Wkrótce rozdanie jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Na liście nominowanych do 5. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe” 38. Ińskie Lato Filmowe oraz Polska Światłoczuła. Ińskie Lato Filmowe to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, której dyrektorem artystycznym jest od lat Przemek Lewandowski z Gryfina.

Celem imprezy jest propagowanie filmów o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii środkowoeuropejskiej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej. Natomiast „Polska Światłoczuła" to nazwa filmowego projektu, którego celem jest dotarcie do różnych miejsc w całej Polsce, głównie do małych miejscowości, gdzie organizowane są specjalne pokazy filmowe. Takie na terenie naszego powiatu były w Gryfinie, a będą w Borzymiu.

 

Uroczysta gala wręczenia Nagród PISF tegorocznym laureatom odbędzie się 9 maja 2012 r., podczas 37. Gdynia Film Festival. Nagrody wręczane są w postaci statuetki (na zdjęciu) zaprojektowanej przez Piotra Michnikowskiego. Laureaci w każdej kategorii otrzymają również nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł. Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 5 lat. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony