Tryb normalny

Tryb nocny

Kontrast

Rozmiar czcionki

Wyszukiwarka
Treść główna

To już po raz piąty Stowarzyszenie „Pokolenia Pokoleniom” w przygranicznej miejscowości Mescherin zorganizowało spotkanie z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Program spotkania zawierał pokaz filmowy opowiadający o powojennych czasach i wigiliach po obu stronach granicy.

O swoich przodkach i polskim Gryfinie opowiadała Urszula Kwietniewska- Łacny. Natomiast o świątecznych obyczajach po niemieckiej stronie mówił Günter Höppner z Mescherin.

Klara Gmiter otrzymała gromkie brawa za wykonanie kolęd w języku polskim i niemieckim. Pastorałkę i kolędę dla nieobecnych zaśpiewała młodzież z DPS Nowe Czarnowo a ich występ nagrodził aplauz widowni. Występ niemieckiego zespołu flecistów z Gartz/Oder ilustrowany był filmowymi wspomnieniami z czterech poprzednich wigilii od 2013 roku. Tradycyjnie wspólnie zaśpiewano kolędę „Cicha noc” w dwóch językach jednocześnie.

Gospodarze spotkania Marta Szuster i Marek Brzeziński oraz władze samorządowe podzieliły się opłatkiem z uczestnikami imprezy. Wicestarosta gryfiński Ewa Dudar oprócz podkreślenia potrzeby organizowania tego rodzaju spotkań, podziękowała  członkom stowarzyszenia Pokolenie Pokoleniom za pomysł, który nie dzieli, a łączy ludzi. „Wigilia nad Odrą” została zauważona w Poczdamie. Organizatorzy, z rąk szefa kancelarii państwowej pana Martina Gorholta, otrzymali nagrodę premiera Brandenburgii Demografia- nagroda miesiąca. Demografie-Preis des Monats, Demografia – dziedzina nauki zajmująca się powstawaniem, życiem i przemijaniem społeczności ludzkiej.

Po części oficjalnej w Kościele ewangelickim, goście z Niemiec i Polski spotkali się w centrum konferencyjnym Mescherin, gdzie rozmowom towarzyszył słodki poczęstunek a ponadto można było zobaczyć retrospektywną wystawę „ Sąsiedzi powinni znać się dobrze /

Nachbarn sollten sich gut kennen 2013-2018”.

Za rok zapraszamy ponownie do Mescherin.

Impreza zorganizowana została przez Stowarzyszenie Pokolenia Pokoleniom przy wsparciu GUTW i GDK. Finansowana przez RAA Perspektywa i Powiat Gryfiński.

Źródło: Stowarzyszenie Pokolenia Pokoleniom

info
Informacje - krótko

Przebudowa ulicy Krasińskiego w Gryfinie
Przebudowa ulicy Jaśminowej w Żórawkach
Dzienny Klub Wsparcia Społeczno-Zawodowego
Przebudowa ulicy 1 Maja w Gryfinie
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Projekt Zdalna szkoła
U nas warto się uczyć
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek
osrodek koord rehab opiek

Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony