9 kwietnia 2016 r. w Eberswalde odbędzie się premiera polsko-niemieckiego spektaklu teatralnego pt. „Verschleppt Jung ohne ich" (Wywieźli-sama-nic-ja). Przedstawienie zaprezentowane zostanie w historycznym miejscu – w barakach dawnego obozu koncentracyjnego, gdzie od ponad 20 lat ma swoją siedzibę stowarzyszenie Exil. Od dwóch lat na scenie Kanaltheater realizowane są przedstawienia teatralne. Pamięć o historii tego miejsca jest tu obecna i żywa.


Spacer ze sztuką po byłym obozie koncentracyjnym z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec.

Punktem wyjścia projektu teatralnego była historia polskich więźniarek, przetrzymywanych w latach 1944-1945 w obozie koncentracyjnym w Eberswalde, podobozu Ravensbrück.


Uczestnicy projektu zapoznali się z ich wspomnieniami i wspólnie z reżyserką Heike Scharpff, przygotowali teatralne formy wyrazu. W spektaklu wykorzystane zostały rozmaite środki wyrazu: teksty, dźwięk, przestrzeń, ruch. Tytuł „wywieźli – sama – nic – ja" to zestawione ze sobą słowa powracające we wspomnieniach Janiny Wyrzykowskiej, Wacławy Gałązki i Marianny Bogusz. Wspomnienia i relacje stały się kanwą scenariusza opracowanego przez Ewę Czerwiakowski.

Wspólnie przejdziemy przez były obóz, miejsce upokorzeń i wyzysku 800 kobiet więzionych tu przez Niemców ponad 70 lat temu. Pochodziły z Polski, Francji i innych krajów. Jak odczytać opowieści byłych więźniarek i jak odczytać je innym? Co mówi nam dzisiaj to miejsce? Autorzy, jak i młodzież biorąca udział w spektaklu, pragną wspólnie z widzami spróbować odnaleźć odpowiedzi na te pytania.

Zespół aktorów stanowi młodzież z niemieckich i polskich szkół. Zobaczymy m.in. Wiktorię Walczak, Marlenę Wesołek i Natalię Zielińską z Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni pod opieką nauczycielek: Renaty Misiury i Moniki Nawrot. Natomiast, w specjalnie powstałym na potrzeby przedstawienia zespole muzycznym usłyszymy Larsa Krolla – przewodniczącego Jugend-Kulturvereins EXIL e.V. - oraz Pawła Pawłowskiego – dyrektora Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Wspomnienia jednej z więźniarek zagrane i wyśpiewane w ekspresyjnym stylu punk rock opatrzone będą video projekcjami.
Spektaklowi towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez młodzież na podstawie relacji z byłymi więźniarkami obozu w Eberswalde.

Reżyseria: Heike Scharpff
Scenariusz: Ewa Czerwiakowski
Scenografia: Andreas Knitz
Wideo: Moritz Spronger
Muzyka: Ansgar Tappert
Produkcja: Kai Jahns
Scena: Carsten Jess
Asystentka: Sarah Polinow

Premiera: sobota, 9 kwietnia 2016, godz. 17.00

Przedstawienia:
niedziela 10 kwietnia 2016, godz. 17.00
sobota 16 kwietnia 2016, godz. 17.00
niedziela 17 kwietnia 2016, godz. 17.00

miejsce: KANALTHEATER, am Bahnhof Eisenspalterei, Eberswalde.

Organizator: Eberswalde Zentrum fur demokratische Kultur, Jugendarbeit und Schule e.V.
Projekt realizowany jest przy wsparciu: Stiftung EVZ „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft", FC Flick-Stiftung i miasta Eberswalde.

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony