Urząd Miejski w Mieszkowicach
ul. Chopina 1, 74-505 Mieszkowice
tel. 91 414 52 76, 91 414 50 46
fax 91-414-50-31
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mieszkowice.pl

Dane statystyczne:

  • Powierzchnia miasta i gminy - 239 km2
  • Liczba mieszkańców - 7 134

W mieście i gminie dominują: turystyka, leśnictwo i rolnictwo. Mieszkowickie lasy stanowią doskonały region do polowań, wędrówek pieszych i rowerowych. Odra i tutejsze jeziora są doskonałym terenem do uprawiania wędkarstwa. Ze względu na położenie gminy oraz jej zasoby przyrodnicze rozwijane tu będą w dalszym ciągu turystyka i leśnictwo. Rolnictwu pozostaje funkcja uzupełniająca.

Ogólnemu rozwojowi gminy sprzyja magistrala kolejowa Szczecin -Śląsk, żeglowna Odra oraz droga łącząca gminę ze Szczecinem i Kostrzyniem.

Spośród mieszkowickich zabytków godne uwagi są: kościół gotycki z przełomu XIII i XIV wieku, fragmęty murów obronnych z Basztą Prochową, XVIII-wieczne ryglowe domy mieszkalne, ratusz z początku XX wieku oraz pomnik Mieszka I. Warto też zwiedzić Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych i Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach, a także cmentarz poległych w 1945 roku żołnierzy polskich.

 

Współpraca międzynarodowa:

Gmina Mieszkowice współpracuje z gminą niemiecką Wriezen (region Barnim - Oderbruch). Porozumienie zawarte 27.06.1996 jest podstawą do obustronnej współpracy. Spotkania odbywają się regularnie na przemian po stronie polskiej i niemieckiej. Współpraca obejmuje: umacnianie kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu gmin, wymianę doświadczeń pomiędzy szkołami, instytucjami, zakładami i organizacjami, działania w zakresie ochrony środowiska, komunalną współpracę gospodarczą, wymianę młodzieży, organizowanie koncertów, wystaw i imprez sportowych, rozwój kultury ludowej, współpracę między klubami sportowymi.

Gminy
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony