Teatr powstał 5 lat temu z inicjatywy członków Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jako sekcja teatralna GUTW. Z czasem grupa teatralna utworzyła teatr pod nazwą „Eliksir” w ramach współpracy z Gryfińskim Domem Kultury. Kierowany przez Janusza Janiszewskiego Teatr Eliksir stworzył w tym czasie wiele programów artystycznych, wypracował już sobie swoją markę i znany jest nie tylko w Gryfinie.

 

Teatr Eliksir prezentuje się bardzo często także poza granicami naszej gminy.

 

 

„Eliksir młodości”

Największy rozgłos przyniosła teatrowi sztuka komediowa pt. „Eliksir młodości” – czyli „historia pewnej nalewki na bazie spirytusu i olejku różanego – specyfiku wynalezionego przez lokalną znachorkę, który sprawił, że mieszkańcy zaczęli nagle młodnieć”. Ta lekka i dowcipna komedia spodobała się mieszkańcom tak bardzo, że na każdym spektaklu w sali widowiskowej GDK był zawsze komplet widzów. Spektakl został kilkakrotnie pokazany publiczności gryfińskiej, ale także stał się lokalnym „towarem eksportowym” będąc dobrą promocją kultury nie tylko gminy Gryfino, ale także całego powiatu gryfińskiego. Spektakl „Eliksir młodości” poza Gryfinem zobaczyli także widzowie w: Pyrzycach, Stargardzie Szczecińskim, Chojnie, Mieszkowicach, Zielinie, Mirosławcu i Szczecinie.  

Trzy podgrupy teatralne

Przez pewien czas w ramach Teatru Eliksir działały trzy mniejsze grupy artystyczne, które oddzielnie realizowały w ciągu roku własne programy: grupa kabaretowa, grupa poetycka i Ciocie Bajko-Klocie – czyli grupa przygotowująca programy artystyczne dla najmłodszych widzów, prezentowane z powodzeniem w gryfińskich przedszkolach.

Wieczory poetyckie

Z inicjatywy Tamary Szymańskiej od pewnego czasu teatr tworzy programy poetyckie i wieczorne spotkania z poezją i muzyką Tadka Wasilewskiego realizowane z powodzeniem we współpracy w Klubem Nauczyciela. Miłośnicy poezji mieli okazję spotkać się m.in. z poezją Juliana Tuwima, Papuszy oraz wielu innych poetów z w ramach cyklicznych tematycznych prezentacji poetyckich.

Aktorzy Eliksiru chętnie włączają się w różne imprezy tworzone przez Gryfiński Dom Kultury – np. Mikołajki, Dzień Dziecka i inne imprezy okolicznościowe.

Aktorzy

W ciągu 5-ciu lat istnienia teatru tworzyli go: Marian Zalewski, Waldemar Cudowski, Janina Osiej, Bożena Mockało, Tamara Szymańska, Barbara Podleśna, Krystyna Wiśniewska, Danuta Szydło, Krystyna Padiasek, Ewa Basista, Józefa Łodykowska, Genowefa Werle-Cerafin, Anna Terenowicz, Irena Kostecka, Teresa Smolnik, Wiesława Glińska, Elżbieta Smirnow, Krystyna Ciszek, Jerzy Romaniuk i Danuta Sikorska.

Gościnnie udział brali także aktorzy Teatru Uhuru: Dorota Stolarska, Patryk Kowalczyk oraz Arkadiusz Jaskot.

Koordynatorem zajęć, reżyserem i opiekunem artystycznym grupy jest instruktor ds. teatru w GDK – Janusz Janiszewski.

 

Teatr Eliksir z okazji jubileuszu zaprasza na I Gryfińską Senioriadę Artystyczną.

Miejsce: Gryfiński Dom Kultury ul. Szczecińska 17

Czas: 30.06.2017 r. i 1.07.2017 r. 

Wstęp wolny.

Dokładny program w Informacjach.

 

info
Kultura
biuletyn
Biuletyn
Pobierz Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Pobierz nowy Biuletyn w formacie PDF Pobierz Biuletyn w formacie PDF
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony