W ubiegłą sobotę, 8 października, odbyła się 9. edycja „Cieni zapomnianych kultur”, imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu. Tematem wiodącym tegorocznego spotkania w spichlerzu była architektura i wspólnota, a w relacje te wprowadzał ceniony reporter i fotograf Filip Springer.

Autor przenikliwie i błyskotliwie obserwujący polską rzeczywistość i jej architektoniczne wytwory, przyciągnął do Kołbacza liczną publiczność. Podczas prezentacji ilustrowanej fotografiami ze swoich projektów, Springer przedstawiał przykłady działań w architekturze, które łączą (jak np. meble podwórkowe) oraz tych, które dzielą (płoty grodzonych osiedli), a nawet próbują wyeliminować pewne grupy ludzi (jak np. kolce i barierki wymierzone w osoby bezdomne). 

Springer wskazywał także na przykłady egoistycznych działań w przestrzeni miejskiej, nieliczących się ze wspólnotą i próbujących zdominować ją oraz krajobraz. Reporter podkreślał jednocześnie funkcjonalny charakter architektury, której sens i przeznaczenie powinny wyrażać czasowniki (m.in. wypoczywać, spotykać się, pracować, spać). W trakcie imprezy można było kupić książki Filipa Springera i zdobyć podpis autora.

Spotkanie poprzedziła wystawa fotografii Dagmary Maciejewskiej, która utrwaliła podwórka Kołbacza i okolic, liczne meble podwórkowe i toczące się wokół nich codzienne życie. Wystawa była dla gości zaproszeniem w przestrzeń lokalnej wspólnoty, a dla mieszkańców okazją do przyjrzenia się i docenienia miejsc wspólnych spotkań.

W drugiej części wieczoru odbył się koncert zespołu SEFARDIX, którego muzyka niosła przesłanie wielokulturowej tradycji i wspólnoty przeżyć. Śpiewana po grecku muzyka sefardyjska przenikała się z orientalnymi wątkami rodem z Azji, etniczny klimat z jazzową improwizacją. Hipnotyzujące wokalizy Jorgosa Skoliasa oraz wirtuozeria braci Oleś (kontrabas i perkusja) tworzyły muzyczną aurę wieczoru.

Projekt „Cienie zapomnianych kultur” współfinansowany jest z dotacji Powiatu Gryfińskiego, z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, firm: Elte, Odra Land, Asko-Tech, MN Sport, Karotka, UST Zbigniew Skrzypa. Nowym mecenasem projektu jest w tym roku sieć sklepów NETTO.

Patronat medialny nad wydarzeniem: TVP Szczecin, Radio Szczecin, Gazeta Wyborcza, Gazeta Chojeńska, Infoludek.pl, Stargardzka.pl
 
fot. Mirosław Cofta
 Źródło: Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki

info
Informacje - krótko

Przebudowa ulicy Krasińskiego w Gryfinie
Przebudowa ulicy Jaśminowej w Żórawkach
Dzienny Klub Wsparcia Społeczno-Zawodowego
Przebudowa ulicy 1 Maja w Gryfinie
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Projekt Zdalna szkoła
Matura 2020
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
U nas warto się uczyć
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek
osrodek koord rehab opiek

raport
Raport

Pobierz raport w formacie PDF

Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony