< Po co gasić światło podczas Godziny dla Ziemi WWF? - Starostwo Powiatowe w Gryfinie
Drukuj

Godzina dla Ziemi WWF to akcja, która rozpocznie się 31 marca o godz. 20.30. Wtedy to w symbolicznym geście miliony ludzi na całym świecie zgasi światło na 60 minut.

-Przyłącz sie na wwf.pl i zgaś światlo – apelują ekolodzy.

 

Nie zrobią tego, aby zaoszczedzić jak najwięcej energii w ciągu godziny, ale w celu zamanifestowania swojej troski o środowisko.

-W czasie Godziny dla Ziemi WWF nie mierzymy oszczędności energii tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków – mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska. - Nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych oszczędzając energię raz do roku przez jedna godzinę, tylko przez cały rok. Poprzez Godzinę dla Ziemi WWF przypominamy o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, ze wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety.

 

Możliwości jest wiele - wyłączanie zbędnego oświetlenia i urządzeń elektrycznych, zamiana codziennej kąpieli w wannie na prysznic, wybór roweru zamiast samochodu jako środka transportu, czy tez segregacja śmieci. Więcej porad o tym jak na co dzień dbać o Ziemie znajdziesz na stronie wwf.pl/godzinadlaziemi.

 

-Godzina dla Ziemi WWF nie grozi zachwianiem stabilności systemu energetycznego – tłumaczy Monika Marks z WWF Polska. - Przed ważnym meczem piłki nożnej w wielu domach i mieszkaniach włączane są telewizory. Podobna zmiana krajowego poziomu poboru prądu, oczywiście w odwrotna stronę i w mniejszej skali - telewizory są bardziej energochłonne niż żarówki – ma miejsce podczas Godziny dla Ziemi WWF. Sieci elektroenergetyczne są na tego typu zmiany poborów przygotowane.

 

Godzina dla Ziemi WWF nie spowoduje tez większego zużycia energii niż udaje sie zaoszczędzić w czasie 60 minut. Ten mit wziął sie prawdopodobnie z powolnego „rozświetlania sie” świetlówek starego typu, choć i one zużywały mniej energii podczas zapalania niż podczas godziny świecenia. Jeszcze kilkanaście lat temu powszechne były świetlówki z zapłonnikiem elektromagnetycznym. Zanim zaświeciły pełnym światłem, musiało upłynąć od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku minut. Przez ten okres „rozświetlania” zużycie energii było faktycznie większe. Jednak w świetlówkach nowego typu pełen zapłon następuje dużo szybciej. Obecnie ów „szczyt prądowy” trwa zaledwie kilka mikrosekund i jest pomijalny.

 

-Dlatego zawsze, nawet jeśli wychodzimy z pokoju tylko na trzy minuty, opłaca sie wyłączyć światło – dodaje Marks. - Przez cały ten czas będziemy oszczędzać energie. Dotyczy to zarówno świetlówek, świetlówek kompaktowych, jak i tradycyjnych żarówek.

 

WWF Polska zacheca do przylaczenia sie do akcji na stronie www.wwf.pl/godzinadlaziemi

Wydarzenia