4 czerwca tego roku, w 24. rocznicę pierwszych powojennych wolnych wyborów do Sejmu i Senatu, w Szkole Podstawowej w Stołecznej odbyła się uroczysta akademia poświęcona 86. rocznicy ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym.

W uroczystości udział wzięli: p. Aleksandra Białonowicz - reprezentująca Biuro Poselskie Magdaleny Marii Kochan, p. Beata Gorzelańczyk - Wiceprezes Zarządu Oddziału  ZNP, p. Ryszard Makuchowski – Skarbnik Gminy Trzcińsko-Zdrój, p. Piotr Bugajski – radny powiatu, p. Lidia Karpińska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gogolicach, p. Wiesława Sugier - Kierownik ZEAO, p. Zbigniew Noga sołtys miejscowości Stołeczna, p. Bartłomiej Wróbel - Kierownik Zakładu Komunalnego w Trzcińsku –Zdroju, p. Wojciech Strelczuk z małżonką, p. Alicja Saja, rodzice oraz mieszkańcy Stołecznej i okolicznych miejscowości.

Uroczystość rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego oraz jego wersji  z 1797 r. Następnie na scenie pojawiły się recytatorki, które w poetycki sposób przedstawiły historyczne dzieje naszego narodu, "przez wieki hartowanego licznymi bojami, ale zawsze pokładającego nadzieję w Bogu”. Nie zabrakło także ważnego symbolu narodowego - Godła Polski. Biały ptak stał się tematem piosenki, wykonanej przez zespół wokalny, występujący w strojach ludowych. Również solista, ubrany w mundur wojskowy przypomniał śpiewając pieśń „Był taki czas”, że nie zawsze mogliśmy cieszyć się wolnością. Kiedy pojawiły się różne formacje wojskowe w charakterystycznych mundurach, dumnie wkraczające ze swoimi sztandarami na scenę, nastąpiła prezentacja pieśni, które kandydowały do roli hymnu narodowego. Były to: "Bogurodzica”- śpiewana przez rycerstwo polskie w XV w., "Hymn do miłości Ojczyzny”- wykonany przez solistkę "Boże coś Polskę”- pieśń towarzysząca powstańcom z 1830 r., "Chorał"- wykonywany w czasie powstania chłopskiego w 1846 oraz "Rota ”- w symboliczny sposób związana z dziećmi z Wrześni. Jednak najbardziej dumną z polskich pieśni patriotycznych jest "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, którą na cześć generała Dąbrowskiego nazwano "Mazurkiem Dąbrowskiego”. Jego poszczególne zwrotki oraz refren, recytowane przez uczniów, zostały także w sposób twórczy przedstawione w tańcach.
Szczególnie widowiskowy był taniec z szablami inscenizujący treść I zwrotki hymnu. Młodzi wykonawcy, przy dźwiękach rytmicznej muzyki, stoczyli na scenie "prawdziwy bój". Również dziewczęta, wykonujące w rytm marsza taniec ilustrujący jazdę konną, prezentowały się bardzo dobrze wraz z Henrykiem Dąbrowskim dumnie wjeżdżającym konno do Polski. Ta grupa taneczna pojawiła się po raz drugi wykonując, wraz z Napoleonem Bonaparte oraz towarzyszącymi mu żołnierzami, symboliczne przejście wojsk przez Wisłę i Wartę, a dwie długie, błękitne wstęgi przedstawiały rzeki. Następnie goście uczestniczący w uroczystości usłyszeli dźwięki poloneza. Wówczas na scenę tanecznym krokiem weszli żołnierze pospolitego ruszenia, pod dowództwem Czarnieckiego. Charakterystyczne stroje z tej epoki były ciekawym dopełnieniem ilustracji scenicznej III zwrotki hymnu. Prezentację treści hymnu zakończył radosny taniec dziewcząt, które witały maszerujące oddziały wojsk. Przez cały czas trwania widowiska pojawiały się różne wykonania melodii "Mazurka Dąbrowskiego”. 

Młodzi artyści grali na gitarach, flecie, instrumentach dętych, dzwonkach oraz akordeonie. To niezwykłe widowisko słowno - muzyczne zakończył nasz narodowy taniec - polonez.

Wszyscy młodzi wykonawcy prezentowali się znakomicie w strojach przygotowanych z dbałością o realia historyczne. Wystąpili rycerze z 1410 r., kadeci z herbem szkoły rycerskiej,  powstańcy z 1830r, powstańcy z 1846 r., dzieci z Wrześni w szkolnych mundurkach, żołnierze Henryka Dąbrowskiego, żołnierz Kościuszki, Napoleon Bonaparte oraz żołnierze Czarnieckiego. Ciekawym dopełnieniem całości była przemyślana dekoracja z polskimi symbolami narodowymi, rekwizyty sceniczne oraz oprawa muzyczna, a także prezentacja multimedialna ze scenami walk o wolność narodu. Widowisku towarzyszyła wystawa pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Uroczystość powstała na podstawie scenariusza napisanego przez dyrektora szkoły, p. Wandę Angowską, została zrealizowana wspólnie z nauczycielami i uczniami, przy pomocy rodziców. Szkoła Podstawowa w Stołecznej za zrealizowanie scenariusza konkursowego, otrzymała tablicę pamiątkową z tekstem "Mazurka Dąbrowskiego’’.  

Po uroczystości wszyscy goście zaproszeni zostali do wspólnego zdjęcia oraz wpisu do Księgi Pamiątkowej szkoły. 

     

 

 



















Źródło: Szkoła Podstawowa w Stołecznej

   

 

Oświata
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony