Urząd Gminy Widuchowa
ul. Grunwaldzka 8, 74-120 Widuchowa
tel./fax 91 416 72 55, 91-416-72-56
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.widuchowa.com.pl


Dane statystyczne:

  • Powierzchnia gminy - 210 km2
  • Liczba mieszkańców - 5 465

33% obszaru gminy stanowią lasy. Nie brak tu również pięknych jezior, jak choćby Kiełbacze, Lubicz, Wilczkowo i Kłodowo. Jeziora obfitują w ryby, co stwarza dobre warunki dla wędkarzy. W ośrodku "Kiełbicze" popularyzuje się i uprawia sporty wodne.

Ze względu na liczne walory turystyczne celem gminy jest rozwój turystyki, rolnictwa oraz przemysłu o niskiej uciążliwości dla środowiska.

Przed laty Widuchowa rozpoczęła samodzielne gospodarowanie wodociągami, a następnie zbudowano tu oczyszczalnię ścieków wraz z kanalizacją. Przyniosło to gminie ważne korzyści: rozwój infrastruktury technicznej, poprawę stanu życia mieszkańców oraz poprawę stanu środowiska naturalnego.

Odwiedzając te okolice, w samej Widuchowej warto zobaczyć granitowy XIII-wieczny kościół z ryglową dzwonnicą, ruiny zamku z XVII wieku, domy ryglowe z przełomu XVIII i XIX wieku, zespół murowanych stodół i spichrzy tytoniowych. Na uwagę zasługują również: kompleks pałacowo-parkowy z przełomu XIX i XX wieku w Bolkowicach, Grupę trzystuletnich cisów pospolitych w Lubiczynie, dwustuletni dąb szypułkowy o obwodzie 490 cm. w Dębogórze, oraz kościoły w Ognicy, Kłodowie, Krzymowie, Czarnówku, Lubiczu, Marwicach, Rynicy i Dębogórze.

 

Współpraca międzynarodowa:

Gmina Widuchowa współpracuje z następującymi partnerami zagranicznymi:

Miasto Perkun

Bezpośrednie kontakty nawiązano w 2003 roku podczas realizacji projektu pn. "Oznakowanie i promocja szlaku rowerowego na terenie Gminy Widuchowa". Celem projektu był rozwój aktywnych form wypoczynku na łonie natury, w kształtowaniu świadomości wspólnego, jednakowego środowiska naturalnego po jednej i drugiej stronie Odry. 25 czerwca 2005 r. - podpisano umowę partnerską pomiędzy Gminą Widuchowa a miastem Penkun (powiat Uecker Randow, Niemcy).

Stowarzyszenie Heimatkreis Greifenhagen E.V. w Republice Federalnej Niemiec

11 listopada 1996 r. w Gryfinie została podpisana umowa o partnerskiej współpracy pomiędzy Miastem i Gminą Gryfino, Gminą Banie, Gminą Stare Czarnowo, Gminą Widuchowa a Stowarzyszeniem Heimatkreis Greifenhagen E.V. W ramach podpisanej umowy strony będą wspólnie wspierać i popierać:

  • rozwój współpracy gospodarczej, kulturalnej, oświatowej, sportowej i turystycznej,
  • współpracę z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej - Koło w Gryfinie w zakresie działania tej umowy,
  • i przyjazne stosunki, jakie zostały nawiązane przez Miasto i Gminę Gryfino z miastami Gartz i Schwedt, z którymi wcześniej podpisane zostały umowy o współpracy transgranicznej.
Gminy
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony