< VI Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie 2012 zakończone - Starostwo Powiatowe w Gryfinie
Drukuj

Druga część festiwalu teatralnego Sztukowanie odbyła się 7 i 8 września 2012 w Gryfinie. Wrześniowa odsłona to wydarzenia typowo sceniczne oraz tradycyjne Herbaty Świata.

Festiwal rozpoczął się od porannych warsztatów (trwały one do soboty). Uczestnicy ćwiczyli hapenning zaprezentowany podczas Herbat Świata oraz wykonywali ogólne ćwiczenia teatralne.

Po południu w mieście rozpoczęła się akcja teatralna "Miasto to teatr". Miała ona na celu promocję teatru wśród mieszkańców Gryfina. Rozdawane były również ulotki zapraszające na sobotnie Herbaty Świata.

Pierwszym scenicznym występem było przedstawienie gryfińskiego Teatru Na Chwilę zatytułowane "Konwent - Spotkanie Tematyczne". Był to spektakl o konwencjach i wzorach zachowań widocznych w naszej kulturze oraz próbą analizy i zobrazowania niektórych z nich. Temat przedstawiony w groteskowy sposób ma zachęcić widza do refleksji nad świadomym uczestnictwem w kulturze.

Kolejnym teatrem, który zaprezentował się na scenie, był Teatr Realistyczny ze Skierniewic z przedstawieniem "Jestem". Był to pokaz interpretacji wierszy kobiecych autorstwa mężczyzn w wykonaniu kobiecym. Na warsztacie znaleźli sie tacy autorzy jak Rafał Wojaczek czy Miron Białoszewski.

Niespodzianką na zakończenie pierwszego dnia był performance w wykonaniu tajemniczej krakowskiej grupy ArteMedida. Okazało się jednak, że to artyści Teatru na Chwilę, taki psikus, w który uwierzyli przybyli widzowie. "Wystarczy usiąść wygodnie" był performancem, w którym artyści wykonywali wszystkie zachcianki uczestników. Człowiek jest przyzwyczajony do tego, że wszystko dzieje się samo. Zmęczony trudami dnia codziennego przyjmuje gotowe zlepki informacji od żony, męża, dzieci, sąsiadów o tym co wydarzyło się danego dnia. W końcu siedząc wygodnie na sofie dowiaduje się z telewizji, gazet, internetu o krachu na giełdzie czy klęskach żywiołowych. I taka właśnie inicjatywa przyświecała temu performance'owi.

Drugi dzień wrześniowej edycji Sztukowania to tradycyjne już Herbaty Świata. Można było napić się herbat z niemal wszystkich zakątków świata. Były zielone z Południowej Ameryki i Chin czy smakowe z Hawajów. Nie zabrakło również typowo pirackich, jak Kapitan Morgan czy Karmazynowy Pirat.

Podczas degustacji herbat wystąpił zespół Kongero. To szwedzka grupa wokalna składająca się z żeńskich wokalistek ludowych: Lotty Andersson, Emmy Björling, Lovisy Liljeberg i Anny Wikenius. Repertuar Kongero składa się z tradycyjnych oraz autorskich pieśni i melodii zaaranżowanych przez członkinie zespołu. Kongero opowiada życiowe historie, poruszające historie miłosne, dramatyczne średniowieczne ballady, przyśpiewki, tańce ludowe.

Czekając na kolejny muzyczny występ, przybyłe na festiwal teatry oraz uczestnicy warsztatów zaprezentowały happenig. Jego tematem była walka kobiet i mężczyzn o dominację. Całość zgrabnie została połączona z tematyką morską, piracką, pasującą do tegorocznych Herbat Świata.

 Na zakończenie drugiej części VI Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie 2012 i zarazem całego tegorocznego festiwalu, odbył się koncert Spiętego - wokalisty grupy Lao Che. Muzyk zagrał swój, na chwilę obecną jedyny, solowy album pod tytułem "Antyszanty". Pieśni zainspirowane były melodiami morza, to są dla nich również parafrazą i stylistyczną opozycją. Przybyli słuchacze bawili się znakomicie, bowiem koncert mimo swej "pikantności" był bardzo wesoły.

Od piątku była możliwość oglądania wystawy "Miasto - Ludzie - Gryfino". Powstała ona ze zbioru zdjęć autorstwa Ewy Chmielewskiej, Radka Wierzbickiego i Marty Suszyńskiej. Jest to wystawa pokazująca zróżnicowane oblicze miasta Gryfino. Od architektury przez sceny z życia mieszkańców.źródło: www.gdk.com.pl

Kultura