Dziś (czwartek) przez Gryfino na motorze, na czele peletonu motocyklistów, przejedzie arcybiskup Andrzej Dzięga. Tak rozpocznie się międzynarodowy rajd motocyklowy, który poprowadzi przez Białoruś do Rosji i dalej przez Litwę do Polski. Wcześniej, bo o 14.15, rozpocznie się konferencja „Historia Polski Hymnem pisana”. Tę część imprezy przygotowuje Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej oraz miejscowa Biblioteka Publiczna. Konferencja odbędzie się w auli Zespołu Szkół przy ul. Iwaszkiewicza 70 w Gryfinie. Jeden z wykładów ma udowodnić, że Stefan Czarniecki zawitał m.in. do Gryfina! - co do tej pory stanowiło naukową kontrowersję.

 

-Hymn zna każdy Polak, ale interpretacja tekstu nastręcza nam już trudności. Wyruszamy z Gryfina, a celem jest  ukazane kontekstu historycznego, związanego  z hymenem państwowym - „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Pieśń Legionów napisana w 1797r. odnosiła się do Legionów, które nigdy do Polski nie doszły, ale symbolicznie możemy podkreślić związek z Legionami, które w 1812 (będzie 200 lat) razem z Napoleonem wkroczyły do Rzeczypospolitej i dalej... To również nawiązanie do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza – mówi ksiądz Jan Zalewski z Danii, który organizuje kolejny międzynarodowy rajd motocyklowy.

O godz. 21 w kościele p.w. NNMP w Gryfinie rozpocznie się Apel Jasnogórski z udziałem ks. abpa Andrzeja Dzięgi. Około 21.40 wyruszy konwój motocyklistów na czele z księdzem arcybiskupem.

info
Informacje - krótko

U nas warto się uczyć
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony