Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza 19 października do Kołbacza na kolejną edycję projektu „Cienie zapomnianych kultur”. Archeologia pamięci, oswajanie pustki po tych którzy byli przed nami, spustoszenia powodowane przez czas i historię, zakorzenianie się
– to wątki, które wybrzmią podczas tegorocznej edycji. Po raz kolejny impreza odbywa się pod patronatem i przy wsparciu Powiatu Gryfińskiego.

W programie:
Wystawa fotografii dokumentująca 10 lat działań stowarzyszenia Spichlerz Sztuki w przestrzeni pocysterskiego Kołbacza.
godz. 19.00 Spotkanie z Moniką Sznajderman
świetlica w Kołbaczu, ul. Warcisława 7

Monika Sznajderman jest antropologiem kultury, pisarką, założycielką wydawnictwa Czarne. Urodzona w Warszawie od ponad 30 lat mieszka w Wołowcu w Beskidzie Niskim wraz z mężem Andrzejem Stasiukiem. Jest m.in. finalistką Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za rodzinną historię pt. „Fałszerze pieprzu”. Okazją do spotkania w Kołbaczu będzie najnowsza książka autorki – „Pusty las”.
„Pusty las” to książka o życiu „wśród zrujnowanych cerkwi i zdziczałych sadów”, o wrastaniu w osierocony krajobraz i o czytaniu świata, który trwa już tylko w powidokach czegoś, czego „nie wolno przeoczyć” – prof. Paweł Próchniak
„Pusty las” to opowieść która prowokuje do stawiania uniwersalnych pytań wobec śladów po nieobecnych i podejmowania próby zakorzeniania się na nieswoim – na „połemkowskim”, „pożydowskim” czy jak w naszym regionie - na „poniemieckim”.

fot. Krzysztof Dubiel

godz. 20.30 Koncert „RESINA” – Subtelność i niepokój
kościół pocysterski w Kołbaczu

Resina to solowy projekt Karoliny Rec. Kompozytorka i wiolonczelistka znana jest polskiej publiczności ze współpracy z długą listą różnorodnych artystów ze sceny alternatywnej.
W Kołbaczu usłyszymy muzykę z jej drugiego albumu „Traces”. Resina twórczo przetwarza brzmienia wiolonczeli z użyciem prostej elektroniki, okrasza je motywami wokalnymi i perkusyjnymi, zapętla je, pozwalając słuchaczowi zasłuchać się w nałożonych na siebie warstwach.
Płyta przynosi kompozycje pełne napięcia, dramatyzmu, ale i subtelności. Resina swoje inspiracje czerpie ze swoistej obsesji na punkcie ruin obiektów sakralnych, obserwowanych przez nią uważnie wspomnień, świadectw ocalałych z przemocy i spustoszeń spowodowanych przez czas – wszelkich zjawisk związanych z pominięciem lub deformacją.

godz. 21:30 MAPPING 3D na elewacji kościoła pocysterskiego

Kolejna odsłona MAPPINGU 3D na ścianie nawy głównej kościoła pocysterskiego. Barwne widowisko multimedialne, które połączy światło, dźwięk i architekturę. Animacje inspirowane kolejnymi legendami cysterskimi, pionierską działalnością gospodarczą cystersów, burzliwą historią i przyszłością obiektu. W tym roku pojawią się też wątki związane z późniejszą historią Kołbacza.

W projekt mappingu zaangażowani są artyści: animator Patryk Stępniak-Pater, Artur Sosen Klimaszewski - kompozytor, związany przez lata m.in. z poznańskim Teatrem Strefa Ciszy oraz szczecińskie studio filmowe TwoShots.

WSTĘP WOLNY

szczegóły: www.spichlerz-sztuki.pl
---
Projekt „Cienie zapomnianych kultur” realizowany jest ze środków Powiatu Gryfińskiego, Województwa Zachodniopomorskiego, sieci sklepów Netto, firmy Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółki Wodnej Kołbacz, MN Sport, Apteki Karotka, SGB Bank Spółdzielczy w Chojnie i prywatnych darczyńców.  

info
Informacje - krótko
biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony