Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie serdecznie zaprasza w poniedziałek 7 kwietnia br. o godzinie 17.00 na otwarcie pierwszej wystawy w swojej nowej siedzibie - Rybakówce na gryfińskim nabrzeżu.

Od 7 do 25 kwietnia w mini-galerii będzie można oglądać prace Mariusza Sobieszka. Autor prac weźmie udział w otwarciu wystawy.

Mariusz Sobieszek - urodził się w 1982 r. w  Sulechowie. Uczeń Ludwika Błażejewskiego. Dzięki niemu poznał świat malarstwa i pracy twórczej. Uprawiane dyscypliny sztuki: malarstwo olejne, suchy pastel, tusz. Autor pięciu wystaw indywidualnych i kilkunastu zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestnik kilku plenerów krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (Niemcy, Irlandia, Kanada, Wielka Brytania).

 

Twórczość malarską Mariusz Sobieszka łączyć można z nurtem ekspresyjnym.

W powstałych pracach obserwujemy szybkie pociągnięcia pędzla i zdecydowany dobór kontrastowych barw. Ważnym elementem budującym obrazy artysty są działania strukturalne pojawiające się w celu wzmocnienia, a czasem podkreślenia dokonywanego zapisu.

Barwne impasty akcentują użycie kontrastowych kolorów budując jednocześnie abstrakcyjne formy.

Ciekawe są relacje technologiczne zachodzące w obrębie jednej kompozycji a polegające na łączeniu różnych technik malarskich: oleju, tempery czy akrylu.

Równolegle z elementami abstrakcyjnymi pojawiają się formy przedstawiające jak:
statki z białymi żaglami czy płaskie przestrzenie. Te pierwsze walczą z żywiołem gdzie dynamiczna woda wydaje się kłębić swoimi piekielnymi kipielami poza ramy obrazu.

Podobnie dzieje się z płaskimi przestrzeniami stanowiącymi swoisty mur graniczny, za którym wyłania się inny pejzaż. Ten pejzaż, to świat po burzy, to długo oczekiwany spokój dający ukojenie zmęczonemu wędrowcy.

Pojawiają się też wydawać by mogło się kompozycje z jedną dominantą gdzie Autor gotów jest podporządkować wszystko pod ten jeden wspólny element. Po wnikliwszej analizie, przemyśleniach została dokonana zmiana na korzyść kompozycji otwartej.

Oglądamy, analizujemy smakujemy powstałe kompozycje plastyczne, które mówią nam o bogatej, kreatywnej osobowości artystycznej Mariusza Sobieszka.

Dr hab. Monika Kamińska prof. UO

 

Źródło: www.gdk.com.pl

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony