Dzisiejszy powiat gryfiński scala dwie, odrębne historycznie krainy. Południe powiatu to dawna Brandenburgia (Nowa Marchia), a północ to Księstwo Pomorskie.

Powiat gryfiński jest drugim pod względem wielkości z dwudziestu powiatów wchodzących w skład Województwa Zachodniopomorskiego. Położony na południe od Szczecina, rozciąga się wzdłuż rzeki Odry w bezpośrednim sąsiedztwie Niemiec.  Obejmuje obszar Równiny Wełtyńskiej, Wzgórz Bukowych, Doliny Dolnej Odry, Równiny Pyrzycko-Stargardzkiej, Pojezierza Myśliborskiego, Równiny Gorzowskiej i Kotliny Freienwaldzkiej. Powiat tworzy dziewięć gmin. Sześc z nich posiada status miejsko-wiejskich: Cedynia, Chojna, Gryfino, Mieszkowice, Moryń oraz Trzcińsko Zdrój. Gminy Banie, Stare Czarnowo i Widuchowa sa gminami wiejskimi.

Powierzchnia powiatu: 1 870 km2

Liczba mieszkańców: 82 530 (31.12.2018 r.)

O atrakcyjności położenia świadczą istniejące na terenie powiatu przejścia graniczne: drogowe: Gryfino - Mescherin, Krajnik Dolny - Schwedt i Osinów Dolny - Hohenwutzen oraz promowe przejscie graniczne Gozdowice - Güstebieser Loose. Ponadto w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Gryfina znajdują się przejścia graniczne w Kołbaskowie i Rosówku, a do portu lotniczego w Goleniowie jest tylko 45 km.

Mapa Powiatu Gryfińskiego do pobrania w formacie .PDF

2018 01 24 powiat gryfinski

Gminy
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony