< Od wtorku Włóczykij filmem stoi - Starostwo Powiatowe w Gryfinie
Drukuj

Szósty dzień 6. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij" rozpoczyna spotkania z filmem. Już od rana zaplanowano pokaz dla dzieci, kiedy to  zobaczymy prezentację multimedialną Łukasza Wierzbickiego „Do Mongolii... czyli wyprawa niesłychana Benedykta i Jana". Po południu filmy będą wyświetlane w kinie Gryfińskiego Domu Kultury.

 

Program na wtorek 

10:00 - Łukasz Wierzbicki: Do Mongolii... czyli wyprawa niesłychana Benedykta i Jana (Gryfiński Dom Kultury)

16:00 - Wojciech Staroń: film "Argentyńska lekcja" (Gryfiński Dom Kultury)

17:15 - Paweł Ferdek, Łukasz Gutt: film "Odyseja złomowa" (Gryfiński Dom Kultury)

19:00 - Leszek Dawid: film "W drodze" (Gryfiński Dom Kultury)

20:15 - Paweł Kloc: film "Kołysanka z Phnom Penh" (Gryfiński Dom Kultury)

 

godz. 10

pokaz multimedialny

„Do Mongolii...”

Spotkanie z Benedyktem Polakiem to opowieść o średniowiecznej wyprawie do dalekiej Azji i spotkaniu dzielnego franciszkanina z Wrocławia, z wielkim chanem, władcą tajemniczego Imperium Mongolskiego. W trakcie wspólnej przygody poznajemy przyrodę Azji, zwyczaje mieszkańców tego kontynentu oraz historię mongolskich najazdów na Europę, by po chwili przenieść się do jurty wielkiego chana i wspólnie uczestniczyć w intronizacji władcy Mongolii, wszyscy uczestnicy spotkania wcielają się w postaci historyczne. Prezentacja multimedialna ilustrowana jest zarówno rycinami i obrazami przedstawiającymi wydarzenia historyczne, współczesnymi zdjęciami z Mongolii oraz ilustracjami Wojtka Nawrota przygotowanymi do książki "Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana". Podczas spotkania wykorzystywane są autentyczne stroje i instrumenty muzyczne z Centralnej Azji.

 

 

godz. 16:00

Gryfiński Dom Kultury

Wojciech Staroń

film "Argentyńska lekcja"

W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument "Syberyjska lekcja" o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.

 

godz. 17:15

Gryfiński Dom Kultury

Paweł Ferdek, Łukasz Gutt

„Odyseja złomowa"

Antyczna droga do Chin - Jedwabny Szlak. Stara ciężarówka wiezie poradziecki złom do chińskiej huty: szutrową drogą przez puste góry Tien Szan, wspinając się na przełęcz Torugart3750 mn.p.m. Śledzimy ostatnią podróż pordzewiałej ramy łóżka, wyrzuconego z jakiegoś domu przed laty. Rozmaite metalowe resztki upadłego imperium ZSRR spotykają się na przyczepie ciężarówki. Rosnące w potęgę Chiny, głodne surowców, pochłonęły już prawie cały złom jaki można było znaleźć w Kirgistanie. W drodze poznajemy życie kilku osób: złomiarza, kierowców, pani z przydrożnej "gościelnicy" - noclegowni urządzonej w "wozie Drzymały". Opowieść toczy się jednocześnie w skali makro i mikro: historia dwóch cywilizacji splata się z walką kilku ludzi o przeżycie i lepszą przyszłość.

Historia jest zapętlona wokół kirgiskiej wielopokoleniowej rodziny mieszkającej w dolinie At-Baszy, przy drodze prowadzącej do Chin. Życie płynie tam bardzo powoli, zgodnie z rytmem przyrody.

 

godz. 19:00

Leszek Dawid

„W drodze"

Zapis podróży po Polsce, którą reżyser - kierowca odbywa samochodem, zabierając po drodze przypadkowych autostopowiczów. Tak jak za szybą zmieniają się krajobrazy i pory roku, tak w samochodzie zmieniają się pasażerowie. Każdy z nich ma swoją własną historię - niektórzy przy tym są bardziej wylewni, inni wolą pozostać tajemniczy. Bohaterowie, dzieląc się swoimi radościami, smutkami, refleksjami sprawiają, że ten dokument drogi to symboliczny obraz współczesnej Polski widzianej oczyma jej obywateli.

 

godz. 20:15

Paweł Kloc

„Kołysanka z Phnom Penh"

Sugestywny obraz życia kambodżańskiej ulicy. Ilan Schickman z Izraela nie jest typowym seksturystą przyjeżdżającym na Daleki Wschód w poszukiwaniu łatwych kobiet. Na dobre porzucił swój kraj i związał swoje życie z młodą Kambodżanką. By zarobić na utrzymanie rodziny, zajmuje się wróżeniem z kart na gwarnych ulicach Phnom Penh. Jednakże różnice kulturowe oraz trudny charakter partnerki dają mu się coraz bardziej we znaki. Co trzyma go w pozbawionym perspektyw obcym kraju? Poczucie odpowiedzialności za los rodziny czy może całkiem inne okoliczności?

 

Turystyka