W sobotę 21 września 2019 r. Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne Terra Incognita, zaprasza wszystkich przyjaciół i sympatyków, a także mieszkańców regionu na tegoroczny Dzień Zabytków. Jednocześnie Stowarzyszenie chce świętować z uczestnikami swoje 10 – te urodziny.
Impreza będzie miała charakter festynu odbywającego się na trawniku przed chojeńskim kościołem Mariackim. Jego uczestnicy (dzieci, młodzież i dorośli) będą nie tylko widzami, ale będą mieli okazję do aktywnego uczestnictwa w najróżniejszych działaniach, takich jak aktywne formy zwiedzania, warsztaty rękodzielnicze, czy gry związane tematycznie z Chojną.

Organizatorzy chcą zaprezentować uczestnikom sposoby niekonwencjonalnego, atrakcyjnego poznawania miasta takie, jak: gra miejska polegającą na samodzielnym rozwiązywaniu zagadek dotyczących chojeńskich zabytków, w której mogą uczestniczyć 2 – 3 osobowe zespoły, czy oprowadzanie tematyczne „Chojna w latach trzydziestych XX w. i dzisiaj” z wykorzystaniem starych zdjęć i pocztówek, którą poprowadzi ich kolekcjoner i znawca historii miasta, prof. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Agnieszka Madej ze Stowarzyszenia Nadodrzańskie Klimaty w Widuchowej, instruktorka nordic walking, sędzia międzynarodowy, uznana przez sędziów za arcymistrza techniki, poprowadzi spacer nordic walking wokół miasta z instruktażem dla początkujących „kijkarzy” i we współpracy z przewodnikiem opowiadającym o mijanych zabytkach.

Cedyńskie Bractwo Historyczne „Comitatus” zorganizuje stanowisko strzelania z zabytkowych łuków. Będzie też możliwość zrobienia sobie zdjęcia w średniowiecznym stroju na tle gotyckich elementów architektonicznych.

We współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące tradycyjnego budownictwa ryglowego, a Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju Collegium ze Szczecina mające doświadczenie w prowadzeniu niekonwencjonalnych projektów edukacyjnych dla dzieci i wolontariusze ze Stowarzyszenia Terra Incognita przygotują stoiska, w których będzie można poznać dawne techniki rękodzielnicze i wykonać samodzielnie pamiątki z festynu.
Będą też inne atrakcje, takie jak gra planszowa i puzzle z chojeńskimi zabytkami, stoiska, w których nabyć będzie można publikacje książkowe na temat naszego regionu, jego historii.

O poczęstunek dla uczestników festynu zadba Koło Gospodyń Wiejskich Krzymowianki z Krzymowa, które w kuchni polowej przygotuje bezpłatną grochówkę, a także prowadzić będzie Kawiarenkę pod Wieżą oferując uczestnikom festynu domowe ciasto i napoje. Akcentem podkreślającym jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Terra Incognita będzie wielki tort urodzinowy, którym zostaną poczęstowani zaproszeni goście i uczestnicy festynu. Wieczorem w kościele Mariackim odbędzie się spotkanie jubileuszowe. W programie m.in. otwarcie wystawy fotograficznej „Chojna z lotu ptaka” przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Lotniczym Stratus oraz na debata na temat obecnego stanu i przyszłości chojeńskich zabytków z udziałem m. in. władz miasta, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przedstawiciela Fundacji Kościół Mariacki.
Dzień Zabytków zakończy się akcentem muzycznym w formie kameralnego koncertu muzyki dawnej w kościele Mariackim w ramach X Jubileuszowego Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku. Organizatorem koncertu jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina.

Liczba uczestników gry miejskiej, aktywnych form zwiedzania i warsztatów rękodzielniczych jest ograniczona. Dlatego należy się wcześniej zgłaszać się do koordynatorki projektu, Magdy Ziętkiewicz (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 600 038 222).

Dzień zabytków
21 września 2019 r.
program:
godz. 12.30 (plac zielony przy kościele Mariackim) Powitanie i rejestracja uczestników aktywnego zwiedzania

godz. 13.00-14.30
Aktywne zwiedzanie (3 warianty do wyboru)
• gra miejska
• marsz nordic walking
• oprowadzanie tematyczne „Chojna w latach trzydziestych i dzisiaj”

godz. 14.30-16.45 (plac zielony przy kościele Mariackim) Festyn z okazji 10-lecia Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita”
• warsztaty rękodzielnicze i plastyczne
• puzzle z zabytkami i gry planszowe
• stoisko z wydawnictwami regionalnymi
• strzelanie z zabytkowych łuków
• grochówka z zabytkowej kuchni polowej
• Kawiarenka pod Wieżą
• zdjęcia w średniowiecznych strojach

godz. 16: 45 Tort jubileuszowy

godz. 17.30 Spotkanie jubileuszowe (kościół Mariacki)
• prezentacja najważniejszych projektów Stowarzyszenia „Terra Incognita” w minionym dziesięcioleciu
• debata na temat stanu i przyszłości chojeńskich zabytków
• otwarcie wystawy „Chojeńskie zabytki z lotu ptaka”

godz. 19.00 Koncert Turmmusik (kościół Mariacki) w wykonaniu zespołu Tubicinatores Gedanenses z Gdańska w ramach X Jubileuszowego Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku”.

Źródło: Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne Terra Incognita

 

 

info
Informacje - krótko
biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony