Urząd Miejski w Moryniu
Plac Wolności 1, 74-503 Moryń
tel. 91 466 79 50
fax 91 466 79 51
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.moryn.pl


Dane statystyczne:

  • Powierzchnia miasta i gminy - 124 km2
  • Liczba mieszkańców - 4 301 (31.12.2018 r.)

Liczne ośrodki wypoczynkowe, kempingi oraz pola namiotowe stanowią szeroką, ogólnodostępną, całoroczną ofertę uprawiania wszelkich form turystyki (piesza, rowerowa, sporty wodne, jeździectwo, przejażdżki bryczką). Największą atrakcję turystyczna stanowi jezioro Morzycko.

Jest to wspaniałe miejsce dla wędkarzy, których przyciągają piękne widoki i rzadko spotykane gatunki ryb. Odpowiednia głębokość jeziora sprzyja swobodnemu nurkowaniu i uprawianiu sportów wodnych.

Na terenie gminy występują naturalne zasoby żwiru. Zainteresowanie się nim kapitału niemieckiego sprawiło, że powstały tu dwie żwirownie. Bogate obszary leśne przyciągnęły kapitał duński, w wyniku, czego powstał zakład obróbki drewna.

Planuje się w najbliższych latach całkowite rozwiązanie problemów gospodarki ściekowej, gazyfikację terenów gminy oraz modernizację układu komunikacyjnego. Zakłada się dalszy rozwój funkcji turystycznej w oparciu o walory przyrodnicze. Na bazie gospodarki rolnej i rybackiej oraz przemysłu drzewnego przewidywany jest dalszy rozwój przemysłu rolno-spożywczego. Na terenie miasta i gminy występują liczne zespoły dworskie, zespoły pałacowo-parkowe, oraz zabytkowe kościoły. ponadto interesujące są domy ryglowe z przełomu XVIII i XIX wieku w Moryniu, XIX-wieczny ratusz, średniowieczne grodzisko koło Witnicy, wieniec murów obronnych z XIV wieku, wieża z przejazdem z XV wieku i drewnianym szczytem z 1756 roku.

 

Współpraca międzynarodowa:

Gmina Moryń współpracuje z partnerami zagranicznymi z następujących miast i gmin:

  • Miasto Joachimsthal (Niemcy) - zakres współpracy: gospodarka komunalna, ochrona środowiska, turystyka, kultura i sport
  • Gmina Templin-Land (Niemcy) - zakres współpracy: kultura, rozwijanie stosunków przygranicznych, turystyka
  • Miasto Schwedt - wcześniej samodzielna jednostka samorządowa Vierraden (Niemcy) - zakres współpracy: gospodarka komunalna i socjalna, kultura i sport
  • Miasto Bronson (USA) - zakres współpracy: wymiana kulturalna, edukacyjna, ekonomiczna, ochrona środowiska
Gminy
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony