Tryb normalny

Tryb nocny

Kontrast

Rozmiar czcionki

Wyszukiwarka
Treść główna
Coroczna organizacja święta Cedyni, wiąże się z upamiętnieniem kolejnych rocznic zwycięskiej bitwy pierwszego historycznego władcy Polski – Mieszka I nad wojskami margrabiego Hodona – 24 czerwca 972 roku oraz z Nocą Świętojańską i narodzinami świętego Jana Chrzciciela.
Cel jaki przyświeca organizatorom Dni Cedyni to promocja najdalej na zachód położonej gminy w Polsce, popularyzacja ginących zawodów, urozmaicenie oferty turystycznej w oparciu o imprezę zrobioną przez samych mieszkańców gminy, popularyzacja historii i przyrody regionu, promocja aktywności społecznej na przykładzie działań stowarzyszeń m.in. Bractwa historycznego Comitatus.
Dni Cedyni, to wydarzenie w formie otwartej, adresowane do mieszkańców miasta i gminy Cedynia, powiatu gryfińskiego oraz do turystów z całej Polski i Niemiec.
Tegoroczne święto odbędzie się w dniach 19 - 21 czerwca.

W piątek 19 czerwca, odbędzie się konferencja naukowa „Cedynia w czasie i w przestrzeni", pod kierownictwem dr Pawła Migdalskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Cedyńskie spotkania z historią", czyli tradycyjne pokazy dawnych rzemiosł i rekonstrukcja bitwy odbędą się w sobotę 20 czerwca. Będzie to piknik historyczny – żywa lekcja historii dla wszystkich grup wiekowych. Kulminacją będzie inscenizacja bitwy o godz. 14.00.
Dzień zakończy część artystyczna w amfiteatrze w Cedyni – na scenie plenerowej wystąpią m.in. Donatan & Cleo oraz legenda polskiej sceny reggae – zespół DAAB.

W niedzielę, 21 czerwca, odbędą się uroczystości związane z błogosławieństwem wody oraz piknik rodzinny nad Odrą, w najdalej na zachód wysuniętym geograficznie punkcie Polski.
Organizatorem wydarzenia jest Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, którego partnerami są lokalne stowarzyszenia oraz organizacje społeczne i zawodowe. Coroczne obchody Dni Cedyni to przede wszystkim zwrócenie uwagi samych mieszkańców na historię i przyrodę regionu oraz dbałość o tworzenie pozytywnych i trwałych relacji z mieszkańcami po drugiej stronie Odry. Święto jest także doskonałą okazją do dyskusji nad tożsamością lokalną, do integracji międzypokoleniowej i wymiany międzykulturowej. Założeniem organizatorów jest, by miasto Cedynia stało się miastem historii i kultury, kształtowanym z pasją przez samych mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

Szczegółowy program Dni Cedyni znajdą Państwo na stronie http://dnicedyni.cedynia.pl


info
Informacje - krótko

Przebudowa ulicy Krasińskiego w Gryfinie
Przebudowa ulicy Jaśminowej w Żórawkach
Dzienny Klub Wsparcia Społeczno-Zawodowego
Przebudowa ulicy 1 Maja w Gryfinie
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Projekt Zdalna szkoła
U nas warto się uczyć
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek
osrodek koord rehab opiek

Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony