köszeg Bela Basthy oraz koordynatora projektu po stronie węgierskiej Istvan Matrai. Mukadder Gürsoy przedstawił prasie i telewizji cele projektu „Health education for life" i omówił działania w nim podejmowane.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie partnerskiej szkoły Selcuklu Ataturk Anadolu Lisesi, spotkanie z dyrektorem szkoły, nauczycielami i uczniami będącymi uczestnikami projektu. Niesamowitym przeżyciem było uczestniczenie w apelu kończącym tydzień nauki, podczas którego uczniowie pięknie odśpiewali hymn Turcji.Oprócz realizacji formalnych działań projektu podczas spotkania w Turcji uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzieć małą wioskę Sille w pobliżu miasta Konya, która zamieszkiwana była niegdyś przez Greków i Turków, wraz z greckim kościołem prawosławnym, który zachwycał swoją oryginalnością i nietypowością oraz miejscowego garncarza wytwarzającego dzbany, garnki i misy z gliny. Okazało się, że jest to niezwykle trudne i żmudne zajęcie, o czym przekonał się turecki koordynator projektu próbując samodzielnie wykonać dzban.Partnerzy projektu zwiedzili największe miasto Turcji – Konya, słynące z wirujących derwiszy oraz ciekawej historii. Konya jest miastem o niepowtarzalnej urodzie i niezwykłej atmosferze, otoczona wspaniałymi zabytkami seldżuckimi oraz osmańskimi. Niezwykłym przeżyciem było zwiedzanie Mauzoleum Mevlany, wewnątrz którego znajdują się groby założyciela Zakonu Tańczących Derwiszów oraz wielu późniejszych mistrzów zakonu. Podziwiać tam można kolekcje szat, ręcznie pisanych i pięknie zdobionych ksiąg Koranu oraz drewniane „różańce" islamskie – tasbih. Najważniejszym obiektem jest kasetka, zawierająca włos z brody Mahometa, uznany za relikwię.
Na koniec dnia odbyła się Ceremonia Wirujących Derwiszy w Centrum Kulturalnym im. Mevlany w Konya, o niesamowitym, mistycznym charakterze.Konya fascynuje, zachwyca historią, kulturą oraz architekturą i sprawia, że chce się tam jeszcze wrócić. Pobyt tam pozwolił obalić wiele stereotypów o kraju i jego mieszkańcach.Oświata