23 kwietnia 2016 r. zainaugurowano XXII Gryfińskie Rajdy Rowerowe. Pierwszy rajd - Sąsiedztwo gminne „Gryfińsko – Widuchowska włóczęga” odbył się na trasie: Gryfino - Krzywy Las – Krzypnica – Konikowo – Pacholęta – Czarnówko – Steklinko – Nowe Czarnowo – Pniewo – Żórawki - Gryfino i liczył 32 km.

Na starcie, na pl. Barnima I w Gryfinie, stanęło 47 rowerzystów. Po wypełnieniu deklaracji uczestnictwa, nabyciu „Książeczek wycieczek rowerowych” i zapisaniu się na następny rajd do Gramzow w Niemczech, wyruszono na trasę.

 

Wiodła ona ulicą Kościelną w kierunku Laguny, dalej wałami do ul. Czechosłowackiej a stąd w kierunku Dolnej Odry. Pierwszy przystanek miał miejsce w „Krzywym Lesie”. Tu przypomniano sobie historię i prawdopodobne przyczyny powstania tego dziwnego lasu.

Następnie udaliśmy się do Krajnika, gdzie zapoznano uczestników z historią miejscowości, jej zabudową oraz odwiedziliśmy lapidarium przy kościele. Dalsza droga wiodła lasem obok „Znikającego strumienia” w kierunku Krzypnicy. Podczas postoju komandor rajdu Andrzej Urbański omówił historię miejscowości oraz pobliskiego młyna i wiatraka w Pacholątkach. Dalsza trasa wiodła właśnie przez Pacholątka, obok stadniny Konikowo do Pacholąt, a stąd 3 grupami do Czarnówka. Tutaj miał miejsce kolejny postój przeznaczony na krótki odpoczynek i posiłek, zapoznanie się z historią i atrakcjami miejscowości. Krótki wypad wzdłuż jeziora Wilczkowo doprowadził nas groblą do ciekawego grobowca rodziny Schrader. 

Dalsza trasa wiodła lasem do Steklinka – wsi założonej dla 10 rodzin w 1815 roku przez Bayerów, posiadaczy majątku w Steklnie. Miejsce o dość urozmaiconym krajobrazie, o charakterze rolniczo – wypoczynkowym. Przejeżdżając obok starego odrestaurowanego cmentarza wjechaliśmy w las, w którym zatrzymaliśmy się na postój przy źródlisku kolejnego znikającego dalej strumienia. Kolejne postoje miały miejsce w Nowym Czarnowie (wieś), Pniewie, Żórawkach. Od ulicy Łużyckiej w Gryfinie (ok. godz. 13.30) w mniejszych grupach wracaliśmy do domu.

Kolejny rajd odbył się w dniu 14 maja od godz. 9.30

Był to najdłuższy jednodniowy z tegorocznych rajdów (85 km)


II transgraniczny rajd „Sąsiedztwo zaodrzańskie - dawne koleje powiatu gryfińskiego” na trasie: Tantow - Petershagen - Luckow  - Wartin - Lützlow - Gramzow (muzeum kolei) - Zichow - Blumberg - Casekow - Hohenselchow - Gartz z trasą krótszą ze skrótem z Luckow do Casekow za nami.

W sobotę 14 maja uczestników rajdu przywitało obniżenie temperatury powietrza oraz dość mocny zachodni wiatr, który do półmetka utrudniał jazdę. Na trasę pełną (85 km) i krótszą (49 km) ruszyło łącznie 48 rowerzystów, poruszających się w 3 grupach. Na starcie każdy z uczestników otrzymał 16 – stronicowy przewodnik.

Pierwszy przystanek miał miejsce przy przejeździe kolejowym, nieopodal dworca w Tantow. To węzłowa stacja dla linii Szczecin - Berlin i dawnej linii Tantow – Gartz. Komandor rajdu – Andrzej Urbański - zapoznał uczestników z historią tych linii. Tuż za przejazdem - awaria roweru jednej z uczestniczek. Dalsza jazda w niewielkim oddaleniu od linii Szczecin – Berlin wiodła do Schönfeld, gdzie przy kościele zapoznano uczestników dość bogatą i burzliwą historią tego obiektu, jego pierwotnymi i nowszymi (XIX w.) elementami oraz prospektem organowym słynnego Grüneberga.

Chwile „bajkowych” wspomnień przeżyli rowerzyści w przypałacowym ”Ogrodzie bajek” w Petershagen. W Luckow (pomnik ofiar I w. św., kozłowy wiatrak) nastąpił rozdział na 2 grupy. Większa grupa - 26 osób - udała się w dalszą jazdę na pełną, dłuższą trasę, druga grupa udała się bezpośrednio skrótem do Casekow - węzłowej stacji dawnego powiatu gryfińskiego (II w. św.) dla linii Szczecin – Berlin oraz linii wąskotorowej Casekow – Szczecin (Oder) przez Wartin, Penkun.

W Wartin obejrzeliśmy pałac, kościół, pomnik żołnierzy radzieckich. Stąd zaczął się zjazd do Doliny Randow, granicznej rzeki dawnego powiatu gryfińskiego oraz 1. wersji granicy polsko – niemieckiej. Mijając pojedyncze zabudowania, nowoodkryty głaz pamiątkowy spotkała uczestników niespodzianka. Jedyny możliwy przejazd drogą utwardzoną z płyt betonowych został zagrodzony „elektrycznym pastuchem”, za którym dziesiątki krów nie dawały szans na przejazd. Jedyny możliwy wariant prowadził półkilometrową jazdą przez porośniętą łąkę, z przenoszeniem rowerów nad „pastuchami”. I tak udało nam trafić się na jedyny w tej okolicy most na Randow. Pokonując 5 km jazdy doliną, wspięliśmy się ostrym podjazdem na wzgórze widokowe na dolinę Randow.  Wzgórze to miejsce rekonstrukcji grobowca megalitycznego „o dziwo”, także pomnika ofiar I wojny światowej (34 mieszkańców pobliskiego Lützlow). Stąd już prosto do półmetka dłuższej trasy, czyli Muzeum Kolei w Gramzow.

Tutaj uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze starymi lokomotywami, wagonami i urządzeniami kolejowymi. W magazynie i lokomotywowni zaprezentowano dawne urządzenia kasowe do biletów, stare bilety, zwrotnice, mundury, warsztaty kolejowe itp. Także wszyscy uczestnicy odbyli przejażdżki derezyną. Jeszcze tylko wizyta w centrum Gramzow i zwiedzenie słynnej ruiny klasztoru, kościoła ze znajdującymi się przed nim 2 pomnikami: wojen wyzwoleńczych i francusko – pruskiej oraz I wojny światowej i po ponad 5 godzinach jazdy i zwiedzania 3-godzinny powrót inną trasą do Gryfina (40 km). Tym razem wiatr sprzyjał rowerzystom. Przed zjazdem do Doliny Randow zwiedzono pałac, wieżę zamkową, park oraz wiatrak holenderski w Zichow. Dużą ulgę przyniósł 3 km zjazd do doliny. W samej dolinie krzywe płyty betonowe nie ułatwiały jazdy, jednak wyjazd z doliny był nieco łagodniejszy niż pierwszy zjazd.

W Blumbergu poznano ciekawostki związane z kościołem oraz dwa różne oblicza pałacu. Stąd nieco dłuższym wariantem (asfalt) niż planowano dojechano do Casekow. Po krótkim odpoczynku wyruszono już w końcowy etap (23 km) do Gryfina. Przejeżdżając przez Hohenselchow i Heinrichhof dojechano do Gartz. Tu nastąpiło oficjalne zamknięcie rajdu i już w mniejszych grupach nastąpił powrót do Gryfina.

 

KOLEJNY RAJD

A już w najbliższą sobotę, 21 maja kolejna tegoroczna atrakcja rajdów, pierwszy 2-dniowy rajd do Mieszkowic i Morynia.

Zbiórka uczestników o godz. 8.00 przy dawnej rampie kolejowej na dworcu w Gryfinie. Rowerzyści pojadą o 8.30 pociągiem a rowery samochodem ciężarowym do Mieszkowic.

I etap (21 maja) prowadzić będzie „szlakiem pamięci narodowej” z Mieszkowic przez Czelin, Gozdowice, Stare Łysogórki, Siekierki, dolinę Słubi do Morynia (38 km). W tyn\m dniu także zwiedzanie Morynia, kolacja, ognisko z atrakcjami i później nocleg w warunkach turystycznych w szkole.

Drugiego dnia (22 maja) ok. godz. 10.00 - II etap rajdu „Karpaty Cedyńskie i Wzgórza Krzymowskie” na trasie Moryń – St. Objezierze – Klępicz – Orzechów - Czachów – leśniczówka Wrzos – Zatoń – Krajnik D. – Schwedt – Gartz – Gryfino (67 km).

Osoby chętne, które jeszcze nie zapisały się na rajd mogą to jeszcze uczynić podczas spotkania organizacyjnego w klubie PSS „Odys” (nad „Zalipiem”) we wtorek 17 maja o godz. 19.00 lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając imię i nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia (do ubezpieczenia), nr telefonu, ewent. % zniżki kolejowej – najpóźniej do środy 18 maja 2016 r. W ekwipunku rowerzysty obowiązkowo winny znaleźć się śpiwór i wyżywienie na czas jazdy rowerem.

Możliwy jest także udział jednodniowy w dniu 21 maja (wspólny wyjazd i indywidualny powrót z Morynia) lub 22 maja (dojazd indywidualny do Morynia (np. PKP do Witnicy). Szczegóły pod nr tel. 603914557. Przy przejazdach wspólnych, kolacji i noclegu należy posiadać ok. 20-30 zł na ewentualne dopłaty do transportu, noclegu, wyżywienia i ubezpieczenie.

Osoby, które nie uczestniczyły w rajdzie pierwszym i drugim mogą jeszcze zapisać się na kolejne rajdy. Przypominamy, że ogółem odbędzie się jeszcze 7 rajdów na 9 trasach, w tym 3 rajdy dwudniowe, jeden nocny i jeden zaodrzański. Trasy rowerowe przebiegają po terenie powiatu gryfińskiego, przygranicznych terenach zaodrzańskich oraz po trasie ponadpowiatowej związanej z przebiegiem regionalnych tras rowerowych łączących powiat gryfiński z pasem nadmorskim (trasy: „Zielona Odra”, „Odra – Nysa”, „Wokół Zalewu Szczecińskiego”).

Data

Trasa

 km

21.05.

„Train – Bike” - Sąsiedztwo gminne „Szlakiem pamięci narodowej”: Mieszkowice – Czelin – Gozdowice – cm. Siekierki – dolina Słubi - Moryń

38

22.05.

Sąsiedztwo gminne „Karpaty Cedyńskie i Wzgórza Krzymowskie”: Moryń – Czachów – leśniczówka Wrzos – Zatoń – Krajnik D. – Schwedt - Gryfino

67

11.06.

„Nadodrzański piknik nocny”: Żabnica – Dębce - Łubnica

20

25.06.

Sąsiedztwo  gminne „Miedwiańskim szlakiem”: St. Czarnowo – Dębina – Żelewo – Morzyczyn/ Kołbacz

40

26.06.

Sąsiedztwo  gminne „Kołbaccy cystersi”: Morzyczyn/ Kołbacz – Dobropole – Glinna – Żelisławiec – Gardno – Wełtyń - Gryfino

37

27.08.

„Train – Bike” - „Nadmorskie wahadło”: Międzyzdroje – Wapnica – Wolin – Racimierz – Stepnica (Widzieńsko)

69

28.08.

„Wokół Zalewu szczecińskiego”: Stepnica (Widzieńsko) – Lubczyna – Pucice – Załom – Szczecin Dąbie – Szczecin Podjuchy - Gryfino

66

10.09.

Sąsiedztwo gminne „Tajemnice Puszczy Bukowej”: Radziszewko – Uroczysko Bunkry – Prochownia – Mosty – Węglino – Chlebowo – Stare Brynki - Gryfino

38

8.10.

Sąsiedztwo powiatowo – gminne „Worek kołbaskowski”: Mescherin – Pargowo – Krasowo – Kamieniec – Staffelde - Gryfino

26

Razem

11 tras

515

Rajdy rozpoczynają się w soboty o godz. 9.30 na Pl. Barnima I w Gryfinie, z wyjątkiem:

- rajdu 3, początek na dworcu PKP w Gryfinie - zbiórka o 8.00

- rajdu 6, początek na dworcu PKP w Gryfinie - zbiórka o 8.30

- rajdu 4, który rozpocznie się o godz. 21.00 (Pl. Barnima I).                      

Finanse:
a) Wpisowe:

- 20 zł od osoby za uczestnictwo w całym cyklu rajdów  (z potwierdzaniem uczestnictwa w „Książeczkach wycieczek kolarskich”); od trzeciej osoby w rodzinie zniżka 5 zł od osoby,

- lub 5 zł od osoby za jedną z tras rajdu (bez potwierdzania uczestnictwa w „Książeczkach wycieczek kolarskich”).

b) W trakcie rajdów należy posiadać środki finansowe na ewentualne dodatkowe dopłaty do noclegów, wyżywienia, przejazdów i biletów wstępu, w tym w euro (opłata muzeum w Gramzow - 3,00 €).

Dodatkowe informacje uzyskać można:

- pod adresem email – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- telefonicznie 603 914 557.

Źródło: Andrzej Urbański

 

info
Informacje - krótko

Rekrutacja - rok szkolny 2019/2020
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie - dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WZ 2014-2020
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie
Zostaw 1% swojego podatku w Powiecie Gryfińskim

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim

PITAX.PL łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Darmowa Pomoc Prawna
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek

biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony