< Fotorelacja z konferencji „hymnem pisanej” - Starostwo Powiatowe w Gryfinie
Drukuj

Czwartkowa konferencja w Gryfinie była częścią imprezy patriotycznej, która przyciągnęła mieszkańców gminy Gryfino, władze miasta i powiatu. Jej organizatorem było Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej, Biblioteka Publiczna oraz parafia p.w. Narodzenia NMP w Gryfinie. Poniżej prezentujemy fotorelację z krótkim opisem.

 

Publiczność w auli gimnazjum:




Publiczność w auli gryfińskiego gimnazjum.


Marian Anklewicz odczytał  wykład profesora Eckharda Opitza z Hamburga. Tytuł wykładu to „Wojna i pokój w stosunkach polsko-brandenburskich w XVII w”. Jako dowód bytności Stefana Czarnieckiego w Gryfinie prof. E. Opitz podaje m.in. fragmenty z „Pamiętnika Paska”.

Dr Ada Seniów wygłosiła wykład na temat pieśni patriotycznych (geneza hymnu) i maryjnych w literaturze polskiej. 

 
            

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 prowadzone przez Urszulę Mróz przedstawiły „Wiązankę pieśni legionowych”.


Dr Zbigniew Woźniak śpiewał sam i z publicznością, prezentował pieśni, i to wszystko w ramach tematu „Maryja Królowa Polski w muzyce polskiej”.

 
 

Wykład dr Marty Trojanowskiej pt. „Madonny kresowe” był prezentowany w wersji audio.

 
 

Występ solowy.

 

Dr Oksana Bigun z Kałusza (Ukraina) przedstawiła historię swojej miejscowości. Opowiedziała też, jak doszło do powstania kopii obrazu NMP w Kałuszu.

 

Ksiądz Krzysztof Panasowiec, który w 1999 r. przejął kościół w Kałuszu, gdzie niegdyś w ołtarzu był gryfiński obraz „Hołd stanów”  Stanisława Batowskiego.


Alicja Grodzka gość z Danii, która odczytała list gratulacyjny od burmistrza Aase Nyegaarda.

Organizatorzy konferencji (Arkadiusz Kostrzewa, Sylwia Mencel i Katarzyna Figas) w rozmowie z dr Adą Seniów. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Gryfinie – Sylwia Mencel, prezes TMHZG – Arkadiusz Kostrzewa.

 

Imprezę prowadził Julian Dalidowicz.

 
 

Głos podsumowujący konferencję zabrał ks. Jan Zalewski.

Kultura