Jednym z wielu zadań realizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie w ramach projektu edukacyjnego „Godność. Wolność. Niepodległość.” było przygotowanie wystawy pamiątek pod nazwą „Bohaterowie Niepodległej”, modeli redukcyjnych przedstawiających historię polskiego lotnictwa wojskowego oraz monet i banknotów kolekcjonerskich prezentujących wydarzenia i bohaterów niepodległości. 

Przygotowania do zorganizowania wystawy rozpoczęte zostały we wrześniu od ogłoszenia wśród uczniów przez nauczycieli a także samorząd uczniowski informacji o projekcie i zbiórce pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości.

W ramach projektu zrealizowano szereg działań, m.in.: wystawę pamiątek pod nazwą „Bohaterowie Niepodległej”, modeli redukcyjnych przedstawiających historię polskiego lotnictwa wojskowego oraz monet i banknotów kolekcjonerskich prezentujących wydarzenia i bohaterów niepodległości. Udało się zebrać wiele pamiątek rodzinnych, posiadających wartość historyczną czy sentymentalną, przedmioty często przedstawiające historie indywidualne, rodzinne. Na wystawie zaprezentowano m.in. portret pradziadka jednego z uczniów w mundurze armii austro-węgierskiej, służącego jeszcze jako poddany Franciszka Józefa. Udało się także wypożyczyć francuski bagnet Lebel, identyczny, jak używany przez Błękitną Armię gen. Hallera czy oddziały polskie w bitwie warszawskiej, a także bagnet polskiej produkcji z okresu dwudziestolecia międzywojennego wyprodukowany w fabryce broni w Radomiu. Na wystawie znalazły się także zegarki kieszonkowe charakterystyczne dla początków XX wieku, lampa naftowa, żelazko z duszą, reprodukcje banknotów używanych w Polsce w początkach niepodległości, plecak imitujący plecak legionowy, bucik z początku XX wieku, lampa karbidowa z dwudziestolecia międzywojennego z logo PKP, zdjęcia z lat 20. ubiegłego wieku czy reprodukcja dokumentu informująca o powstaniu niepodległego państwa polskiego.

Wystawa modeli redukcyjnych dotyczyła 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Składała się ona z dziesięciu modeli samolotów w skali 1/48 prezentujących samoloty lotnictwa polskiego. Można było obejrzeć więc Fokkera w barwach pil. Stefana Bastyra z 1919 roku, słynny z okresu dwudziestolecia międzywojennego legendarny samolot bombowy PZL-37 Łoś, myśliwiec P-11c, R-XIII Lublin. Polskie Siły Zbrojne na zachodzie reprezentował myśliwiec Hurricane, na którym latali polscy piloci w Bitwie o Anglię, koniecznie w brawach dywizjonu 303, a także znakomity P-51 Mustang w barwach 315 dywizjonu. Okres powojenny to era naddźwiękowa, więc nie mogło zabraknąć Miga-21MF, Su-22M4 w barwach z przełomu wieku, a także Miga-29 w barwach jednostki z Mińska Mazowieckiego, kultywującej tradycje dywizjonu 303.

Na wystawie numizmatycznej prezentowana byłą kolekcja monet srebrnych oraz banknotów emitowanych przez NBP, których tematyka związana była z historią Polski, w tym także okresu odzyskania niepodległości.

 

Na wystawie prezentowany był także wykonany przez uczniów, zdalnie sterowany aplikacją telefoniczną model czołgu Renault FT 17, będący pierwszym czołgiem polskiego wojska w historii.

Działania projektu „Godność. Wolność. Niepodległość.” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

    

 

Informacja: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie

 

info
Oświata
biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony