Urząd Gminy Stare Czarnowoherb gmina stare czarnowoul. św. Floriana 10, 74-106 Stare Czarnowo
tel./fax 91 485 70 20, 91 485 70 60
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.stareczarnowo.pl


Dane statystyczne:

  • Powierzchnia gminy - 153 km2
  • Liczba mieszkańców - 3 837 (31.12.2018 r.)

O rolniczym charakterze gminy przesądza przeważający udział użytków rolnych, lasów i wód w strukturze powierzchni. W Kołbaczu działa Zootechniczny Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Krakowie. W gminie eksploatuje i wykorzystuje się duże pokłady złóż kredy pojeziernej w Żelewie.

Atutami, które podnoszą walory tutejszej okolicy są: dobre połączenia z resztą kraju poprzez drogi o znaczeniu ogólnopolskim i regionalnym, bliskość aglomeracji szczecińskiej i niewielka odległość od granicy polsko-niemieckiej, znakomite warunki przyrodnicze i krajobrazowe oraz czyste, sprzyjające produkcji zdrowej żywności, środowisko. Urząd Gminy jest w posiadaniu obiektów i terenów, które mogą być wykorzystane na działalność gospodarczą i turystyczno-kulturalną.

Najcenniejsze zabytki gminy to między innymi kościoły w Starym Czarnowie, Kołbaczu, Kołowie, Kartnie, Żelewie i Żelisławcu. Ponadto W Kołbaczu zobaczyć można gotycki klasztor Cysterów, dom opata, basztę obronną z pierwszej połowy XIV wieku, stodołę z XV wieku, klasycystyczny dwór z XVIII wieku oraz oficynę klasztorną z XVIII wieku. W Binowie cennym zabytkiem jest grodzisko obronne z X-XII wieku, w Żelisławcu osada kultury łużyckiej, a w Starym Czarnowie osada kultury z młodszej epoki kamienia.

 

Współpraca międzynarodowa:

Gmina Stare Czarnowo współpracuje z niemiecką gminą Löcknitz. Umowę partnerską podpisano 03.12.2003 r. Gminę Stare Czarnowo reprezentowali Wójt Marek Woś i Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Mendak, a gminę Löcknitz Burmistrz Lothar Meistring. W ramach współpracy kulturalnej i oświatowej planowane są wspólne spotkania, seminaria, koncerty, wystawy oraz wymiana młodzieży. Współpracę nawiązują także: Zespół Szkół w Kołbaczu, placówki kulturalne, Klub Sportowy "FAGUS-Kołbacz", stowarzyszenia, Ochotnicza Straż Pożarna oraz mieszkańcy gmin.

Gminy
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony