zajawka pomniejszoneW tym roku podczas „Cieni zapomnianych kultur” ruszyliśmy w nostalgiczną podróż przez krajobraz owiany dymem parowozów. Wsiedliśmy w wehikuł czasu i ruszyliśmy szlakiem Greifenhagener Kreisbahnen, dawnej kolei prowadzącej wokół Puszczy Bukowej. Zadanie realizowane w ramach otwartego konkursu ofert, współfinansowane ze środków Powiatu Gryfińskiego.

O świetności, ale i upadku małej gryfińskiej kolei powiatowej, linii która zmieniła obraz i życie codzienne regionu, łącząc małe miejscowości ze światem i odsłaniając podróżnym nieprzeciętne uroki Puszczy Bukowej, opowiedział Jakub Matura, pasjonat i promotor lokalnej historii Pomorza Zachodniego, wędrowiec i autor bloga pomorze24.

Spotkanie poprzedziła wystawa, którą tworzą zebrane przez Jakuba Maturę w całość z różnych rozporoszonych źródeł archiwalne fotografie, mapy i grafiki ilustrujące historię Greifenhagener Kreisbahnen. Z własnych kolekcji zechcieli je udostępnić miłośnicy swoich małych ojczyzn – Janusz Plikus, twórca arcyciekawego bloga Jezierzyce242 poświęconego historii Jezierzyc i okolic – oraz Dorian Winter, niegdyś mieszkaniec Kołbacza, a dziś Szwajcarii, choć sercem i wspomnieniami dalej w Kołbaczu.

Zaprezentowano także animację z okazji 850-lecie fundacji opactwa cystersów w Kołbaczu. Była to artystyczna impresja, za którą stoją multimedialni twórcy, odpowiedzialni za oryginalne mappingi prezentowane na kołbackich murach – Patryk Stępniak-Pater (obraz) i Artur Sosen Klimaszewski (muzyka).

W wyjątkowej przestrzeni kościoła pocysterskiego w Kołbaczu, usłyszeliśmy medytacyjną muzykę wirtuoza klarnetu basowego, Jerzego Mazzolla. „Być” to pierwsza od lat solowa płyta tego jednego z czołowych twórców yassu i niestrudzonego improwizatora. Album jest odejściem Mazzolla od form eksperymentalnych – stanowi pełną spokoju, organiczną i przestrzenną muzykę, która koncentruje się na melodii i rytmie. To nowe, dla wielu na pewno zaskakujące wcielenie artysty. Album powstał z pragnienia piękna i spokoju, które w ostatnich latach odnalazł Mazzoll.

15 edycję „Cieni zapomnianych kultur” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje Edycja 2023. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i Powiatu Gryfińskiego oraz przy wsparciu lokalnych sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, w tym m.in. firm Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółka Wodna Kołbacz, Pro-Fit-Food, Nadleśnictwo Gryfino, Instytut Zootechiki PIB Kołbacz oraz prywatnych darczyńców.

Fot. Tomasz Tarnowski i Mirosław Cofta

Źródło: Spichlerz Sztuki

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony