Co łączy człowieka z roślinami? Jak mocno wpływają na naszą kulturę i życie codzienne? Jak bardzo oddaliliśmy się od świata natury i dlaczego warto do niej wrócić – te m.in. pytania stawiała 7. edycja „Cieni zapomnianych kultur" organizowana przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w minioną sobotę 4 października w Kołbaczu. Spichlerz, w którym jeszcze w połowie lat 90. przechowywano zboże, ponownie wypełnił się roślinami. Wszystko to dzięki gościom tegorocznej edycji – Markowi Styczyńskiemu i Annie Nacher, którzy łączą swoje pasje etnobotaniczne z muzyką (w grupie Karpaty Magiczne) oraz ze sztuką nowych mediów.

Na wystawie „Zielnik podróżny" zaprezentowane zostały szczególnie ważne gatunki roślin, wraz z ich tłem kulturowym, w które wtajemniczał uczestników imprezy Marek Styczyński. Aby wszystkimi zmysłami wprowadzić w etnobotaniczną przestrzeń, w spichlerzu serwowano napar z gojnika, rośliny górskiej, znanej na Bałkanach i Bliskim Wschodzie ze swych szczególnych właściwości. Publiczność mogła poznać bliżej kilka magicznych gatunków, m.in. kłokoczkę, świętą roślinę Celtów i Słowian, a także pokrzyk wilczą jagodę, która w średniowieczu służyła do wyrobu maści wiedźmich, czy dziewannę, która zapalona i rozżarzona szybkim machaniem tworzy efekt tzw. powidoku. Na zakończenie wystawy zaprezentowane zostały instrumenty wykonane z bzu czarnego – w tym m.in. fujary pasterskie, flet bezotworowy i instrumenty imitujące śpiew ptaków czy rechot żab.

W drugiej części wieczoru odbył się koncert zespołu Trzy Dni Później z materiałem z najnowszej płyty „Pokój jej cieniom". Projekt ten inspirowany losami kobiet na przestrzeni kilku wieków (m.in. pruskiej Safony – poetki Anny Louise Karsch, czy Ester Golan, głogowianki żydowskiego pochodzenia). Dramat ludzkich losów i zdolność pogodzenia się z nim wyśpiewane zostały przez trzy niezwykle współbrzmiące ze sobą kobiece głosy. Aurę koncertu tworzyła także projekcja video oraz oświetlenie podkreślające gotycki charakter przestrzeni.

Projekt „Cienie zapomnianych kultur" realizowany jest dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Gryfinie, Gminy Stare Czarnowo oraz lokalnych sponsorów i przyjaciół pocysterskiego Kołbacza. Wystawa prezentowana będzie w kołbackim spichlerzu do 4 listopada.

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony