Tryb normalny

Tryb nocny

Kontrast

Rozmiar czcionki

Wyszukiwarka
Treść główna

Międzyodrze to sieć kanałów, starorzeczy i rozlewisk pomiędzy Odrą  Zachodnią  i Odrą Wschodnią. Obszar  stanowiący  jednocześnie Park Krajobrazowy „Dolina Dolnej Odry”. Teren zmeliorowany w XIX i na początku XX wieku z licznymi budowlami hydrotech- nicznymi uległ naturalizacji i obecnie jest ostoją wielu gatunków chronionych roślin i fauny.  

W tym roku Szczeciński Klub Turystyki Kajakowej „Płonia” działający w ramach Regionalnego Oddziału Szczecińskiego PTTK im. Stefana Kaczmarka zaprosił kajakarzy z całej Polski do poznania tego unikalnego, malowniczego  obszaru oraz walorów turystycznych Gryfina i jego okolic. W dniach 2 - 5 sierpnia br. odbył się XXXVI Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Szczecińskie Liście Platanowe”, w randze Centralnego Spływu Kajakowego PTTK roku 2012.

 

Spływ został objęty patronatem honorowym przez starostę gryfińskiego Wojciecha Konarskiego. W imprezie uczestniczyli goście z całej Polski: z Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Poznania, Piły, Słupska, Ustki, Płocka, Oławy a nawet z Lądka Zdroju i Bielska-Białej. Najstarsza kajakarka miała 72 lata, a najmłodsza … 3 lata.

Stałą bazą była Stanica Wodna OSiR  „Na Międzyodrzu”, skąd kajakarze wypływali na kolejne etapy spływu.

Niestety, aura nie sprzyjała za bardzo, przez dwa dni płynięcia uczestnikom towarzyszyły deszcze i burze, co spowodowało konieczność wprowadzenia zmian do podanych w regulaminie tras. Wszystkim bardzo podobały się zarośnięte kanały pełne pięknej roślinności, chociaż ich pokonanie wymagało znacznego wysiłku. Zobaczyć można było chronione rzadkie rośliny, żeremia bobrów i gniazdo orła bielika. Szczególnym zaskoczeniem dla większości kajakarzy  była nieznana im paprotka wodna – salwinia pływająca.

                                                                                                                                           Salwinia pływająca (Salvinia natans)

Pogoda nie pozwoliła również na przeprowadzenie zaplanowanych zabaw kajakowych, odbył się tylko wyścig. W zamian organizatorzy zorganizowali konkursy sprawnościowe wykorzystujące umiejętności potrzebne kajakarzom.

Ale nie tylko kajakami kajakarze żyją ……. W sąsiadującym ze Stanicą Wydziale Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska goście obejrzeli prezentację multimedialną o Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Odry, zaś w piątek (3.08.) popołudniu spływowicze korzystali z atrakcji Centrum Wodnego „Laguna”

W sobotni (4.08.) wieczór przy ognisku rozdano nagrody zwycięzcom wyścigu kajakowego i laureatom konkursów. Na wieczorku gościł wicestarosta gryfiński Jerzy Miler, przybyli również: przewodniczący Komisji Turystyki Kajakowej ZG PTTK Marek Głowacki oraz prezes Regionalnego Oddziału Szczecińskiego PTTK Danuta Borkowska.

Zaplanowany na niedzielę (5.08.) etap spływu był krótszy niż w piątek i sobotę, co pozwoliło gościom na uniknięcie kolejnego deszczu i powrót do domów z suchymi namiotami.info
Informacje - krótko

Przebudowa ulicy Krasińskiego w Gryfinie
Przebudowa ulicy Jaśminowej w Żórawkach
Dzienny Klub Wsparcia Społeczno-Zawodowego
Przebudowa ulicy 1 Maja w Gryfinie
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Projekt Zdalna szkoła
U nas warto się uczyć
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek
osrodek koord rehab opiek

Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony